Пошук по сайту

Майбутні виклики для систем кримінальної юстиції

Зміни, що торкнулися кримінальної юстиції за останні роки, – тільки початок. Системи правосуддя мусять почати адаптуватися до сучасних викликів і збільшувати свою сталість – вважають аналітики  Deloitte Center Tom Gash, Mike Gelles, Alex Mirkow.

Майбутнє настільки складної галузі, як кримінальна юстиція, буде обумовлено поєднанням багатьох секторів. Щоби це передбачити і спланувати, лідерам часто необхідно визначити мегатенденції, які будуть формувати різні контексти. Виявлення таких тенденцій потребує як мистецтва, так і науки. Але наразі все значно серйозніше. Нам потрібно планувати майбутнє в часи надзвичайної мінливості та розпалу глобального шоку, який спричинив COVID-19.

 

До яких трансформацій у суспільстві та в структурі злочинності вже слід готуватися системам кримінальної юстиції?

Майже будь-яка зміна, що пов’язана з моделями суспільного життя, може вплинути на структуру злочинності. Наприклад, заходи з обмеження громадського руху під час епідемії в багатьох місцях призвели до різкого загального зниження кількості звернень до поліції; кількість крадіжок зі зламом і нападів у нічний час значно скоротилася, оскільки будинки були більш заповнені людьми, а економічна діяльність у нічний час припинена. З причин того, що в деяких місцях велика кількість торговельних просторів була зачинена, крадіжки в магазинах знизилися на 75 %.

Втім, вірус призвів до сплеску онлайн-злочинів, і прогнозоване зростання шахрайства, пов’язаного з Covid-19, швидко матеріалізувалося. Наразі зафіксовано чималу кількість випадків шахрайства щодо пакетів державних стимулів, а також проявів домашнього насильства, оскільки злочинці проводили більше часу в закритих приміщеннях із потенційними жертвами.

Ймовірно зміна повсякденних моделей пересування і зсуви в структурі поведінки людини якийсь час ще будуть впливати на злочинність. Ймовірно, можна стверджувати, що в міру того, як наша економічна діяльність і далі мігруватиме в онлайн, туди пересуваються і злочини, принаймні, без покращення рівня онлайн-безпеки. І якщо замість довгострокової тенденції до збільшення щільності населення (що сприяє соціальному обміну), міські пейзажі будуть змінені, завдяки віддаленій праці й соціальному дистанціюванню, трансформація злочинності, ймовірно, також буде швидко відчуватися. 

Однак поки вплив економічних і соціальних струсів на злочинність визначити нелегко. Якою мірою безробіття призведе до зростання злочинності в короткостроковій або довгостроковій перспективі, мабуть, залежить від мереж соціального захисту й навіть, таких факторів, як терміни виплати допомоги.

У цьому дослідженні респонденти оцінювали можливий вплив COVID-19 і реакцію на нього в цілому песимістично. Останніми роками в США і Великобританії спостерігається зростання «смертей від відчаю», пов’язаних із самогубствами, передозуванням наркотиками і зловживанням алкоголем. І згадуючи про «довгострокові наслідки COVID-19 для психічного здоров’я, а також — до чого може призвести… зловживання наркотиками, алкоголем і злочинність», високоповажний британський чиновник припустив, що так може тривати й надалі. Аналогічне спостереження зробив суддя зі Сполучених штатів: короткострокове припинення підтримки психічного здоров’я в тюрмах та реабілітаційних спільнотах у результаті COVID-19 може мати більш безпосередні наслідки.

Credit: https://www.foreignaffairs.com/articles/united-states/2021-04-06/perils-overhyping-artificial-intelligence

 

 

Що буде зі злочинністю після COVID-19?

Кримінологи Грем Фаррелл і Ден Біркс припустили, що період до закінчення обмежень, пов’язаних зі штаммами коронавірусу, дає можливість впровадити динамічні стратегії, які здатні або зупинити відновлення злочинів, що були придушені COVID-19, або знизити рівень тих злочинів, які почали збільшуватися, наприклад, домашнє насильство. Перелік науково-обгрунтованих стратегій є доступним, але правильний підхід може варіюватися в залежності від географічного положення.

Роздуми про майбутнє в епоху нестабільності та невизначеності

Щоби змінити майбутнє правосуддя, важливо розуміти не тільки контекст кримінальної юстиції сьогодні чи найближчим часом, але й світ, у якому воно буде діяти через п’ять, десять і навіть, двадцять років. Напевно, наразі нам мало що відомо. Як показав COVID-19, прогнозувати ситуацію зі станом оточення складніше, ніж будь-коли раніше. Глобальна взаємопов’язаність означає, що непередбачена подія в одній частині може підірвати реформи в усьому світі.

Але, дивлячись у майбутнє, ми можемо спробувати зрозуміти ландшафт злочинності у соціальному середовищі, відповідно до якого системи правосуддя повинні будуть досягти своїх численних цілей щодо безпеки, справедливості й законності.

Простий чотирьохетапний метод аналізу майбутнього може дати керівникам системи правосуддя відправну точку для побудови цього розуміння. Ним можуть скористатися окремі органи правосуддя, але найбільш актуальним він буде в межах усієї системи правосуддя за участі лідерів різних відомств, і можливо, поза їхніми межами. Таким чином, установи виконання покарання, суди, департаменти з розслідування, правоохоронні органи та інші зацікавлені установи — усі здобудуть загальне розуміння і вигоду від обміну думками та знаннями.

 

Основа для розгляду майбутнього кримінального правосуддя

«Окрім смерті й податку на прибуток немає нічого неминучого» — і навіть це наразі під питанням. Однак ми можемо зазирнути в майбутнє, дивлячись крізь три лінзи, і пам’ятаючи також, що є й «чорні лебеді». Чого ми не можемо передбачити?

Цінність цієї концепції випливає з процесу її застосування й розуміння, яке вона генерує — наприклад, кращого усвідомлення майбутнього попиту і його рушійних сил, таких як населення, структура злочинності та періодичні інциденти. Цей процес у перспективі також може спричиняти зрушення, які дадуть змогу зосередити увагу на стійкості до потенційних потрясінь, запобіганні шкоди і створенні прискорених шляхів інновацій. Це може перешкодити інвестиціям у реформи, які незабаром стануть непотрібними, наприклад, інвестиції в об’єкти фізичної підготовки, що можуть стати зайвими, завдяки досягненням в галузі доповненої реальності й цифрового середовища для навчання. В ідеалі цей процес стане відправною точкою для поліпшення загальносистемних можливостей прогнозування і планування — це означає, що він є не тільки цінним одноразовим заходом, а й закладає основу для постійного підвищення ефективності.

І хоча кроки «прогнозування теперішнього» та «мрії про майбутнє» будуть сильно відрізнятися від країни до країни, що також впливатиме на сценарії майбутнього планування, очікується, що мегатенденції, котрі формують світ у цілому, будуть стосуватися й систем правосуддя в кожній країні.

 

Зростання і старіння населення: За інших рівних умов, збільшення людей означає збільшення попиту на роботу системи правосуддя. Але демографічні зрушення можуть мати складні наслідки. Молодші вікові групи, зокрема, коли йдеться про осіб молодше 30 років, з великою ймовірністю здійснять злочин і стануть його жертвами, тому зменшення розміру цих когорт може призвести до аналогічного зниження рівня злочинності, у той час, як групи старшого віку, як правило, менш залучені до злочинів і менш схильні до них. Швидше вони можуть усвідомити ймовірність стати жертвою злочину.

Глобалізація економіки. Наразі тривають жваві дискусії про те, наскільки COVID-19 призведе компанії і країни до переорієнтації ланцюжків поставок.

Однак консенсус полягає в тому, що глобалізація буде тривати в тій чи іншій формі. Але поступово з розвитком світової торгівлі та економіки з’являються нові можливості для нелегальної економіки. Наприклад, глобалізація мереж дистрибуції фармацевтичних препаратів призвела до зростання кількості синтетичних наркотиків і непередбачуваності вуличних поставок наркотиків. Так само більш швидко поширюються глобальні конфлікти, наприклад, коли війни закінчуються, ми бачимо сплески збуту доступної вогнепальної зброї і зрушення на трафіках перевезення наркотиків і людей.

Збереження нерівності. Невелике зниження глобальної економічної нерівності за період із 2008 по 2013 рік було першим із початку 19 століття. Значною мірою це обумовлено економічним успіхом густонаселених, але все ж таки в цілому бідніших країн, таких, як Китай та Індія; нерівність зменшилася також  у деяких вкрай нерівноправних країнах Латинської Америки. Проте незалежно від того, чи буде цей скромний прогрес стійким чи ні, складно очікувати, що нерівність, яка накопичувалася століттями, зникне відразу. Стійка економічна й расова нерівність, ймовірно, буде продовжувати створювати проблеми для систем кримінального правосуддя — не в останню чергу тому, що ті, хто знаходиться в найбільш негативному економічному стані, та соціально маргіналізовані групи менш схильні вважати органи кримінального правосуддя законними.

Технологічне прискорення. Нові технології стрімко розвиваються в біологічній, фізичній та цифровій сферах. У звіті Deloitte Tech Trends висвітлюються деякі з останніх розробок, але особливе значення мають штучний інтелект і поява кіберфізичних систем, які поєднують фізичний і цифровий світи. Ці технології не тільки відчиняють двері для нових способів надання послуг, але також можуть нести нові форми злочинності. У якості одного з таких прикладів можна розглянути потенційну злочинну експлуатацію штучного інтелекту.

Підроблення персональних даних. Методи штучного інтелекту можуть генерувати мову голосу мішені за зразком і з’єднувати його із синтезованим відео. Злочинці вже використовували таку технологію, щоби видавати себе за вище керівництво, звинувативши британську енергетичну компанію в сотнях тисяч доларів. 

Відстеження за допомогою штучного інтелекту: телефони, ПК, телевізори й домашні концентратори надають датчики для прослуховування звуку всередині будинків, у той час як дрони забезпечують можливість відеоспостереження в громадських місцях.

Механізми розпізнавання мови здатні фільтрувати отримані дані та виявляти придатні для використання фрагменти (наприклад, паролі або банківські реквізити, справи, доступні для розгляду).

Зламані автомобілі. Для більшості кіберзлочинців злам із метою розбити вантажівку без водія навряд чи стане ймовірним, оскільки в ньому немає грошей, але, хоча й рідко, цей тип злочину може бути привабливим для терористів, які, окрім вбивства чи каліцтва, жодної користі не шукають.

Такі злочини можуть бути частково спланованими, про що ми дізналися за недавню історію (наприклад, щоби зменшити кількість злочинів, пов’язаних з автомобілями), але темпи технологічних і соціальних змін прискорюються й роблять акцент на швидкості реакції. Розвиток нових галузей інтернет-активності (даркнет) і криптовалюта також спричиняють нові проблеми зі злочинністю. А порушення кордонів між фізичним і віртуальним світом, а також — громадською та приватною сферами створює більш високий рівень системного ризику.

Розширення інформаційного простору. Покращення можливостей збирання та зберігання даних означає, що в багатьох країнах на місці злочину в середньому вже потрібно захоплення як мінімум восьми підключених пристроїв, які містять величезні обсяги інформації.

Більш потужні технології відстеження та розпізнавання (включно з обробленням природного голосу та розпізнаванням зображень) також експоненціально збільшують обсяг додаткової інформації, яка може наповнити будь-який профайл. Такі дані відтепер є відправною точкою для кримінального розслідування. І хоча ця інформація може значно збільшити шанси на справедливість у результаті будь-якого розслідування, наші співрозмовники в системі правосуддя вже вказують на складність перетравлення й аналізу величезних обсягів даних на кожному етапі роботи.

Системи спостереження і відстеження також пропонують неабиякі переваги для запобігання злочинності та підвищення ефективності. Але це ставить під сумнів громадянські свободи й легітимність системи кримінального правосуддя, а приклади гучних непередбачених наслідків втручання нових технологій (наприклад, упередженість щодо ранішнього прогнозування злочинів поліцією та технології розпізнавання осіб) посилили питання захисту прав і необхідності участі в дебатах про етику.

Чим ширше інформаційний простір, дедалі більше людей можуть продукувати інформацію, обмінюватися нею та отримувати доступ до розрізнених джерел. Для правоохоронних органів — це ще одна можливість для здійснення більш точного розслідування, але водночас це несе чималі ризики вірусного поширення дезінформації та заворушень.

Нові моделі праці. Система кримінальної юстиції стане частиною більш широких тенденцій на ринку праці й майбутніх форм зайнятості населення. Це означає, що різні органи правосуддя можуть опинитися перед нелегким вибором. Йдеться про те, як люди будуть переходити до моделі гнучкої праці, про ‘gig economy’, про те, як інтегрувати «чотири покоління робочої сили», як краще використовувати таланти, маргіналізовані групи та інші зрушення. З розвитком технологій паперова робота деяких судових систем перетворюється на цифрову форму, фахівцям галузі правосуддя, ймовірно, прийдеться працювати по-новому. Наприклад, оцифрування даних із розпізнавання осіб і прогнозуюча аналітика можуть внести корективи до профілю майбутнього «експерта з кримінальних справ».

Ідентичність та ідеологічний конфлікт. З появою сильних націоналістичних урядів у декількох країнах можна спостерігати, як конфлікт навколо ідентичності та ідей стає все більш запеклим. Одним із наслідків коронавірусу може стати закріплення маргінальних політичних наративів, які закликають до прийняття нових заходів безпеки навколо кордонів. Активізм щодо надання повних цивільних прав маргіналізованим групам часто спричиняв реакцію і спротив, але є ознаки того, що збільшується потенціал війни культур ідентичності, значно зросла кількість повідомлень про злочини на ґрунті ненависті й расового або «нативістського» терроризму.

Зміна клімату і брак ресурсів. Екстремальні погодні явища можуть створити додаткові вимоги до громадської безпеки і вплинути на функціонування інфраструктури правосуддя в постраждалих регіонах. Погода дійсно впливає на структуру злочинності: наприклад, рівень вбивств у деяких містах США корелює з більш теплим часом. Однак можуть виникнути й серйозніші геополітичні проблеми, оскільки нестача ресурсів створює локальні і глобальні конфлікти, що позначається на імміграції й нелегальних ринках.

Підйом ринкової економіки. Приватні інвестиції в служби безпеки вже перевищують державні інвестиції багатьох галузей. У США і Великобританії приватних охоронців, стільки, скільки співробітників поліції (персоналу та офіцерів), приватні інвестиції в обладнання для безпеки, а також — консультації й технології тільки збільшуються. Багато аналітиків ринків прогнозують пришвидчення зростання приватних витрат на безпеку. Водночас посилилися деякі форми приватної й суспільної активності в боротьбі зі злочинністю, і ця тенденція може зберегтися, оскільки громадяни отримують можливість і повноваження контролювати ситуацію за допомогою нових технологічних інструментів.

Глобальний бізнес, вплив якого відбувається на різних континентах і в різних режимах регулювання, дедалі частіше кидає виклик державній владі. Чимала кількість складних розслідувань тероризму й шахрайства вимагає доступу до інформації, яка зберігається в глобальних технологічних компаніях і фінансових установах. Найближчими десятиліттями побудова взаємин і правової бази для підтримки співпраці з цими компаніями буде життєво важливим компонентом ефективних розслідувань. Але поряд із тенденціями, що зберігаються, слід чекати на повторення проблем, які циклічно впливають на роботу поліції.

У нашому нещодавньому дослідженні (the Future of Policing) щодо майбутнього поліції у Великобританії передбачалося, що найближчими десятиліттями, у певні моменти, з великою ймовірністю очікуються прояви рецесії, «моральної паніки», протиріч і широкомасштабних громадських заворушень. Здебільшого країн потрапляли в періоди рецесії кожні десять років або в повоєнні часи, значні юрисдикції можуть очікувати на вуличні заворушення та протести (до прикладу, у Великобританії таке відбувається кожні 5–10 років), а в багатьох країнах періодично виникають суперечки щодо легітимності дій поліції (з правопорушеннями чи без них).

 

Джерело: The future challenges facing criminal justice systems

Неофіційний переклад: Юлія Голоднікова
Підготовлено в рамках ініціативи «Ефективна співпраця громадянського суспільства з безпековими службами в Україні».

Партнери ініціативи:

Freedom House Ukraine

Експертний центр з прав людини

Восток SOS

Український інститут з прав людини

 

#безпекагромад #громадськийконтроль  #правалюдини #громадські_ініціативи #діалогбезпеки