Пошук по сайту

Як та навіщо людям впливати на стан безпеки у громаді?

Україна посідає 127-ме місце за рівнем безпеки зі 136-ти країн світу, – такі дані результатів дослідження презентували минулого року на Всесвітньому економічному форумі.

А чи замислювалися Ви, хто може вплинути на стан безпеки у громаді? Чи здатна поліція перевірити всіх водіїв, які сідають нетверезими (у стані сп’яніння) за кермо, якщо Ви про це не повідомите?

Дійсно, часто можна почути таке твердження «а що я можу зробити?». Хоча, насправді, від кожного із нас може залежати безпека інших. А тепер уявіть, що той нетверезий водій, про якого Ви не повідомили поліції, здійснив дорожньо-транспортну пригоду з потерпілими, і свідок знову нічого не зробив. І таких історій багато.

На жаль, в більшості випадків українське суспільство залишається осторонь, і варто замислитись, чи за такої свідомості людей ми будемо жити в безпечному середовищі.

Один телефонний дзвінок може вплинути на безпеку

У 24-х країнах світу діє мережа Crime Stoppers International. ЇЇ місія – «мобілізувати світ, щоб анонімно надавати інформацію про злочинність». Організація є платформою для національних та регіональних програм із запобігання злочинам. Вона співпрацює з поліцією, громадами, урядом, органами місцевого самоврядування та іншими організаціями, які допомагають виявляти, попереджати та розкривати злочини.

Організація зазначає, що дзвінки допомагають ідентифікувати місця з вироблення та збуту наркотиків, знайти злочинців, які розшукуються, попередити пожежі, крадіжки та грабежі, а також затримувати злочинців, які вчинили насильницькі злочини чи вбивства.

Таким чином, згідно з даними, станом на 2015 рік  рух Crime Stoppers International  кожні 14 хвилин за допомогою телефонних дзвінків від людей допомагає розкрити 1 злочин у світі.

Цей приклад доводить, що якщо Ви побачите або почуєте щось, пов’язане з протиправним діянням, не варто лишатись осторонь, оскільки один дзвінок може вплинути на безпеку.

Безпека справа кожного!

Міжнародна практика свідчить, що активна позиція людей підвищує здатність протистояти негативним явищам. Не тільки у випадках, коли щось сталось, але й приймати рішення щодо підвищення якості життя в громадах.

У взаєминах з людьми працює принцип синергії: ціле – більше, ніж сума його частин. Коли ми кооперуємося з іншими, то здатні досягти значно кращих результатів, ніж коли діємо поодинці. Люди можуть мати різні погляди на ситуацію, але це повинно бути приводом не для суперечок, а для творчого синтезу і спільного подолання проблем безпеки.

Можна навести декілька прикладів згуртованості членів громад та реалізації ініціатив щодо підвищення рівня безпеки за місцем проживання.

Безпечний простір –  той, у якому є відчуття комфорту

Як вирішити проблеми зайнятого машинами тротуару та відсутності зручних еко-зон відпочинку у місті? Встановіть парклет.

Парклет – конструкція для розширення тротуару, яка забезпечує більше місця та зручностей для людей, які користуються вулицею. Джерело фото – urbanua.org

 

У Чернівцях, наприклад, перший парклет подарувала місту меблева фабрика, а другий – фонд Східної Європи. У свою чергу, громада міста, щоб зробити парклет безпечнішим, зібрала кошти на його освітлення, встановлення велопарковки та смітників.

Тепер тут не паркуються на тротуарі, вулиця стала освітленішою, а частина вулиці, яка створювала мешканцям відчуття небезпеки, стала комфортною.

Цей приклад один з небагатьох, який доводить, що на відчуття безпеки впливає не лише відсутність злочинів, але і наявні освітлені майданчики для відпочинку, які допомагають боротись з паркуванням автомобілів на тротуарах та створюють зони відпочинку для громади.

Суб’єкти безпеки працюють разом 7 днів на тиждень

Товариство з питань безпеки громади британського міста Уотфорд (Великобританія), підготувало ролик, який демонструє, як різні суб’єкти безпеки працюють разом 7 днів на тиждень.

Для того, щоб сформувати безпечне середовище у громаді, ефективною буде співпраця не лише мешканців, але і органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, НГО, бізнес середовища у комплексі. Разом вони об’єднують знання та ресурси для ідентифікації та усунення джерел небезпек у своїх громадах. Цей приклад доводить – консолідація зусиль і наявність спільних цілей допоможе створити середовище, де кожен зможе почуватися безпечно та матиме простір для розвитку.

Сьогодні громада повинна стати рушійною силою у формуванні політики безпеки від регіонального до національного рівнів. Відтак, самі мешканці можуть допомагати органам влади та місцевого самоврядування створювати комфортне для життя середовище. Адже його розбудова полягає не лише у боротьбі та запобіганні злочинності, але й у розвитку самодостатніх, об’єднаних громад, які здатні ефективно вирішувати власні проблеми.

Долучайтеся до партнерства у громаді або сформуйте його!

Анастасія Апетик, Юристка, експертка з інформаційних прав та цифрової безпеки