Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Олександра*

Справа Олександра*

До громадських детективів звернувся Олександр*, який заявив про катування з боку   працівників поліції в приміщенні Дніпровського відділення Херсонського відділу поліції Головного управління НПУ Херсонської області. Він твердить, що без жодної підстави його били руками та ногами по голові та обличчю і залишили тілесні ушкодження по тілу.

 

Що  сталося?

Свідком зазначених подій, заподіяння травм стала мати Олександра*, Ольга*. Саме вона була поруч із ним під час його адміністративного затримання працівниками поліції, і підтвердила, що на момент затримання наявних тілесних ушкоджень на тілі та голові сина вона не бачила. Проте, коли зустріла його після звільнення з Дніпровського ВП, то на тілі та обличчі сина були синці та подряпини. Олександр* пояснив їй, що так ставляться до людини деякі працівники поліції: здійснюють покарання прямо в приміщенні Дніпровського ВП. Мати не витримала такого і повезла сина до лікарів.

Тілесні ушкодження офіційно були підтверджені після проведення медичного огляду лікарем Херсонської обласної клінічної лікарні. Він швидко встановив діагноз: забій м’яких тканин голови. Травми після побиття Олександра* зафіксовані також Актом судово-медичного дослідження (освідування) № 26 від 10.01.2020, виданим судово-медичним експертом Комунальної установи «Бюро судово-медичної експертизи» Херсонської обласної ради. У тексті Акту було зазначено: «синці обличчя, верхніх та нижніх кінцівок, крововиливи в слизові оболонки ротової порожнини та лівої нижньої кінцівки, садно лівої верхньої кінцівки виникли від дій тупих предметів, не виключено, 08.01.2020, відносяться до ЛЕГКИХ тілесних ушкоджень».

 

Дії громадського детектива

Громадський детектив перевірив всі надані матеріали та встановив, що в поліцейських журналах за 8 січня о 13.45 годин є запис про те, ніби Олександр* був доставлений до  відділення поліції нарядом УПО № 418 без жодних тілесних ушкоджень. Покинув він приміщення поліції через кілька годин, зробивши запис у графі «Примітка» про побиття його ногами. Витяг з журналу: «госпіталізація до медичного закладу для надання допомоги».

Громадський детектив перевірив відомості ще одного журналу за той самий день і побачив, що факт звернення Олександра* до медичного закладу з приводу нанесення йому тілесних ушкоджень працівниками поліції в приміщенні Дніпровського ВП також був зареєстрований. Під час перевірки повідомлення про побиття потерпілого слідчо-оперативна група Дніпровського ВП відібрала у  Олександра* заяву про вчинення працівниками поліції злочину та провела його допит.

Олександр* самостійно звертався до ТУ ДБР, розташованого в Мелітополі з проханням проведення досудового розслідування по даному факту. 23 січня на підставі його звернення було внесено відомості до ЄРДР  за ч. 2 ст. 365 КК України та розпочато досудове розслідування працівниками ДБР.

Однак 27 квітня кримінальне провадження було закрите на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, і права Олександра так і не поновлено.

 

Що зроблено Представництвом Уповноваженого з прав людини в південних областях?

Представник Уповноваженого в південних областях Олександр Остапенко підготував необхідні документи та звернувся з Актом реагування до Офісу Генерального прокурора України з проханням внести відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за  ч. 2 ст. 127 КК України відносно працівників Дніпровського відділення поліції Херсонського ВП ГУНП в Херсонській області та розпочати досудове розслідування у кримінальному провадженні.

 

Яке рішення

Наразі Департаментом процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інші серйозні порушення прав громадян Офісу Генерального прокурора витребувано матеріали кримінального провадження за фактом отримання Олександром* тілесних ушкоджень в приміщенні Дніпровського ВП. Матеріали закритого провадження вивчаються.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

 

#громадськірозслідування #протидіякатуванням

 

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист