Пошук по сайту

Юрій Бєлоусов презентував міжнародним експертам досвід України з протидії катуванням

9 вересня у Вільнюсі розпочалася експертна зустріч, яка присвячена обговоренню проблеми катувань та жорстокого поводження в діяльності правоохоронних органів та пенітенціарних установ, а також розгляду ініціатив громадянського суспільства, що спрямовані на протидію неналежному поводженню. Особлива увага  приділяється обговоренню досвіду впровадження Стамбульського протоколу. У зустрічі беруть участь представники неурядових організацій з Азербайджану, Білорусі, Грузії та України.

Виконавчий директор ЕЦПЛ Юрій Бєлоусов один зі спікерів цього заходу розповів про найбільш важливі тези, які висловлювали учасники з різних країн.

 

Про що говорили спікери?

Наталія Таубіна (Natalia Taubina – Director of Public Verdict)  розповіла про досвід російської неурядової організації «Общественный вердикт» у сфері боротьби з катуваннями у пенітенціарних закладах РФ, а також  приклади притягнення працівників цих установ до відповідальності за такі дії. Також вона акцентувала увагу учасників розмови на  факті відсутності у Кримінальному кодексі РФ статті «катування», що створює значні перешкоди в розслідуванні порушень та покаранні винних осіб.

 

Юрій Бєлоусов, виконавчий директор ЕЦПЛ, розповів присутнім про те, які прогалини залишаються у кримінальному законодавстві України в частині кваліфікації дій, пов’язаних із катуваннями (що теж негативно впливає на ефективність притягнення індивідів до кримінальної відповідальності за такі злочини). Крім того, він повідомив про досвід впровадження ініціатив громадськості в контексті  попередження катувань у діяльності Національної поліції України. Зокрема, йшлося про Custody records – систему обліку всіх дій щодо затриманих осіб – та процесуальне інтерв’ю. Обидві інновації спрямовані на створення умов дотримання прав як затриманих, так і правоохоронців.

 

Юрій Бєлоусов (звернув увагу учасників на те, що процесуальне інтерв’ю допомагає отримати необхідну інформацію в роботі з підозрюваними, свідками, жертвами та мінімізувати ризики неналежного поводження під час допитів і помилки у слідстві.

Наразі Експертний центр у співпраці з офісом Уповноваженого з прав людини Верховної Ради України здійснює дослідження практик фіксації тілесних ушкоджень у місцях несвободи різних типів (відділки поліції, ізолятори тимчасового тримання, СІЗО та виправні колонії, психіатричні лікарні та психоневрологічні інтернати) за результатами якого будуть розроблені єдині стандарти фіксації таких ушкоджень, а також процедура повідомлення Державного бюро розслідування з метою забезпечення швидкого розслідування.

Крім того, дослідники Експертного центру з прав людини разом із фахівцями кафедри судової медицини Київської медичної академії післядипломної освіти розпочали роботу у напрямку підготовки методичного посібника для медичних працівників. Це буде перше в Україні видання, присвячене особливостям фіксації тілесних ушкоджень, які можуть бути ознаками катувань.

Софія Табагуа (Sophio Tabaghua – Georgian Centre for Psychosocial and Medical Rehabilitation of Torture, Грузія) розповіла про важливість здійснення психологічної реабілітації жертв катувань задля повернення їх до повноцінного життя, а також забезпечення збору доказової бази для притягнення винних у катуваннях осіб до відповідальності.

Представниця Грузії звернула особливу увагу на освітні програми для співробітників правоохоронної системи, які здійснюють розслідування за фактами катувань. Зокрема, вона наголосила на необхідності навчати правоохоронців та суддів навичкам впізнавати ознаки психічної травми, яка залишилася внаслідок катувань, а також – навичкам роботи із потерпілими від таких дій з метою уникнення їхньої повторної травматизації.

Не менш актуальною, на думку Софія Табагуа, є профілактика професійного вигорання правозахисників, юристів, лікарів, які постійно стикаються з фактами катувань інших людей у своїй повсякденній роботі.

Досвід країн-учасниць зустрічі «Istanbul Protocol – Sharing experience meeting» відображає широкий спектр проблем у сфері протидії катуванням та іншим жорстоким, нелюдським або таким, що принижують гідність, видам поводження і покарання.

В деяких з країн неймовірно складно довести факти катувань, коли незалежна судова система фактично не існує – про що розповіла делегація з Азербайджану, де адвокати знаходяться у складних умовах протистояння системі органів прокуратури, яка є дуже слабкою у розслідуванні таких випадків.

Однак, такі зустрічі створюють нові можливості для посилення спільних зусиль у напрямку протидії проблемам катувань та жорстокого поводження в діяльності правоохоронних органів та пенітенціарних установ.

 #заборонакатувань #custodyrecords

#процесуальне_інтерв’ю

 

Юрій Бєлоусов, кандидат соціологічних наук