Пошук по сайту

Як налагодити співпрацю між населенням, поліцією та місцевою владою: історії успіху

Неосвітлені вулиці, крадіжки, безпритульні собаки, неправильно припарковані авто ­­– ось лише деякі проблеми безпеки та комфортного проживання, з якими зіштовхуються чи не всі українці. Аби їх вирішити, мешканцям громад варто об’єднати зусилля зі службами, які цим опікуються. Для цього необхідно налагодити комунікацію між населенням, поліцією та місцевою владою.

Фахівці Експертного центру з прав людини під час роботи над програмою “Впровадження поліцейської діяльності, орієнтованої на громаду” (Community Рolicing) сприяли побудові такого діалогу у Вінниці та місті Бар. Об’єднавши зусилля, мешканці цих міст виробили спільні рішення для усунення проблем у своїх районах. В той же час працівники Управління патрульної поліції Вінниці провели ряд заходів, які підвищили довіру до поліції та обізнаність громадян про свої права та обов’язки. Ці приклади підтверджують, що безпека – це спільна відповідальність і долучитись до наведення порядку в своєму районі може кожен громадянин, поліцейський та представник місцевої влади.

Дільничний інспектор, патрульна поліція та ОСББ консультують громадян

 

78Прийом громадян є одним із способів комунікації між населенням та поліцією. Важливо, щоб звертаючись до правоохоронних органів, людина отримала професійну допомогу та консультацію. Втім, більшість проблем, з якими звертаються мешканці до дільничного інспектора, дотичні до діяльності ОСББ та старших по будинках. Це можуть бути питання, що стосуються проживання та обслуговування будинку, приватної та комунальної власності, приладів обліку, вивіз ТПВ, тощо. У таких випадках дільничні інспектори не завжди готові надати якісну правову допомогу чи рекомендацію.

Аби люди могли отримати відповіді на питання, у Вінниці вирішили запровадити спільний прийом громадян. У них беруть участь дільничний інспектор, представник патрульної поліції, голови ОСББ та старші по будинкам. Це гарантує комплексну допомогу, адже проблема, з якою звернулася людина до дільничного, стала спільною для всіх залучених учасників. Більше того, це корисно і для спеціалістів, які беруть участь у заходах: вони обмінюються досвідом, обговорюють шляхи вирішення тих чи інших проблем, знаходять нові підходи.

Участь представників різних поліцейських служб (патрульної поліції та дільничних інспекторів) дозволила не обмежуватись компетенцією дільничного, а розглядати питання ширше, що впливає на якість реагування на звернення громадян. Разом з тим, взаємодія з мешканцями будинків через голів ОСББ та старших по будинку дає можливість більшої комунікації, підвищення довіри як до дільничного інспектора, так і до поліції в цілому.

За результатами першої зустрічі, серед учасників було досягнуто домовленості про необхідність проведення таких заходів та вироблення плану спільних дій. Дільничні інспектори запропонували проводити трьохсторонні зустрічі з громадянами, поліцією та представниками міської влади.

Як підсумок, вже пройшло декілька таких спільних прийомів. Більше того, такою практикою зацікавилися в інших районах Вінницької області. Після спроб налагодження діалогу, дільничні та патрульні інспектори зрозуміли, що для підвищення довіри до поліцейських та взаємодії з населенням потрібна титанічна праця не тільки громади та активістів, а і поліцейских.

Організатори: регіональна команда ЕЦПЛ, ГУ НПУ у Вінницькій області, Управління патрульної поліції м. Вінниця, Асоціація ОСББ Вінниччини

Вирішуємо проблеми безпеки, враховуючи думку населення

 

Поліція має вирішувати проблеми безпеки громади, зважаючи на її потреби. Але як будувати ефективну стратегію роботи, не розуміючи, чого саме не вистачає громаді, щоб кожен її представник відчував себе у безпеці? Як створювати платформу взаємодії і комунікації між населенням, поліцією та місцевою владою? Що найбільше турбує населення та які проблеми безпеки є на конкретній території?

На всі ці питання соціологи ЕЦПЛ знайшли відповіді, провівши соціологічне дослідження в місті Бар, Вінницької області. Керівництво міста, освітяни, представники об’єднань мешканців будинків та дільничні інспектори висловили свої думки про безпеку міста під час інтерв’ювання. Усі одноголосно зазначили, що місто має бути безпечнішим, а поліція повинна працювати для громади та разом із нею. Так, освітяни міста, голови ОСББ та старші будинків, а також самі поліцейські (дільничні інспектори) оцінили загальний рівень безпеки у місті на «задовільно» та назвали конкретні місця, що створюють загрозу.

На думку опитаних, діяльність поліції у Бару не відповідає потребам населення та може бути охарактеризована як «бездіяльна». Відповідно, у ході інтерв’ю кожна з груп надала пропозиції щодо оптимізації роботи місцевої поліції та підвищення загального рівня безпеки в місті. Разом з цим, зазначені професійні групи сформулювали пріоритети діяльності поліції міста на майбутнє, а також запропонували конкретні форми співпраці населення з поліцію у вирішенні проблем безпеки.

Окрім проведення фокус-груп та інтерв’ю, в ході дослідження проведено анкетне опитування жителів міста щодо пріоритетів охорони громадського порядку Бару. Так було визначено, що найбільше турбує населення та які проблеми безпеки є на конкретній території.

plan-shemaНаприклад, результати дослідження показали, що 28% мешканців міста Бар вважають безпритульних тварин джерелом найбільшої небезпеки у своїй місцевості. Міська влада Бару, отримавши результати дослідження, розпочала роботу щодо створення притулку для тварин. На базі будівлі закинутої ферми, яка знаходиться за містом, створюють відповідний заклад. Робітники притулку відловлюватимуть та доглядатимуть собак, у яких немає господарів. Здорового і чистого собаку опісля зможе взяти кожен охочий. Подібний заклад буде єдиним на декілька районів Вінницької області.

Це гарний приклад того, як громади можуть формувати та впливати на політику безпеки свого міста.

Організатори: регіональна команда ЕЦПЛ, ГУ НПУ у Вінницькій області, Барська міська рада, Асоціація ОСББ Вінниччини

Налагодження діалогу між населенням, поліцією та місцевою владою

 

Аби налагодити комфортне життя в громаді, необхідно, щоб усі її учасники знали про очікування одне від одного та могли виконувати свої функції. Для цього необхідно створити діалог, де кожна сторона може висловитись та почути думку інших.

У громаді міста Бар зростало невдоволення поліцією. На думку мешканців, правоохоронці не виконували свою роботу. Аби обговорити проблеми, які виникли, були організовані трьохсторонні зустрічі за участі населення, поліції та представників місцевої влади Бару. Це дало можливість визначити коло проблем безпеки у місті та шляхи їхнього вирішення.

Untitled-5Під час спільного обговорення, першою проблемою, про яку заявили жителі приватного сектору, була відсутність освітлення глухого кута в кінці вулиці. Нарікали вони і на відсутність патрулювання мікрорайону громадським формуванням, яке було утворене при міській раді та відсутність відводу води на одній з вулиць. Також барчани вимагали обмежити проїзд вантажівок по одній з вулиць та поновити на іншій односторонній рух. В ході обговорення, жителі з подивом дізналися, що перераховані проблеми не належать до компетенції правоохоронців. Ці проблеми має вирішувати міська влада.

Втім, були проблеми, що стосувалися поліцейських напряму. Наприклад, паркування автомобілів на тротуарі. Найсерйознішою проблемою, яку обговорили під час зустрічі, була проблема довіри до поліцейських. Так, мешканці зізналися, що бояться викликати поліцію, аби не бути покараними правопорушниками. Але в той же час очікують від поліцейських, що тим відомо все, що відбувається на території, за яку вони відповідають. Після кількагодинного обговорення було досягнуто декількох домовленостей.

По-перше, встановити на вулиці дошку оголошень, де буде розміщено інформацію про дільничного поліцейського та події, які відбуваються в мікрорайоні. Також там мають бути інструкції, що робити у разі небезпечних ситуацій, наприклад, якщо мешканець став свідком правопорушення.

По-друге, налагодити комунікацію з правоохоронцями через голів квартальних комітетів.

Домовленістю за номером три стало рішення про обрання декількох добровольців, які братимуть участь у попередженні правопорушень. За таких умов жителі приватного сектору погодилися виступати в якості свідків.

Щодо неправильного паркування було вирішено спочатку власними силами роз`яснювати водіям, що ті порушують правила, а у разі відсутності реакції –звертатися до правоохоронців. Як показав експеримент, достатньо було зробити водієві зауваження про паркування у недозволеному місці, аби той вибачився і переставив машину на стоянку.

Ще одним важливим досягненням зустрічі стало рішення делегувати на кожну сесію міської ради двох-трьох представників громади, аби ті доносили інформацію сусідам про рішення, що приймають депутати.

Зі свого боку, дільничний пообіцяв брати участь у зборах громади та швидше реагувати на інформацію про правопорушення – у цьому йому мають допомогти активісти. Також він братиме участь у патрулюванні спільно з представниками громади.

Отже, діалог – це перший крок назустріч одне одному. Усі зрозуміли, що спілкуючись, можна спільними зусиллями швидко знайти шляхи вирішення проблем. Жителі Бару також зрозрозуміли, що не всі питання належать до компетенції поліції і про них мають дізнатись відповідальні особи органів місцевого самоврядування.

Організатори: регіональна команда ЕЦПЛ, ГУ НПУ у Вінницькій області, Барська міська рада, Асоціація ОСББ Вінниччини

Спільні патрулювання за участі преставника поліції, місцевої влади та громади

 

769

У місті Бар, як і в інших подібних містечках, багато проблем з безпекою. Жителі міста, поліція та місцева влада вирішили взяти ситуацію в свої руки та спільно наводити лад у своїй громаді. Для цього вони ініціювали спільні патрулювання у вихідні дні для перевірки дотримання мешканцями правил дорожнього руху.

Правоохоронці відзначили, що мешканці міста набагато краще реагують на поліцейських, коли вони разом із представниками громадськості. Багато хто добровільно погоджується припинити порушувати закон. Такі патрулювання розвантажують поліцію і у неї з’являється більше часу для розкриття злочинів.

Під час спільних патрулювань з’ясувалось, що комунальна служба рідко вивозить сухе листя і люди самостійно спалюють його біля будинків, що провокує пожежі. Як результат – місцева влада змінила графіки вивозу листя.

Інформаційні стенди з питань безпеки

 

Мешканці міста Бар Вінницької області під час зустрічей з поліцією та місцевою владою неодноразово наголошували, що населення не достатньо поінформоване про питання безпеки. Наприклад, коли барчани стають свідками правопорушень, то відчувають розгубленість, оскільки не знають, куди потрібно звернутись.

Untitled-4Жителі Бару вирішили, що найзручніше дізнаватися інформацію про те, в яких випадках та як комунікувати з поліцією, з дошки оголошень. Місцева влада у взаємодії з поліцією відреагувала на потреби громади і в липні 2016 року було відкрито два інформаційні стенди: у парку (вул. Гончарна) та біля міської ради. Тепер уся необхідна інформація з телефонами дільничних інспекторів, поліції, гарячих ліній, а також телефони усіх комунальних служб міста можна подивитись на дошці.

Такий необхідний мінімум у комунікації поліції та громади вдалось забезпечити лише зараз, після трьохсторонньої зустрічі населення, поліції та місцевої влади. У той же час, такі інформаційні пункти є вкрай важливими для людей старшого віку, маломобільних груп населення, а також для тих, хто не в змозі користуватись комп’ютером або придбати місцеву пресу. Окрім того, стенди розміщені у людних місцях, тому привертають увагу людей.

Інші ініціативи взаємодії з населенням за участі Управління патрульної поліції м. Вінниця

 

Патрульна поліція Вінниці приєдналася до ініціатив Програми. Першим кроком на шляху залучення правоохоронців стало навчання, під час якого патрульним розповіли, що таке поліцейська діяльність, орієнтована на громаду (Community Policing), в яких країнах вона вже впроваджена та чому отримала позитивну оцінку серед населення, які законодавчі зміни зумовили появу програми в Україні та який процес її впровадження. Також поліцейські дізналися, як можна ефективніше здійснювати свою діяльність з урахуванням думки громади, щоб населення відчувало себе у безпеці за місцем проживання.

Теорія перейшла до практики і тепер вінницька патрульна поліція почала активно працювати з різними групами населення, беручи участь в низці ініціатив.

Приклади ініціатив підготовлено інспектором патрульної поліції м. Вінниця Альоною Вотяковою

Люди з інвалідністю та поліцейські вчили водіїв не бути байдужими

 

Коли нема вільного місця на парковці, дуже велика спокуса поставити автомобіль на паркувальне місце для людей з інвалідністю. Водії часто не розуміють, що зайнявши його, вони спричиняють великі проблеми для людей на візках. Якщо людина з інвалідністю не зможе припаркуватися на стоянці біля супермаркету, то їй потрібно буде ставити машину далеко від входу. Таким чином, їй доведеться долати відстань до входу на візку, що дуже виснажує і може супроводжуватись додатковими перешкодами.

У Вінниці проблема паркування на місцях для людей з інвалідністю дуже актуальна. Поліцейські розповідають, що коли вони нагадують водіям, що на таких місцях паркуватися не можна, то чують у свій бік докори та лайку, мовляв, ідіть займаєтесь “справжньою роботою”.

8Поліцейські та учасники ГО “Гармонія” вирішили наочно показати, чому для людей з інвалідністю важливо, щоб дані місця були вільні. В жовтні 2016 року патрульна поліція міста Вінниці в рамках місячника безпеки організувала спільне патрулювання з людьми з інвалідністю в центрі міста, біля ринків та вокзалів. Патрульні підходили до водія, який неправомірно припаркувався і законодавчо обґрунтовували зауваження. Слідом під’їжджала людина на інвалідному візку і розповідала, які проблеми спричиняє таке паркування. На цьому етапі у водіїв закінчувались аргументи, вони вибачалися і паркувались в іншому місці.

Таким чином, коли водії побачили, чиї місця вони займають та почули прохання не займати ці місця від самих людей з інвалідністю, вони більш серйозно поставились до цієї вимоги і пообіцяли на майбутнє так не робити.

Організатор: Управління патрульної поліції м. Вінниці, ГО “Гармонія”

Поліцейські і водії таксі: співпраця заради безпеки

 

Їх багато, вони постійно на дорогах і знають всі райони міста. Водії таксі можуть суттєво допомогти правоохоронцям, якщо успішно налагодити комунікацію. Патрульних машин у Вінниці 15, а таксі – більше 500. Водії можуть інформувати поліцію про побачені правопорушення, ДТП, підозрілих осіб.

Така співпраця вигідна і таксистам, адже вони зацікавлені в тому, щоб  вбивця чи грабіжник не сів у їхнє авто. Поліція може оперативно надавати інформацію про скоєння злочинів в конкретних районах і таким чином попереджати водіїв. До того ж, водіям вигідно, аби їх частіше викликали і щоб на дорогах було безпечно їздити, тому вони зацікавлені у повідомленні поліції про нетверезих водіїв.

Вінницькі патрульні поліцейські вирішили встановити зв’язок з водіями і в жовтні провели зустріч з працівниками місцевої служби таксі. Патрульні ставили за мету налагодити контакт та вибудувати тісну співпрацю з таксистами. Також був план створити спільний для водіїв таксі та патрульних чат для обміну інформацією.

Результат зустрічі учасники оцінили як успішний: відбувся обмін корисною інформацією, домовились тримати зв’язок по телефону. На жаль, створити спільний закритий чат поки що не вдалось через завантаженість патрульних, які цим опікуються. Втім, обіцяють, що найближчим часом такий ресурс буде створений.

Організатор: Управління патрульної поліції м. Вінниці

Велоквест: граючи, вивчати правила дорожнього руху

 

Все більше людей переходять на велосипед як на транспортний засіб або як на спосіб активного відпочинку. Втім, не всі велолюбителі знають правила дорожнього руху та свої зобов’язання на дорозі. ГО “Мобільна Вінниця” та вінницька патрульна поліція вирішили змінити ситуацію.

Було вирішено провести захід, який зацікавить велосипедистів вивчити свої права та обов’язки, поінформує про роботу патрульної поліції та роз’яснить, як уникнути травм на дорозі.

velo17 вересня відбувся вечірній велоквест, який тривав з 20.00 до останньої команди. Всього взяло участь близько 40 людей. Учасники розподілялись на команди по 4-6 чоловік, вирішували завдання та рухались далі по квесту. Завдання на пунктах були складені таким чином, щоб  перевірити знання правил дорожнього руху, що стосуються велосипедистів та пішоходів, а також знання міста, розташування знаків, знання законодавчої бази та компетенції патрульної поліції. Було задіяно 2 екіпажі патрульної поліції та пост КПП на Управлінні патрульної поліції м. Вінниці.

На старті перевірялось укомплектування  велосипеда кожного учасника, і ті, хто не мали велошоломів та засобів освітлення не допускалися до квеста.

Організатори в ігровій формі нагадали про небезпеку на дорозі, права та обов’язки учасників руху, познайомили з діяльністю патрульної поліції.

Результат виявився позитивним: дорослі та діти з задоволенням вирішували завдання, шукали необхідну інформацію та отримували нові знання. Учасники поповнили свої знання про правила дорожнього руху, дізнавались про обов’язкове комплектування велосипеда при виїзді на автомобільні дороги та ознайомились з розташуванням управління патрульної поліції.

Організатор: ГО Мобільна Вінниця, Управління патрульної поліції м. Вінниці

Громадська кухня: неформально про безпеку  

 

Поліцейських часто сприймають як знеособлених “слуг закону”, забуваючи, що вони такі ж люди, як і решта, і їм можна довіряти. Вінницькі поліцейські захотіли налагодити особистий контакт з населенням, неформально поговорити та відповісти на запитання.

kuchnjaУ вересні, у вихідний день, на території міського музею ім. Коцюбинського проходив фестиваль громадської кухні, де громадські організації Вінниці розповідали про свою діяльність. До заходу долучились патрульні поліцейські. Інспектор патрульної поліції Вінниці Альона Вотякова приготувала випічку, якою пригощались гості фестивалю. Поліцейські сміються, що зазвичай всі думають, що вони вміють лише забирати, а тут вони показали, що можуть і нагодувати, і поспілкуватись, і рецептом поділитись.

Під час фестивалю поліцейські розповідали про проблеми безпеки у Вінниці, високу травматичність на дорогах, про свою роботу в патрульній поліції, а також поінформували про Всеукраїнський місячник безпеки дорожнього руху. За словами правоохоронців, люди не знали про такі небезпеки, розпитували патрульних, що робити в тих чи інших ситуаціях. Вони також розповідали про проблеми безпеки свого району, підозрілих осіб та ін.

Результат виправдав всі очікування. Люди виявляли довіру та готовність ділитися проблемами безпеки з поліцією, а правоохоронці ближче познайомились з громадою, для якої вони працюють.

Єдине – смаколики занадто швидко закінчилися, наступного разу поліцейські обіцяли приготувати більше.

Організатор: Управління патрульної поліції м. Вінниці, громадські організації Вінниця

 

Схожі публікації