Пошук по сайту

Громадські детективи: розслідування 2019 року. Випуск 6

#ГРОМАДСЬКІ ДЕТЕКТИВИ

ВИПУСК 6

Результати моніторингових візитів експертів Національного Превентивного Механізму, а також висновки спеціальних проваджень Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини свідчать, що в перші години затримання підозрювана особа є найбільш вразливою для неналежного поводження з боку працівників поліції. На цьому етапі вчиняється чи не найбільша кількість процесуальних порушень з боку правоохоронців, що викликає занепокоєння експертів ЕЦПЛ, які проаналізували кримінальне процесуальне законодавство, відомчі нормативно-правові акти МВС та Національної поліції, дані, отримані в ході відвідувань органів та підрозділів Національної поліції, а також вивчення думок професійних груп.

Більше інформації:

Оцінка ефективності службових осіб, відповідальних за затриманих

Про які порушення йдеться, і що в таких випадках можуть зробити громадські детективи для захисту прав людини?

Карта прав, які захищають #громадськідетективи

 

Потерпілий: Сергій*

Джерело інформації: Сергій*

Географія: м.Дніпро

Обставини справи:

Сергій* звернувся до офісу громадських детективів з приводу незаконних дій з боку працівників Індустріального відділку поліції ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області та застосування до нього катування.

Що сталося?

Почалося з того, що Сергія* без відповідних підстав затримали працівники поліції за підозрою у вчиненні злочину за ч.2 ст.186 КК України (грабіж). Чоловік не погоджувався з фактом його затримання та вимагав скласти протокол про затримання (протокол про затримання не складався), а також повідомити центр безоплатної вторинної правової допомоги та дружину про затримання й перебування у відділку поліції.

Однак, у відділку працівники поліції почали бити Сергія* по голові та тулубу, примушували перестати скаржитися на порушені ними права та вимагали зізнатись у вчинені зазначеного вище злочину.

Далі все відбувалося, ніби у детективі: замість адвоката (Сергій* постійно просив про зустріч із захисником) приводили людину, в якої затриманий нібито викрав майно, і яка вказувала на нього, як грабіжника свого майна, проводилося так зване «впізнання особи».

Зі слів Сергія*, заявник – «довірена особа» працівників поліції, яка бере активну участь у «збільшенні показників» щодо розкриття злочинів зазначеного вище правоохоронного органу. Чоловік був впевнений у тому, що працівники поліції самі надали «заявнику» інструкції для того, щоб він вказав на Сергія*.

Також потерпілий зауважив, що його затримали та запідозрили у вчиненні злочину, оскільки раніше він вже мав судимість за злочини проти власності (хоча судимість знята і погашена), а поліцейські користуються цим, оскільки в суді його аргументам про невинуватість у вчиненні злочину можуть не повірити. 

Більше того, «заявник» може вказати на нього, як «впізнану особу» у вчиненні злочину.

 

Що зробили громадські детективи?

По-перше, докладно опитали Сергія* щодо обставин порушень його прав і свобод працівниками поліції, забезпечили адвоката системи БВПД для захисту його процесуальних прав під час досудового розслідування, поінформували прокуратуру Дніпропетровської області про вказаний факт через відповідне звернення, направили заяву до ГУНП у Дніпропетровській області про проведення службового розслідування за вказаним фактом.

Детективи поінформували Регіонального представника Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та забезпечили фіксування наявних тілесних ушкоджень Сергія* у місцевій лікарні.

Унаслідок громадського розслідування підготовлено звернення щодо виявлення порушення прав і свобод Сергія* працівниками поліції та скеровано його до ДБР.

За результатами проведених громадськими детективами заходів та реагування на порушення внесено відомості до ЄРДР та розпочато офіційне розслідування.

Стан досудового розслідування перебуває на контролі громадських детективів.

 

#громадськідетективи #громадськірозслідування

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист