Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Сергія*

Ще одна моторошна історія про катування людини працівниками поліції та порушені права – громадські розслідувачі вжили всіх, передбачених законом заходів для встановлення фактів, збирання доказів, перевірки документів і свідчень та належного реагування відповідних органів. 

Громадські детективи отримали інформацію щодо порушення прав і свобод Сергія* з боку працівників Олешківського відділення поліції Новокаховського відділу поліції Херсонської області. У розмові з Представником Уповноваженого в південних областях та громадськими детективами Сергій* виявив бажання написати звернення до Омбудсмна про катування його працівниками поліції, щоби поновити свої права.

 

Що сталося?

Сергій стверджує, що під час перебування під контролем працівники Олешківського відділення поліції Новокаховського відділу НПУ намагалися здобути в нього зізнання у вчиненні злочину із застосуванням насильства. Вони катували його прямо в приміщенні Олешківського відділення поліції та спричинили тілесні ушкодження.

 

Які є можливі докази порушень прав Сергія*?

Тілесні ушкодження зафіксовані в протоколі затримання Сергія* за підозрою у вчиненні злочину, складеного 2 лютого 2020 року слідчим Олешківського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області. Адвокат Сергія* двічі  зверталася до службових осіб Олешківського ВП щодо фіксації та проведення підзахисному судово-медичної експертизи (наявні сліди побиття на обличчі та бедрі правої ноги Сергія* красномовно свідчали про факти застосування насилля). Копія заяви начальнику Олешківського ВП та клопотання слідчому по факту катування також є.

До прокуратури Херсонської області у ті дні були направлені відомості щодо катування Сергія* в приміщенні Олешківського відділку поліції, однак даних щодо катування Сергія* у Єдиному реєстрі досудових розслідувань та визначення органу досудового розслідування по проведенню перевірки зазначених ушкоджень нема. Тобто, прокуратура Херсонської області про це не потурбувалася.

 

 

Дії громадського детектива

За зверненням Сергія* громадськими детективами та працівниками Представництва Уповноваженого проведено перевірку і встановлено, що факт отримання ним тілесних ушкоджень зафіксований в протоколі його затримання за підозрою у вчиненні злочину, а також – у медичній документації.

Зокрема, згідно медичної довідки зі стаціонарного рентгенвідділення рентгенографії КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» у Сергія* виявлено консолідований перелом VII ребра зліва по середній лінії хребта.

Розглядаючи ситуацію з порушенням прав Сергія*, детектив-розслідувач апелює до відомого рішення ЄСПЛ у справі “Бєлоусов проти України”, де СУД робить такі висновки:

“… Коли міліція затримує здорову особу, але при звільненні з-під варти виявляється, що в неї є тілесні ушкодження, на державу покладається обов’язок надати пояснення щодо причин виникнення цих ушкоджень, а якщо цього не буде зроблено, ситуація означатиме явне порушення статті 3 Конвенції”.

Також у рішенні по справі “Бєлоусов проти України” зазначається:

“… Хоча тілесні ушкодження заявника (набряки м’яких тканин, численні синці та подряпини різних частин його тіла, зокрема, обличчя та області паху) було кваліфіковано національним судово-медичним експертом як «легкі», вони свідчать про жорстокість поводження, якого зазнав заявник”.

Громадський детектив зібрав та проаналізував всі матеріали та відомості, виявив можливі порушення прав і свобод Сергія* з боку працівників поліції, підготував проєкт Акту реагування по виявленим порушенням.

 

Дії представника Уповноваженого з прав людини

Представник Уповноваженого в південних областях Олександр Остапенко підготував необхідні документи та звернувся з Актом реагування до Офісу Генерального прокурора України з проханням внести відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за  ч. 2 ст. 127 КК України відносно працівників Олешківського відділення поліції Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області та розпочати досудове розслідування у кримінальному провадженні.

 

Яке рішення?

Офіс генерального прокурора, зокрема, Департамент процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інші серйозні порушення прав громадян, розглянув всі надані матеріали та 13.08.2020  подав відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 127 КК України.

Наступного дня Головному слідчому управлінню Державного бюро розслідувань будо доручено проведення досудового розслідування цього кримінального провадження у відповідності до вимог ч. 4 ст. 216 КПК

 

 

 

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

#громадськірозслідування #протидіякатуванням #ЕЦПЛ#громадськірозслідування #протидіякатуванням

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист