Пошук по сайту

Отримання статусу безробітного та порядок отримання коштів для звільнених осіб

Отримання статусу безробітного та порядок отримання коштів. Які документи необхідно надати в Центр зайнятості населення?

Для людини, яка готується до звільнення, така інформація є дуже важливою. Але не менш важливо — і роботодавцю і особі, що повертається до суспільства та шукає роботу, знати про умови та можливості матеріальної та консультаційної підтримки. Які правила, які програми пропонує держава, і що можуть додати в плані соціальних сервісів громадські організації?

Ми зібрали думки експертів, які спілкувалися з ув’язненими онлайн на зустрічі в Житомирі та систематизували корисну інформацію. Докладніше — на сайті ЕЦПЛ:

 

Сергій Грищенко, начальник юридичного відділу Житомирського міського центру зайнятості: Порядок оформлення статусу безробітного для особи після звільнення такий:

людина має самостійно звернутися до центру зайнятості
мати паспорт (якщо це ID картка — то й довідку про зареєстроване місце проживання);
мати документ про освіту;
трудову книжку (за наявності);
якщо є малолітні діти — копію свідотства про народження.

Можна зареєструватися на перший прийом завдяки сайту державної служби зайнятості https://www.dcz.gov.ua/

 

В електронній черзі визначається точний час, і місце, куди треба прибути на консультацію (виключно особисто). Запізнення на 5 хв. скасовує електронну чергу. Електронна черга можлива тільки для першого прийому. Усі інші відвідування будуть призначені спеціалістом із працевлаштування відповідного центру зайнятості. І саме спеціаліст центру здійснює пошук придатної роботи.

Допомога по безробіттю призначається, як стимул для пошуку роботи і визначається на підставі  даних, які будуть внесені до електронної системи в залежності від страхового стажу, якщо він в наявності, але в кожному випадку індивідуально.

Якщо при зверненні до центру зайнятості в особи є лише ID паспорт і немає зареєстрованого місця проживання, вона може отримати тільки профінформаційні та профконсультаційні послуги (інформацію про вакансії).Отримати статус безробітного в такому випадку ви не зможете.

 

Людмила Шейнич, начальниця відділу профорієнтації Житомирського міського центру зайнятості:

За наявності довідки про місце реєстрації, особа може звернутися до будь-якого центру зайнятості незалежно від місця реєстрації (в межах України).

Виплати по безробіттю в період карантину — 1000 грн на місяць, по завершенні карантину — 650 грн на місяць.

Особа, що перебуває в місцях позбавлення волі, може збільшити цю виплату, якщо вона під час перебування в місцях позбавлення волі впродовж останнього року перед звільненням працювала (на виробництві чи контрагентських роботах) не менше ніж пів року (отримувала страховий стаж), який буде зарахований у службі зайнятості.

Якщо на момент звільнення в засудженого буде більше, ніж 6 місяців страхового стажу за різною формою зайнятості, виплати по безробіттю будуть збільшуватися і призначатися в залежності від тієї заробітної плати, яку особа отримувала. Також має бути довідка про середньоденну заробітну плату, яка автоматично направляється до адміністрації УВП центру зайнятості. В залежності від страхового стажу призначається допомога по безробіттю із розрахунку від 50 до 70 % середньоденної заробітної плати. Максимальна сума 9390 грн (станом на сьогодні).

Що стосується статусу безробітного, то він призначається з першого дня звернення. За особою закріплюється кар’єрний радник, підписується індивідуальний план працевлаштування. У плані зазначаються дати, коли особа має відвідувати центр зайнятості, роботодавці, яких вона має відвідати для пошуку роботи, видаються направлення на семінари-тренінги з пошуку роботи, профнавчання, профорієнтації тощо. І важливо, що особа має підтвердити здатність виконувати обов’язки та готовність працювати.

Виплати проводяться тільки тоді, коли немає придатної роботи.


Чи надають роботодавці якусь первинну допомогу при працевлаштуванні особі з числа засуджених?

Володимир Черниш:

Проблема в тому, що засуджений звільняється, влаштовується на роботу, перша заробітна плата буде в нього через — 1,5 місяця. Але упродовж цього часу йому потрібен певний “прожитковий мінімум”. Чи є роботодавці, які надають так звані «підйомні», аванси, щоби засуджений міг місяць якось прожити?

Людмила Шейнич, начальниця відділу профорієнтації Житомирського міського центру зайнятості:

Все залежить від особистого бажання й можливостей роботодавця. Рідко, але такі вакансії бувають.

Наведу приклад. Наразі до Житомирського міського центру зайнятості надійшла вакансія з міста Чернівці. Завод пропонує заробітну плату кваліфікованим робітникам (фрезерувальники, шліфувальники і т. д.) від 15 до 20 тисяч, одиноким пропонується місце для проживання у кімнаті на 10–15 чоловік (койкомісце), а також харчування – раз на один день.

Загалом такої практики немає за виключенням того, коли роботодавець сам захоче створити такі умови.

 Сергій Козлов, представник спостережної комісії, член громадського формування «Копеланський патруль»:

Якщо хтось після звільнення влаштується на роботу й буде проживати в гуртожитку та чекати заробітної плати (приблизно через 1–1,5 міс.), з нашого боку, розглядаються можливості надання благодійного продуктового набору (крупи тощо). Звісно, що це не може бути для всіх бажаючих, але забезпечити певну кількість людей такими продуктовими наборами реально.

Віктор Чупров: Якщо центр зайнятості немає вакансій, які підходять особі, що шукає роботу, чи може вона пройти додаткове навчання або перепідготовку?

Людмила Шейнич, начальниця відділу профорієнтації Житомирського міського центру зайнятості:

Така можливість є, але будуть певні труднощі. Центр зайнятості видає направлення на навчання. Навчання є короткостроковим. Наведу кілька прикладів курсів: автослюсар (4,5 міс.), водій тролейбуса чи електрогазозварник (до 6 міс.). У період такого навчання жодних додаткових виплат немає, лише виплата допомоги по безробіттю, якщо цій особі така виплата положена. Іноді на період навчання може бути надано гуртожиток.

Зазвичай можливість навчання надається під замовлення роботодавця, у разі, якщо він готовий забрати людину на роботу після навчання.

Ще приклади — у місті Житомир: ЗОК (Завод огороджувальних конструкцій); Житомирське ТТУ (трамвайно- тролейбусне управління). Після проходження навчання людина зобов’язана почати працювати на підприємстві, з яким була попередня домовленість щодо професійної підготовки.

Наприклад, орієнтовна заробітна плата водія тролейбуса від 12 тисяч, в залежності від годин, які людина відпрацювала за відповідний місяць.

Електрогазозварник високої кваліфікації може отримувати заробітну плату до 20 тисяч. Але на початку роботи це може бути близько 8 тисяч грн.

Важливо також зазначити: якщо особа покинула навчання, або відмовилась від працевлаштування за набутою професією, вона мусить повернути кошти,  які витрачені державою на її навчання.

Також є можливість стажування в роботодавця.

 

Пілотний проєкт «Посилення спроможності органів держави у створенні безпечної системи реінтеграції осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в умовах COVID-19» реалізується в рамках співпраці Центру Пробації України та Експертний центр з прав людини за фінансової підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation та Європейського Союзу.
Географія проєкту: Вінницька, Житомирська, Рівненська, Хмельницька області.
#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #BST #пробація #ресоціалізація
#партнерство_пробація #пілотний_проєкт #пенітенціарна_пробація

 

Вячеслав Свірець, Виконавчий директор ЕЦПЛ, юрист

Віктор Чупров, Керівник програми "Права людини в місцях несвободи"