Пошук по сайту

Доступ до медичної допомоги для звільнених осіб

Стаття 25 Загальної декларації прав людини наголошує, що кожна людина має право на медичний догляд. Концепція «здоров’я для всіх» стала ключовим принципом роботи ВООЗ, а також усіх міжнародних та національних інституцій сфери охорони здоров’я.

Для звільнених засуджених доступ до медичних послуг може ускладнюватися формальними правилами, які пов’язані зі змінами в системі охорони здоров’я, що відбулися за той час, поки людина перебувала за гратами.

Але захворювання на ВІЛ та СНІД вимагають  обов’язкової медичної допомоги. Як її забезпечити? І як звільнена особа може оформити декларацію із сімейним лікарем?

Розповідають Віктор Шрамко, директор комунального підприємства «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Житомирської міської ради, Володимир Черниш, представник «Житомирської виправної колонії N4» і Костянтин Козлов, координатор пенітенціарного напряму Благодійного фонду «Нехай твоє серце б’ється», регіональний координатор БО «Фрізон» у Житомирській області:

 

Віктор Шрамко:

Декларація укладається із сімейним лікарем лише за наявності паспорта або довідки про тимчасову реєстрацію й за наявності ідентифікаційного коду. Також у особи має бути із собою мобільний телефон.

Якщо цих документів немає, то декларацію з лікарем укласти не можна.

Медичну допомогу можна отримати в будь-якому медичному закладі, якщо звернутися по невідкладну допомогу (її має надати черговий лікар) і декларація не потрібна.

У разі, якщо необхідно направлення на стаціонарне лікування чи до вузьких спеціалістів, то обов’язково необхідно укласти декларацію із сімейним лікарем, щоби мати електронне направлення.

 

Володимир Черниш:
Є засуджені з вірусним гепатитом, є ВІЛ- інфіковані, і чимало з них потрапило до місць позбавлення волі 8–10 років тому (ще до медичної реформи), а тому взагалі не мають декларацій із лікарем. Але їм потрібна спеціалізована допомога, наприклад, для терапії ВІЛ /СНІД. Тобто, людину необхідно лікувати, але в неї немає всіх документів для заключення декларації з лікарем.

 

Костянтин Козлов:

Ми з колегами намагаємося зустрічати таких людей (ВІЛ-позитивних) і перенаправляти до спеціалізованого центру при Житомирській обласній раді (СНІД центр). Якщо в когось із них немає паспорта, але потрібна терапія, то лікування буде надано, оскільки є супровідні документи з колонії — вони надходять прямо до СНІД центру. Поки будуть оформлені всі документи, людина не залишиться без терапії. І якщо раптом хтось звільняється по УДЗ, мене завжди можна знайти в СНІД центрі, або звернутися до колег.

 

Пілотний проєкт «Посилення спроможності органів держави у створенні безпечної системи реінтеграції осіб, які звільняються з місць позбавлення волі, в умовах COVID-19» реалізується в рамках співпраці Центру Пробації України та Експертний центр з прав людини за фінансової підтримки Black Sea Trust for Regional Cooperation та Європейського Союзу.

Географія проєкту: Вінницька, Житомирська, Рівненська, Хмельницька області.

#ПрямуємоРазом #MovingForwardTogether #BST #пробація #ресоціалізація
#партнерство_пробація #пілотний_проєкт #пенітенціарна_пробація

Вячеслав Свірець, Виконавчий директор ЕЦПЛ, юрист

Віктор Чупров, Керівник програми "Права людини в місцях несвободи"