Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Артура*

Проведення громадських та громадсько-парламентських (із залученням повноважень Омбудсмана України) розслідувань за фактами грубих порушень прав та свобод представників вразливих груп – одне з ключових завдань громадських розслідувачів. Що їм вдалося зробити для поновлення прав потерпілих?

До громадських детективів звернулася адвокат Катерина В*, яка повідомила про можливий факт порушення прав і свобод Артура* з боку працівників поліції під час затримання.

Що сталося?

Зі слів адвоката, 14.02.2020 о другій годині ночі працівники Подільського управління поліції Головного управління Національної поліції в місті Києві при затриманні Артура* нещадно били його металічним стержнем і спричинили рвано-забійну рану м’яких тканин тім’яної ділянки голови, травмували грудну клітину, лівий плечовий, променево-зап’ястковий суглоб та третину лівого плеча.

Також адвокат наголосила, що 15 лютого слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва розглянув клопотання слідчого СВ Подільського УП про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання Артура* під вартою і зокрема постановив зробити невідкладне судово-медичне обстеження стану його здоров’я та доручити працівникам ДБР проведення перевірки усної заяви підозрюваного щодо його побиття після затримання.

Однак, зі слів адвоката, ухвалу слідчого судді Подільського районного суду
в частині проведення судово-медичної експертизи та проведення офіційного розслідування щодо можливих фактів порушення прав Артура* не було виконано. Чому?

У висновку експертного дослідження №* від 17.02.2020 чітко зазначено, що: характер та ступінь тяжкості тілесних ушкоджень ніхто не з’ясовував, і слідчий взагалі не надав необхідної медичної документації для проведення експертизи. Втім, це є відвертим порушенням «Правил судово-медичного визначення ступені тяжкості тілесних ушкоджень» Наказу № 6 МОЗ України.

Тоді 23 квітня адвокат В* направляє повторну заяву до Територіального управління ДБР у місті Києві. Документ реєструється та  передається слідчому для прийняття процесуального рішення.

Однак  це також не дає жодного результату: рішення про внесення відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування у кримінальному провадженні не було прийнято.

 

Дії громадського детектива

Зібрав та проаналізував всі матеріали та відомості, виявив можливі порушення прав і свобод Артура* з боку працівників поліції Подільського УП під час його затримання, а також можливе порушення з боку слідчого того ж управління поліції по факту невиконання у повному обсязі ухвали слідчого судді (проведення судово-медичної експертизи). Далі він спільно з працівниками Офісу Уповноваженого сформували проєкт Акту реагування Уповноваженого з прав людини по можливим порушенням прав Артура*.

 

Дії Офісу Уповноваженого з прав людини

За зверненням адвоката Катерини В* громадськими детективами та працівниками офісу Уповноваженого проведено перевірку і встановлено факти можливих порушень прав і свобод Артура*.

За результатами проведеної роботи Уповноважений з прав людини Людмила Денісова звернулася з Актом реагування до Генерального прокурора України Ірини Венедиктової з проханням внести відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за  ч. 2 ст. 365 КК України.

 

Рішення

Офіс Генерального прокурора розглянув всі надані матеріали та 30.07.2020  подав відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення  за ч. 2 статті 365 КК України.

Проведення досудового розслідування доручено Головному слідчому управлінню Державного бюро розслідувань за процесуального керівництва прокурорів у кримінальних провадженнях про катування та інші серйозні порушення прав громадян.

Наразі триває розслідування.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

#громадськірозслідування #протидіякатуванням #ЕЦПЛ#громадськірозслідування #протидіякатуванням

                            

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист