Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Юрія*

Що сталося?

Громадські детективи отримали інформацію щодо можливих порушень прав і свобод Юрія*, який повідомив про ситуацію, коли працівники Олешківського відділення Новокаховського відділу поліції ГУНП в Херсонській області намагалися силою вибити з нього зізнання у вчиненні злочину та нанесли йому тілесні ушкодження.

Все почалося з того, що 10 листопада 2019 року Юрія* було доставлено до відділення поліції та складено протокол затримання за підозрою у вчиненні злочину. А далі, зі слів Юрія*, – закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку, забій м’яких тканин голови. Звідки взялися такі тілесні ушкодження?

Громадські детективи та Представництво Уповноваженого в південних областях перевірили, чи були записи у відомостях щодо вчинення Юрієм*  спротиву під час затримання, або застосування до нього примусових заходів з боку поліції. Але жодної інформації не знайшли. Було лише з’ясовано, що 10 листопада 2019 року при поміщенні до ІТТ №1 Юрій* дав пояснення, звідки в нього утворилися тілесні ушкодження – це побиття його працівниками поліції для того, щоб він визнав себе винним у вчинені злочину.

14 листопада того ж року у Херсонській обласній клінічній лікарні йому встановили  діагноз: “Закрита черепно-мозкова травма. Струс головного мозку. Забій м’яких тканин голови”. На медичному огляді Юрій* заявив про його побиття працівниками поліції, і як наслідок – виявлені ушкодження. Наявні травми зафіксовані також під час його медичного огляду у закладі охорони здоров’я, куди його привезли працівники ІТТ №1.

Здається, далі має бути відкрито кримінальне провадження щодо неналежного поводження представників поліції із затриманим. 17 листопада 2019 року заступнику прокурора Херсонської області було направлено повідомлення про звернення  Юрія* та надання ним письмових свідчень щодо його катування працівниками поліції.

Однак, жодних даних в Єдиному реєстрі досудових розслідувань та визначення органу досудового розслідування по проведенню перевірки фактів застосування до Юрія* незаконних методів слідства з боку працівників Олешківського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області досі не має.

 

Дії громадських детективів та Представництва Уповноваженого в південних областях

За зверненням Юрія* громадськими детективами та працівниками Представництва Уповноваженого в південних областях проведено перевірку і встановлено можливі факти порушення прав і свобод Юрія*, зокрема отримання тілесних ушкоджень Юрієм* у той час, коли він  перебував під контролем поліції.

Представник Уповноваженого в південних областях Олександр Остапенко разом з громадськими детективами підготував необхідні документи та звернувся з Актом реагування до Офісу Генерального прокурора України з проханням внести відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування відносно працівників Олешківського відділення поліції Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області та розпочати досудове розслідування у кримінальному провадженні.

 

Які рішення?

Офіс Генерального прокурора України 14 серпня 2020 року вніс відомості до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 365 КК України та розпочав досудове розслідування за фактом застосування до Юрія* незаконних методів слідства з боку працівників Олешківського ВП Новокаховського ВП ГУНП в Херсонській області.

Досудове розслідування у кримінальному провадженні доручено здійснювати Територіальному управлінню ДБР у Мелітополі за процесуального керівництва Прокуратури Херсонської області.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

 

#громадськірозслідування #протидіякатуванням

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист