Пошук по сайту

Написання юридичних документів. Навчання тих, хто вже вміє

В англо-саксонському світі Legal Writing Skills є комплексом базових навичок, без опанування яких юрист не може донести свою позицію клієнту й іншим учасникам процесу. По суті, йдеться про чітко відпрацьовану методику написання документів, в основі якої поряд з юридичною наукою логіка, психологія, лінгвістика, тощо. Іншими словами, це технологія, за якою відбувається юридичний аналіз і синтез правових норм, аргументування, контраргументування та належне структурування тексту. І тут вже нема місця для звичного багатьом юристам використання наявних шаблонів, де змінюються лише деякі деталі та прізвища.

Застосування цієї методики спонукає автора обґрунтовувати кожен елемент правової норми, робить документ максимально простим, лаконічним та переконливим. Більше того, як влучно помітила одна з учасниць тренінгу, використання Legal Writing Skills дисциплінує також іншу сторону судового процесу та змушує її бути максимально коректною й уважною до деталей.

На фото: учасниці тренінгу з розвитку навичок написання юридичних документів

Спочатку тренінги з розвитку Legal Writing Skills в Україні проводились для прокурорів, детективів та адвокатів. Однак, зважаючи на те, що найбільший інтерес до інноваційного підходу виявили саме адвокати, зараз переважно вони складають аудиторію тренінгів з написання юридичних документів. Натомість мені здається дуже важливим для «балансу змагальності» забезпечити інструментами Legal Writing і прокурорів, і слідчих, які з розповсюдженням цієї методики серед адвокатів, невідворотно відчуватимуть посилення позиції сторони захисту в процесі.

Кожний з наданих на тренінгах інструментів є безцінним. Але серце цієї методики аналіз та синтез правових норм. Цей інструмент дещо схожий з процесом кваліфікації злочинів, проте є простішим та розповсюджується на всі (а не лише на кримінальну) галузі права.

Інші інструменти дозволяють переконливо довести наявність кожного з обов’язкових елементів норми, логічно, коротко та послідовно обґрунтувати свою позицію, та «на випередження» контраргументувати доводам опонента.

 

На фото: учасники тренінгу з розвитку навичок написання юридичних документів

 

Що означає «Навчання тих хто вже уміє»? І як попередній досвід сприятиме засвоєнню нових навичок?

Парадоксально, але для того, щоб опанувати нові навички, учасникам доводиться спочатку відмовитись від вже наявних… Уявіть, ніби ви самостійно навчилися плавати, а згодом звернулися до професійного тренера, котрий формуватиме нові. В процесі навчання Legal Writing для успіху важливо забути про раніше напрацьовані шаблони процесуальних документів.

Спочатку виникне відчуття, що тепер ви плаваєте значно гірше («все пропало»!), але після тривалої практики станете рухатися значно краще.

Було надзвичайно цікаво спостерігати «трансформацію свідомості» досвідчених адвокатів, котрі спочатку закономірно сумніваються, а згодом демонструють повагу до нових документів та перевагу у виграних справах.

Завдяки ГО «Адвокат майбутнього» та посольству США автор мав можливість долучитись до участі в проведенні серії тренінгів для адвокатів, в основу яких покладено комплекс базових навичок Legal Writing, що базується на багаторічному практичному досвіді й навчальних програмах передових західних країн та авторських напрацюваннях Оксани Колумбет.

 

Автор: Андрій Орлеан

Фото надані ГО «Адвокат майбутнього»

Андрій Орлеан, Експерт програми «Права людини і правосуддя», доктор юридичних наук, доцент