Пошук по сайту

Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп: перші підсумки

Експерти проєкту “Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп з боку правоохоронців” підвели підсумки перших місяців роботи та проаналізували проміжні результати.

Що збуло роблено?

Налагоджена співпраця з Офісом Генерального прокурора України, зокрема, забезпечено направлення інформації про виявлені порушення прав представників вразливих груп, виявлених при реалізації проекту. 

Розроблена навчальна програма для прокурорів та слідчих Державного бюро розслідувань, яка висвітлює особливості забезпечення прав наркозалежних осіб, а також проведення розслідувань за фактами порушення їхніх прав.

Налагоджена співпраця з Управлінням дотримання прав людини Національної поліції  України в питаннях удосконалення відомчих нормативно-правових актів (Правил внутрішнього розпорядку ІТТ) та системи Custody Records.

Експерт проєкту Віктор Чупров увійшов до складу робочої групи при Національній поліції України, яка працює над оновленням Правил внутрішнього розпорядку в ізоляторах тимчасового тримання НПУ з метою забезпечення захисту прав затриманих осіб в тому числі, механізмів попередження порушення прав вразливих груп.

Також експерти ЕЦПЛ Віктор Чупров та Анастасія Апетик працюють у робочій групі, яка впроваджує в діяльність Національної поліції України систему Custody Records. За результатами спільних напрацювань запропоновано додаткові компоненти системи Custody Records для фіксації потенційних порушень прав вразливих груп, зокрема: 

включення до опитувальника для затриманих питань щодо стану їхнього здоров’я та наявності залежності від медичних препаратів; алгоритмів електронної фіксації відомостей та аудіовізуального документування кожного інтерв’ю. Використання Custody Records в роботі із затриманими вплине на посилення захисту від дискримінації, зокрема, в гендерних питаннях. Із запровадженням Custody Records в усі відділи  поліції зазначені компоненти будуть поступово інтегровані в цю систему. 

 

Зосередити увагу на механізмах просування стандартів недискримінаційного ставлення до учасників справи 

У процесі реалізації проєкту експерти стикнулися зі специфічними бар’єрами при спілкуванні з представниками вразливих груп: вони не здатні займати проактивну позицію щодо відстоювання своїх прав та протистояння ситуаціям свавілля з боку  працівників правоохоронної системи. В зв’язку з цим було прийнято рішення про поглиблення співпраці з офісом Уповноваженого з прав людини та залучення громадських детективів.

Також Експертний центр з прав людини ініціював спільну зустріч за участі керівництва  Департаменту протидії порушенням прав людини у правоохоронній та пенітенціарній сферах Офіса Генерального прокурора, Координаційного центру з надання безоплатної правової допомоги та його регіональних центрів, де було обговорено механізми взаємодії між адвокатами, громадськими детективами та прокурорами для розслідування випадків неналежного поводження щодо наркозалежних осіб. 

Представники адвокатської спільноти дуже обережно сприймають будь-яку згадку щодо наркозалежності своїх клієнтів, які стикаються із правоохоронцями, оскільки розуміють, що повідомлення про статус наркозалежної особи може завдати шкоди: вживання наркотиків може бути кваліфіковано судом, який розглядає справу, як обтяжуюча обставина, що призведе до більш тяжкого покарання наркозалежної особи. Звідси виникає проблема латентності таких порушень, і відповідно, складнощів із фіксацією даних щодо порушень прав затриманих осіб із наркотичною залежністю. Тому експерти проєкту зосередили свою увагу і на механізмах просування стандартів недискримінаційного ставлення представників органів прокуратури та ДБР до учасників справи при оцінюванні заяв та повідомлень про можливі порушення прав наркозалежних осіб з боку правоохоронців. 

Наразі за результатами спільної роботи експертів проєкту з працівниками Офісу Омбудсмана до сервісних організацій та закладів охорони здоров’я з направлено запити для отримання відомостей, які б свідчили про можливі порушення прав представників вразливих груп з боку співробітників  правоохоронних органів.

 

Проєкт «Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп з боку правоохоронців» впроваджує Експертний центр з прав людини за підтримки програми “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”

#вразливігрупи #громадське_здоров’я #місцянесвободи #громадськідетективи