Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Рафіка*

До громадських детективів звернувся Рафік*, який повідомив, що 30 січня 2020 року близько 18.30 у нього трапився конфлікт з патрульними поліцейськими щодо підсвітки його номерного знаку.

Зі слів Рафіка*, номерний знак не підсвічувався у зв’язку з поганим електричним контактом, однак це було в присутності поліцейських виправлено. Поліцейські вимагали, зі слів Рафіка*, пред’явити документи для складання протоколу про адміністративне порушення, однак Рафік* категорично відмовився.

Зі слів Рафіка*, він вважав, що така  вимога незаконна і відмовився її виконувати. Він нагадав про правила дорожнього руху і сказав, що нічого не порушив, тому й підстави для перевірки документів та складання процесуальних документів немає. Також Рафік* повідомив, що своїх документів представники поліції йому не показали, але поводилися доволі неетично і почали погрожували чоловікові подальшою розправою та проведенням актів виховного характеру відносно нього. Рафік* пояснив, що все це обурило, і він відмовився надавати будь-які документи, а навпаки вимагав забезпечити його правовою допомогою.

 

Що було далі?

Зі слів Рафіка*: працівники патрульної поліції (а разом їх було п’ятеро) вдарили Рафіка по голові та в тулуб, витягнули його з автомобіля на дорогу, вивернули руки і почали нещадно бити. Йому зламали пальці, наділи кайданки та відвезли до Первомайського відділу поліції Головного управління Національної поліції у Харківській області.  Машину його перевезли на територію Первомайського ВП.

Коли чоловік звернувся до лікарів КНП «Первомайська ЦРЛ», то йому встановили діагноз: забій І-го пальця правої кисті. У зверненні Рафік зазначив, що дані травми отримав від працівників поліції.

Щоби захистити свої права Рафік звернувся 1-го лютого до Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у місті Полтава, однак відповіді не отримав.

Тоді він написав заяву до Первомайської місцевої прокуратури Харківської області, і 25 лютого вона внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за
ч. 2 ст. 365 КК України та направила матеріали кримінального провадження для здійснення досудового розслідування до ТУ ДБР розташованого в місті Полтава.

Пройшов час. 04 квітня Рафіка разом зі свідками допитав слідчий Другого слідчого відділу слідчого управління ТУ ДБР розташованого у місті Полтава. Однак на цьому все й зупинилося. Рафік письмово звертався до слідчого, щоб дізнатися про хід досудового розслідування зазначеного кримінального провадження. Чекав, знов писав і не зупинявся.

Тільки 25 серпня 2020 року він отримав відповідь від слідчого, де було вказано, що досудове розслідування у кримінальному провадженні триває.

Враховуючи наявні відомості та матеріали можна припустити, що на сьогодні будь яких слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні за участю Рафіка* не проводилось (окрім допиту) і про результати досудового розслідування його не повідомляли. Бо нема про що повідомляти: ніхто нічого не робив у цій справі.

 

Що зробив громадський детектив та Офіс Уповноваженого з прав людини?

Громадські детективи та регіональні представники Офісу Омбудсмана зібрали всі документи у справі Рафіка*, проаналізували ситуацію, перевірили факти та направили Омбудсману. У свою чергу Уповноважений з прав людини звернулася до Офісу Генерального прокурора України з Актом реагування щодо можливих порушень прав і свобод Рафіка*.

Наразі Офіс ГПУ здійснює перевірку можливих порушень прав і свобод Рафіка*, витребувано кримінальне провадження на вивчення.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

 

#громадськірозслідування #протидіякатуванням

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист