Пошук по сайту

ЕЦПЛ започаткував навчання для лікарів з розвитку навичок виявлення та фіксації тілесних ушкоджень

З 1 червня Експертний центр з прав людини започаткував онлайн курси для лікарів закладів охорони здоров’я обласного рівня для навчання методикам виявлення, фіксації, оцінювання специфіки тілесних ушкоджень, як об’єктивних ознак можливих катувань або неналежного поводження.

Це рішення обумовлено фактами численних випадків порушень прав людини в місцях несвободи, які були зафіксовані експертами ЕЦПЛ та представниками партнерських організацій, що спільно проводять дослідження у сфері кримінальної юстиції та впроваджують систему Custody records в Україні.

Важливу роль у просуванні механізмів протидії катуванням зіграла ініціатива Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інших серйозних порушеннях прав громадян з боку правоохоронних органів Офісу Генерального прокурора, який зацікавлений в ефективності механізму фіксації та розслідування можливих катувань або неналежного поводження в місцях несвободи.

На фото: Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інших серйозних порушеннях прав громадян з боку правоохоронних органів Офісу Генерального прокурора, який зацікавлений в ефективності механізму фіксації та розслідування можливих катувань або неналежного поводження в місцях несвободи. Фото з відкритих джерел

 

«Це перший захід такого плану, і я сподіваюсь, що навчання будуть проводитися й надалі. Якісна фіксація тілесних ушкоджень для нас є запорукою ефективного розслідування та притягнення до відповідальності винних осіб, — зауважив керівник Департаменту Юрій Бєлоусов. — Ще з 2012 року Європейський суд з прав людини акцентує увагу на тому, що нерозслідування катувань в Україні перетворилося на системну проблему. За показниками випадків катувань наша країна впродовж років посідає друге або третє місце серед більш, ніж сорока країн Європи. І роль медиків у виявленні ознак тілесних ушкоджень та попередженні можливих катувань є надважливою — на це неодноразово звертав увагу Комітет із протидії катуванням.

Первинний огляд, належна фіксація тілесних ушкоджень, можливість спілкування з людиною, щоби дізнатися про те, що з нею сталося, звідки вона має тілесні ушкодження — необхідні дані для проведення розслідування. І ми дуже сподіваємося, що лікарі зможуть використовувати єдиний механізм фіксації тілесних ушкоджень по всій країні.

Я вірю, що разом ми можемо змінити ситуацію з порушеннями».

Міністерство охорони здоров’я розглядає тематику тренінгу не як підвищення професійних компетенцій медиків, а як частину заходів із реалізації державної політики у сфері громадського здоров’я. 

На фото: Ірина Садов’як, заступниця міністру охорони здоров’я Фото з відкритих джерел

 

“Ми вважаємо, що роль лікарів полягає не лише в тому, щоби надати медичну допомогу, але й забезпечити дотримання права постраждалих на доступ до медичних послуг, —  зауважила заступниця міністру охорони здоров’я Ірина Садов’як. — Чимала кількість звернень до ЄСПЛ проти України вимагає від нашої держави виконання судових рішень, виплати компенсацій постраждалим, і ми мусимо вжити ефективних заходів для імплементації Стамбульського протоколу, розширення фахових знань серед представників медичної спільноти та запобігання катуванням»

Після погодженням із МОЗ України експерти ЕЦПЛ спільно зі співробітниками кафедри судової медицини Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика розробили навчальну програму, яку підтримав Міжнародний фонд «Відродження».

Експерти розраховують на широку громадську дискусію щодо спільної відповідальності в питаннях цінностей громадського здоров’я. І пошук рішень у напрямку протидії катуванням залишається одним із пріоритетів.

У цьому контексті фахова підготовка лікарів набуває особливої ваги. Наразі навчальні плани здебільшого закладів вищої освіти України, які здійснюють професійне навчання медиків, не містять матеріалів та методів виявлення тілесних ушкоджень чи ознак неналежного поводження з людьми в місцях несвободи, не пояснюють функцій медиків при здійсненні ефективного розслідування цих фактів.

На фото: учасники тренінгу “Особливості виявлення, фіксації, оцінки і значення тілесних ушкоджень, як об’єктивних ознак можливих катувань або неналежного поводження.”

 

Як зауважив під час тренінгу професор Володимир Мішалов, завідувач кафедри судової медицини Національного університету охорони здоров’я України імені П.Л. Шупика МОЗ України, заступник голови Асоціації судових медиків України, багато випадків катувань залишаються без притягнення до відповідальності винних із 2-х причин: перша — неправильно встановлені ознаки тілесних ушкоджень та наслідки катувань, а друга — тиск на медиків із боку правоохоронців.

“Через неналежну чи неповну фіксацію тілесних ушкоджень у медичних документах у подальшому виникають труднощі щодо надання категоричних висновків судово- медичними експертами, і це збільшує ймовірність уникнення покарання для порушників прав людини”, — зауважив Володимир Мішалов.

Ще одна з причин того, чому катування чи неналежне поводження в місцях несвободи залишаються в Україні поширеною практикою, пов’язана із наслідками каральних підходів, які сформувала радянська система контролю установ кримінальної юстиції. Але час іде, і запровадження людиноцентричних підходів в Україні поступово змінює ставлення представників правоохоронних органів до виконання службових обов’язків із дотриманням прав людини. 

Змінюється і суспільство, яке все активніше вимагає справедливого покарання для винних. Без уваги громадськості до можливих проявів неналежного поводження з боку представників правоохоронних органів жертви катувань залишаться невидимими.

Перші тренінги з особливостей виявлення, фіксації, оцінювання ступеню тілесних ушкоджень, як об’єктивних ознак можливих катувань або неналежного поводження проводяться для лікарів закладів охорони здоров’я кількох областей. У перспективі такі освітні програми планується запровадити по всій Україні.

 

Онлайн навчання започатковано Експертним центром із прав людини спільно з Асоціацією судових медиків України, Дніпропетровською державною медичною академією МОЗ України, Національною медичною академією післядипломної освіти імені П. Л. Шупика, Харківським національним медичним університетом за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

 

#протидіякатуванням #неналежнеповодження #фіксаціякатувань #custodyrecords #правалюдини