Громадські детективи розробили стратегію розвитку спільноти
У лютому цього року громадські детективи з різних регіонів України створили громадську організацію «Всеукраїнське об’єднання громадських детективів» та почали розробляти візію подальшої роботи. Для визначення перспектив розвитку спільноти вони провели стратегічне планування за участі досвідченої експертки в питаннях фандрайзингових стратегій Світлани Куц.
З чого все починалося…
Проєкт “Громадські детективи” народився, як ініціатива ГО “Експертний центр з прав людини” у 2016 році. Необхідність механізму громадських розслідувань виникла як реакція на створення Національного превентивного механізму Уповноваженого з прав людини (Омбудсмена) в 2012-13 р.р. Даний інструмент передбачає регулярні відвідування місць несвободи з метою попередження катувань та інших видів неналежного поводження, де значна роль приділяється участі громадськості. Враховуючи потреби Секретаріату Омбудсмена, громадська організація “Експертний центр з прав людини” започатковує пілотний проєкт зі створення регіональних команд з протидії порушенням прав вразливих груп населення в діяльності правоохоронних органів. Проєкт здобув фінансову підтримку Міжнародного фонду “Відродження” та інших структур (нефінансова допомога).
У 2018-му році, після того, як була проведена оцінка проєкту та зроблені висновки, що інструмент громадських детективів довів свою ефективність та значущість, команда активістів вирішила створити незалежну організацію.
Більше інформації:
Ключові питання, які розглядали учасники стратегічних сесій:
шляхи розбудови новоствореного об’єднання
механізми підвищення ефективності розслідувань порушень прав людини
союзники: з ким громадські детективи можуть взаємодіяти після виявлення порушень прав людини з боку правоохоронних органів?
стратегічні партнери громадських детективів
На фото: Світлана Куц проводить брейн-штормінг
Упродовж двох днів учасники ініціативи розробляли інформаційну (комунікаційну) стратегію спільноти та обговорювали інструменти взаємодії з аудиторіями, обговорювали контент сайту www.gromdet.suspilni.com, якій є основним інформаційним ресурсом громадських детективів.
Особливу увагу учасники стратегічного планування приділили алгоритмам проведення розслідувань. Зокрема, розглядалися успішні кейси 2019-го року, складні питання в комунікації з представниками влади, розширені методичні рекомендації з проведення громадських розслідувань.
У розробленні плану стратегічних комунікацій спільноти брали участь експерти ЕЦПЛ Віктор Чупров, Олег Боднар, Сергій Іллюк, громадські детективи, що мають досвід проведення розслідувань, представники офісу Генерального прокурора України.
На фото: Громадські детективи обговорюють майбутній розвиток спільноти
Ключові завдання для розвитку новоствореної громадської організації «Всеукраїнське об’єднання громадських детективів» в перспективі 2020–2022 років:
1.Розвиток територіальних осередків;
2.Впізнаваність бренду громадських детективів через проведення рекламних акцій та роз’яснювальної роботи;
3.Ініціювання питання про укладення меморандумів про співпрацю з ключовими партнерами (офіс Генерального прокурора, Державне бюро розслідувань, Національна поліція України);
4.Пошук донорської підтримки ініціатив;
5.Робота з громадами;
6.Здійснення ефективних розслідувань;
7.Залучення нових осіб до роботи в ініціативі.
На фото: Світлана Куц проводить аналіз бенефіціарів громадських розслідувань
Стратегічні цілі нового етапу діяльності громадських детективів:
підвищення якості проведення громадських розслідувань шляхом розроблення системи навчання активних членів спільноти та залучення нових,
запровадження сталої взаємодії з правоохоронними органами,
налагодження дієвого механізму реагування на порушення прав людини в поліцейській діяльності, пошук нових форм взаємодії проєкту з громадянами.
Стратегічне планування проводилося в межах програмної діяльності ЕЦПЛ щодо запровадження незалежного механізму розслідування порушень прав людини.
Дякуємо за сприяння розвиткові ініціативи та фінансову підтримку програмі «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження»!
#громадськідетективи #громадськірозслідування #громадськездоров’я #допомогабезупереджень
Сергій Іллюк, Експерт
Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист
Віктор Чупров, Керівник програми "Права людини в місцях несвободи"