Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Сергія*

Зі слів Сергія* відомо, що о півночі 10 жовтня 2019 року біля кафе «Велюр» у Харкові патрульні поліцейські затримали його, заламали йому руки за спину, застебнули кайданки на кистях рук, кинули на землю обличчям до низу і почали гамселити ногами. Він відчував нестерпний біль у лівій руці, попросив послабити кайданки на одній руці та викликати лікарів – зі слів Сергія*.

Однак, ніхто з працівників поліції цього прохання не виконав. Із застебнутими на руках кайданками Сергія* було доставлено до Київського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області, де він залишився в кайданках до самого ранку.

 

А що насправді стало причиною затримання Сергія*?

З його слів: коли його затримали, ніхто йому не пояснював, що саме він скоїв.  Ані в кафе, ані у відділенні процесуальних документів щодо його затримання чи обмеження у пересуванні не було складено.

Для чого повезли до відділу поліції? Він також не міг зрозуміти. На момент затримання при ньому був паспорт. Поліцейські подивилися документ, встановили особу прямо біля кафе «Велюр», але одягли на нього кайданки та почали гамселити ногами.

Пізніше, коли лікарі «Міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги ім. проф. О.І.Мещанінова» ХМР встановили тілесні ушкодження, він почув діагноз: забій м’яких тканин грудної клітини, закритий перелом шилоподібної кістки, тупа травма черева.

 

До чого докопалися громадські детективи разом з Представництвом Уповноваженого з прав людини у Східних областях?

Ніхто з поліцейських не оформлював затримання Сергія*. Ніхто з поліцейських не викликав безоплатного адвоката Сергію*. Хоча сам факт перебування Сергія* 10 жовтня 2019 у Київському ВП документально підтверджується записами у поліцейських журналах. Виходячи з документів, певний час саме ця людина перебувала  у секторі кримінального розшуку того ж відділу.

Сергій* спробував відновити порушені права у передбачений законодавством спосіб, а саме: 10.10.2019 він подав електронне звернення до Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у місті Полтава щодо його незаконного затримання, про обмеження у праві на пересування та про нанесення йому тілесних ушкоджень працівниками поліції.

Пройшло більше півроку, і лише в травні 2020-го його повідомили про внесення по його заяві відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Однак, зі слів Сергія*, жодних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні за його участю не проводилось (окрім допиту) і про результати досудового розслідування йому не повідомляли.

Громадські детективи зібрали всі документи, проаналізували інформацію та виявили можливі порушення прав і свобод Сергія* при затриманні працівниками поліції. За результатами перевірки громадськими детективами та працівниками Офісу Омбусмана підготовлено Акт реагування Уповноваженого з прав людини. Зазначений Акт Уповноваженого направлено до Офісу Генерального прокурора України щодо можливих неправомірних дій працівників поліції.

Наразі Офіс ГПУ проводить перевірку викладених фактів.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

 

#громадськірозслідування #протидіякатуванням

 

 

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист