Пошук по сайту

Громадські розслідування 2020: справа М*

До громадських детективів звернулася адвокат потерпілого М* з проханням відновити його порушені права. Адвокат стверджує, що після першого конфіденційного побачення вона дізналася про незаконне затримання чоловіка та факти катування з боку працівників відділу поліції.

Зі слів потерпілого, працівники поліції фактично затримали його за підозрою у вчиненні злочину прямо в будинку, де він мешкав. Близько восьми осіб били його руками та ногами по різним частинам тіла, а потім відвезли до Зміївського ВП, де  катування тривали цілу ніч та наступний ранок. Зі слів М*, метою застосування працівниками поліції сили було отримання у нього визнання у вчиненні злочину.

Адвокат повідомила, що М* не витримав знущань та 18.11.2019 в одному зі службових кабінетів Зміївського ВП написав заяву про вчинення ним інкримінованого злочину. Після цього було складено протокол про його затримання в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України.

Адвокат твердить, що у підзахисного не було сил, він скаржився на побиття та поганий стан здоров’я. Вона негайно викликала бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги, яка встановила переломи, забій грудної клітини, множинні гематоми у М*.

Лікарі Зміївської центральної районної лікарні поставили потерпілому діагноз, що свідчить про тілесні ушкодження.

Адвокат подала заяву в порядку статті 206 Кримінального процесуального кодексу України про звільнення М* з під варти та зазначила усі порушення прав і свобод чоловіка.

Слідчий суддя Зміївського районного суду Харківської області своєю ухвалою від 19.11.2019 доручив Чугуївській місцевій прокуратурі Харківської області забезпечити невідкладне проведення судово-медичного обстеження підозрюваного М* та провести дослідження фактів застосування до нього фізичного насильства і заподіяння йому тілесних ушкоджень працівниками поліції.

Чугуївська місцева прокуратура Харківської області направила матеріали перевірки за фактом порушення прав М* на розгляд до ТУ ДБР у місті Полтава. Проте ще й досі не почалося жодних слідчих, процесуальних дій.

Адвокат боролася за права підзахисного, звертаючись до всіх відповідних відомств. Але відповідей не мала.

 

Дії громадських детективів

Громадські детективи зібрали та перевірили інформацію, підготували проєкт Акту реагування Уповноваженого з прав людини щодо можливих порушень з боку працівників поліції.

 

Дії Уповноваженого з прав людини в Україні

Омбудсман України звернулася до Офісу Генерального прокурора України з проханням забезпечити вивчення кваліфікованим підрозділом офісу ГПУ матеріалів кримінального провадження від 19.11.2019, а також просила внести відомості до ЄРДР та розпочати досудове розслідування по можливим новим виявленим порушенням прав М*.

Також вона нагадала про важливість урахування практики Європейського суду з прав людини, яка вимагає від компетентних державних органів, щоб у кожному випадку звернення особи на неналежне поводження було проведене ретельне й неупереджене офіційне розслідування.

Наразі Офісом ГПУ витребувано матеріали кримінального провадження на вивчення. Визначаються найбільш ефективні напрямки проведення розслідування.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

 

#громадськірозслідування #протидіякатуванням                                                                                

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист