Пошук по сайту

Громадські розслідування–2020: справа Віталія*

Що сталося?

 

До громадських детективів звернулася адвокат Наталія М*, яка повідомила про можливий факт порушення працівниками поліції прав і свобод Віталія* під час  його затримання.

Адвокат стверджує, що 12 жовтня 2019 року група працівників Корабельного відділення поліції Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області у незаконний спосіб намагалася здобути у Віталія* зізнання у скоєнні злочину: людину били, залякували та тримали без права доступу до адвоката. Адвокат перевірила, які записи містять поліцейські журнали Корабельного ВП ХВП ГУНП і побачила, що медична допомога її підзахисному не надавалась, відповідно і наявність тілесних ушкоджень не фіксувалося.

 

Дії громадських детективів

Громадські детективи направили звернення адвоката Наталії М* до Офісу Уповноваженого з прав людини. Спільно з працівниками Офісу провели аналіз  документації Корабельного ВП ХВП ГУНП в Херсонській області за той період, зокрема Журнал обліку справ про адміністративні правопорушення та протоколи про адміністративні затримання: жодного протоколу  щодо  вчинення Віталієм* адміністративних правопорушень, а також  адміністративного затримання не складалося.

Також громадські детективи встановили, що у рапорті оперуповноваженого (здійснював безпосереднє затримання Віталія*) від 12 жовтня 2019 також відсутні відомості про те, що Віталій* чинив спротив під час затримання або те, що поліція застосувала до нього фізичну силу чи інші спеціальні засоби.

Таким чином, у документах все було чисто і гладко. І відомостей про тілесні ушкодження і травми Віталія* також немає.

Але в записах у журналах ІТТ № 1 ГУНП в Херсонській області, при поміщенні Віталія* до ІТТ 12 жовтня виявлено та зафіксовано у нього множинні подряпини та садна на потилиці, лобі, шиї, спині, на зап’ясті обох рук. Звідки все це взялося?

У записах Карти виїзду швидкої медичної допомоги № 226 до ІТТ № 1 під час огляду 13 жовтня Віталію* встановили попередній діагноз: ЗЧМТ, СГМ? Забій правої скулової кістки, забій ребер справа. На огляді Віталій* повідомив медичних працівників про те, що тілесні ушкодження нанесли йому працівники поліції.

За допомогою  адвоката Наталії М* 13 жовтня Віталій* звернувся із заявою до прокуратури Херсонської області про внесення відомостей до ЄРДР за  фактом застосування до нього фізичного насилля та перешкоджання в доступі до адвоката щодо отримання ним правової допомоги.

Адвокат Наталія М* повідомила, що 23 жовтня з прокуратури Херсонської області отримано листа в якому зазначено, що за вказаними фактами внесені відомості до ЄРДР за ч. 2 ст. 365 КК України і кримінальне провадження для проведення досудового розслідування  направлено до  Територіального управління ДБР розташованого у м. Мелітополь.

13 листопада Наталія М* у відповідності до ст.ст. 9, 28, 220, 223 та 240 КПК України направила до ТУ ДБР у Мелітополі клопотання щодо проведення слідчих (розшукових) дій, які забезпечать всебічне, повне і неупереджене дослідження всіх обставин кримінального провадження. Однак, і вона і її підзахисний ще й досі не отримали жодної відповіді, а слідчих дій у кримінальному провадженні не проводилося і про результати досудового розслідування ніхто не повідомляв.

 

Дії Офісу Уповноваженого з прав людини

Уповноважений з прав людини звернувся з Актом реагування до Генерального прокурора України Ірини Венедиктової з проханням забезпечити вивчення кваліфікованим підрозділом офісу ГПУ матеріалів кримінального провадження, розпочатого за ч. 2 ст. 365 КК України по факту спричинення тілесних ушкоджень Віталію* працівниками поліції, забезпечити процесуальне керівництво у кримінальному провадженні із визначенням найбільш ефективних напрямів проведення досудового розслідуванн.

 

Які рішення

Генеральний прокурор України Ірина Венедиктова повідомила, що 30 грудня 2019 року Територіальним управлінням ДБР розташованого у м. Мелітополь кримінальне провадження по факту неправомірних дій до Віталія* з боку працівників Корабельного відділення поліції Херсонського відділу поліції ГУНП в Херсонській області було закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України.

Наразі, на підставі Акту реагування Уповноваженого з прав людини 29 липня 2020 року досудове розслідування у кримінальному провадженні поновлено. Разом з вказівками процесуального керівника направлено до ТУ ДБР розташованого у м. Мелітополі на розслідування. У разі виявлення нових епізодів відомості по них будуть внесені до ЄРДР.

Хід кримінального провадження взято на особистий контроль Офісу Генерального прокурора України.

 

Проект «Посилення регіонального компоненту діяльності Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері протидії порушенням прав людини з боку органів правопорядку» впроваджується Експертним центром з прав людини спільно з Офіс Омбудсмана України за підтримки проекту «Права людини для України», який впроваджується UNDP Ukraine / ПРООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019-2023 рр.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї публікації і не обов’язково відображають погляди Міністерства закордонних справ Данії, Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй чи інших агенцій ООН

 

#громадськірозслідування #протидіякатуванням #ЕЦПЛ

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист