Пошук по сайту

Як дотримуватись права на приватність при цілодобовому відеоспостереженні в системі Custody Records

Система Custody Records передбачає електронну фіксацію дій, що відбуваються із затриманими особами. Майже весь ізолятор тимчасового тримання буде під цілодобовим наглядом відеокамер.

Така система захистить затриманих від неправомірних дій поліцейських, а також убезпечить самих правоохоронців від безпідставних звинувачень. В той же час вона ставить нові виклики перед правоохоронцями. Вони мають дбати не лише про безпеку затриманого, але і про захист його права на приватність. Як цього досягнути розповіла експертка ЕЦПЛ Уляна Шадська в ефірі Громадського радіо.

Ul_GR

Про систему відеоспостереження Custody Records

Все, що відбувається в ІТТ, буде зафіксовано на відео: практично вся установа буде обладнана відеотехнікою. В тому числі записуватиметься первинне інтерв’ю з затриманим. Окремі працівники ізолятора через систему відеонагляду будуть стежити за безпекою осіб, які перебувають в камерах. У випадку виявлення загрози їхньому життю та здоров’ю, працівники вживатимуть відповідні заходи.

Самі камери є антивандальними, тобто їх не можна пошкодити. Відеофіксатори, які будуть стояти в камерних приміщеннях, можуть знімати в абсолютній темряві.

Управління забезпечення прав людини при Національній поліції матиме дистанційний доступ до всіх відеокамер будь-якого ізолятора України. Вони цілодобово можуть подивитися, що відбувається в тому чи іншому ІТТ.

Право на приватність в системі Custody Records

За умов цілодобового відеоспостереження, з одного боку, ми захищаємо людину, а з іншого – втручаємося у її приватне життя. Тому важливо враховувати стандарти щодо захисту даних людини, визначені в міжнародній практиці.

Коли людина потрапляє в зону спостереження, вона обов’язково має про це знати, адже це не приховане спостереження. Особі мають роз’яснити підстави та мету такого спостереження. Їй мають сказати, що відеозапис відбувається для її захисту і в подальшому, в разі потреби, людина або її захисник може мати доступ до записів з нею.

Також обов’язково мають бути приватні зони. Це туалетні кімнати, душові кабіни.

Важливою є можливість конфіденційно поспілкуватись із адвокатом та пройти медичне обстеження.

Також необхідно забезпечити захист персональних даних. В ІТТ має бути розроблений порядок щодо того, хто і яким чином має доступ до отриманих даних, хто контролює, хто несе відповідальність за зберігання та поширення цих даних, в якому порядку мають доступ до них треті особи.

Приватні зони

Поширеним є питання, чи варто залишати приватні зони? Це той простір, який не є під наглядом камер – “сліпі зони”. Деякі закордонні національні інституції виступили проти таких зон, аргументуючи тим, що там затримані можуть скоїти суїцид або інші самоушкодження.

Міжнародні правозахисні інституції наголошують на потребі у приватних зонах. А також нагадують, що сама по собі система відеоспостереження не є абсолютним превентивним заходом щодо попередження катувань та інших ризиків щодо затриманого.

Найкращим запобіганням випадків суїциду є правильне спілкування та вміння працівників поліції, які працюють з людьми в ізоляторах, розпізнавати суїцидальну поведінку. Також в ІТТ мають бути психологи.

 

Уляна Шадська, Керівниця програм "Безпека громад" та "Право на приватність"