Пошук по сайту

Доба «підшаманювання» Кримінального кодексу закінчується. Що далі?

19-20 вересня відбувся V Львівський форум кримінальної юстиції на тему: «Кримінальна юстиція: quo vadis?», в якому брав участь керівник програми «Права людини у досудовому розслідуванні», доктор юридичних наук Andriy Orlean.

Він зафіксував конструктивні ідеї, що лунали під час дискусій, та проаналізував ключові моменти роботи Форуму. Пропонуємо кілька коментарів, які дають змогу дослідити тенденції розвитку не тільки галузі, але й зміни щодо ставлення професійної спільноти до процесу судової реформи.

 

Так, доба «підшаманювання» Кримінального кодексу, хоч і не надто старого, проте, все ж таки, прямого нащадку радянського, закінчується. І справа не тільки і не стільки у незворотності запровадження інституту (або кодексу) кримінальних проступків.

Оптимізму додає розглянута на Форумі низка системних змін у напрямку побудови кодексу (можливо, кодексів), починаючи від доволі революційних концептів класифікації кримінальних правопорушень, і закінчуючи багатьма іншими ідеями щодо уніфікації. Розповім, про кілька цікавих моментів, що привернули мою увагу:

Обговорення ідеї інсталяції до Загальної частини кодексу (кодексів) чіткої системи диференціації кримінальних правопорушень та покарань (стягнень), а також системи обтяжливих і пом’якшуючих ознак (на заміну чинній системі закріплення кваліфікуючих ознак в Особливій частині).

Прописування в Загальній частині принципів дії кримінального закону, роз’яснення термінів та визначення основних правил кваліфікації злочинів.

Дискусія навколо «водорозподілу» між злочинами, проступками та правопорушеннями подекуди зумовлювала використання звичної для всіх учасників категорії «суспільна небезпечність». Однак, дедалі все частіше лунали думки щодо необхідності відмовитися від її використання.

 

Презентуючи досвід інноваційних розробок, які впроваджуються Експертним центром з прав людини разом із партнерами, – стандартів досудового розслідування, «Custody records», пілотування процесуального інтерв’ю – я акцентував увагу на перспективах використання стандартів досудового розслідування в контексті розв’язання трьох системних проблем сфери кримінальної юстиції:

Проблема перша: нерозуміння суб’єктами досудового розслідування своїх ролей в  кримінальному процесі. Ще й досі залишаються відкритими питання про те, хто є уповноваженою на затримання особою? Чи організовує прокурор процес розслідування? Хто має складати текст повідомлення про підозру? Та багатьох інших.

Проблема друга: Неефективна пріоритизація роботи органів правопорядку та неадекватні критерії оцінювання правоохоронців. Система й досі продукує сотні прокурорських вказівок для статистики, та вимагає щоквартального закриття кримінальних проваджень «в угоду показникам».

Проблема третя: Суперечливість регіональних практик у застосуванні КПК.

 

І на завершення: Було дуже приємно бачити, як змінюється сама академічна спільнота, що прагне до відкритих розмов та професійного внеску у реальні зміни сфери кримінальної юстиції.

Доба «підшаманювання» Кримінального кодексу закінчується. Що далі? – висновки  після Львівського Форуму кримінальної юстиції налаштовують на спільні пошуки оптимальних рішень та впровадження нових ідей.

 

Цікаві та грунтовні коментарі щодо ідей реформування кримінального права – читайте також на FB сторінці Миколи Хавронюка:

Реформа кримінального права. Засідання 2.Ви мене бачите на цьому фото? Ні? А я там є. Як і ще п’ятеро членів Робочої…

Опубліковано Хавронюком Миколою Неділя, 22 вересня 2019 р.

 

Трейлер про V Львівський форум кримінальної юстиції:

V Львівський форум кримінальної юстиції

19-20 вересня відбувся V Львівський форум кримінальної юстиції⚖ на тему: «Кримінальна юстиція: quo vadis?».Організатори заходу – OSCE Project Co-ordinator in Ukraine та ГО «Львівський форум кримінальної юстиції». Співорганізаторами виступили #ЛьвДУВС та Служба безпеки України.

Опубліковано Львівський державний університет внутрішніх справ Пʼятниця, 20 вересня 2019 р.

 

 

Організатори заходу: OSCE Project Co-ordinator in Ukraine та ГО «Львівський форум кримінальної юстиції»

Співорганізатори: #ЛьвДУВС та Служба безпеки України

 

#кримінальна_юстиція

#науковіконференції

Андрій Орлеан, Експерт програми «Права людини і правосуддя», доктор юридичних наук, доцент