Пошук по сайту

#Книжки, що впливають: “Що означає «судити по совісті»?

У черговий раз переконуюсь, що книги самі мене знаходять.

Йшов другий тиждень без участі в судових засіданнях (а за два роки їх було чимало та ще й по декілька на день). Пригадала, як я переживала перші виграші та поразки, апеляції, касації та розмірковувала про те, як деякі судді стійко витримують складні з тих чи інших обставин судові засідання, як вирішують людські долі… Як одного разу мудра суддя сказала: «Анастасіє, ви знаєте, що я прийму рішення, яке відповідатиме Духу й Букві Закону, і судитиму по совісті».

Тоді я багато думала над цими словами: що означає «по совісті»? В кожного з нас свої цінності та принципи. Хіба “совість” не є чимось суб’єктивним?

Й ось раптом я натрапила на книгу видавництва Наш Формат «Судити по совісті. Історія про справедливість і спокуту ” відомого адвоката Браяна Стівенсона.

 

Мене вразило не те, що це видання входить до списку найкращих книжок року за версією New York Times, Washington Post, Boston Globe, Seattle Times, Esquire і Time, а також здобуло відзнаку Американської бібліотечної асоціації та медаль Карнеґі в категорії «Нон-фікшн». Книга Стівенсона спонукає критично подивитися на чинну систему правосуддя, надихає боротися за справедливість і переосмислити поняття справедливості та милосердя, читається легко й натхненно.

Наведу цитату: «Справжнім критерієм нашої відданості справедливості, типу нашого суспільства, панування верховенства права, чесності й рівності не може бути те, як ми ставимося до багатих, могутніх, привілейованих і поважних людей. Справжнім мірилом справедливості є те, як ми ставимося до бідних, обвинувачених, ув’язнених і засуджених до смертної кари. Усі ми стаємо співучасниками, якщо дозволяємо несправедливе ставлення до інших людей. ”

Браян Стівенсон — професор права в юридичній школі Нью-Йоркського університету, виконавчий директор Equal Justice Initiative в Алабамі. Завдяки Браяну десяткам обвинувачених було пом’якшено покарання, за що на своїй батьківщині, в Америці, Стівенсон здобув народне визнання як борець із дискримінацією соціальних, національних та расових меншин.

Я зрозуміла, що його книга дуже символічна для мене.

Гадаю, що про неї чули правники, адвокати, судді, держслужбовці, які працюють над розв’язанням проблем судової системи. Але вона точно буде цікава не тільки їм. Книга  Браяна Стівенсона буде цікава всім, для кого важлива справедливість.

Анастасія Апетик, Юристка, експертка з інформаційних прав та цифрової безпеки