Пошук по сайту

Осіння школа з кримінального права: нотатки із щоденника правника

Голова правління ГО «Експертний центр з прав людини» Володимир Сущенко взяв участь у традиційному засіданні “Осінньої школи з кримінального права”, яка проходить у змішаному оф/онлайн форматі в селі Піщанка біля міста Новомосковськ. В роботі Школи задіяні учасники Робочої групи з підготовки проекту нового Кримінального кодексу України. Вони обговорювали концептуальні засади цього документу та проблеми правотворчості у сфері кримінального права.
На думку Володимира Сущенко, яку він висловив у коментарях під час дискусії, сьогодні треба повернутися до первинного змісту базових понять:
«Автори нового Кримінального кодексу України мають дивитися на цей документ з точки зору захисту прав і свобод людини, а не захисту прав та інтересів аморфної категорії “суспільство” чи акцентувати на “повноваженнях держави”. «Людиноцентричний підхід» – те, що ми маємо успадкувати від просвітницьких традицій Європи і впроваджувати у державні рішення», – зауважив спікер.

 

Цього року «Осіння школа з кримінального права» включала не лише експертну роботу над проєктом нового Кримінального кодексу України, але й дискусійні панелі з обговорення проблем професійної етики та відповідальності правників.
Учасники Школи мали змогу подивитися фрагменти зарубіжних фільмів, присвячених адвокатським промовам у судових засіданнях, а потім – повнометражну картину “Особливе відділення” (Франція, Італія, Німеччина,1975), що висвітлює механіку досудового розслідування в умовах фашистської окупації Франції у Другій Світовій війні та прийняття рішення щодо вчинення злочину. В основі фільму – реальна історія про вбивство німецького офіцера, коли чотири молодих французьких хлопця опинилися під підозрою та були арештовані. Після катувань їх відправили на гільотину. Але ніхто так і не розібрався, чи були вони насправді винні.

Ідея обговорення фільму належить Харківський юридичний кіноклуб Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, який працює з кінотекстами для
розвитку світогляду професійної правничої спільноти.

«Сюжет фільму вражає своєю актуальністю для України в теперішній час, – прокоментував кінокартину @Владимир Сущенко у виступі під час дискусії. – Гадаю, що в усіх правничих школах України необхідно запровадити обов’язковий курс “Професійна відповідальність правника” – як це робиться на правничому факультеті Національного університету “Києво-Могилянська академія” упродовж 20 років.
Маємо навчати майбутніх фахівців професійній поведінці та відповідальності, особливо, коли йдеться про трикутник “право-мораль-закон” ідоводиться робити складний вибір між законністю і доцільністю та правами і свободами людини – в усіх сферах правничої діяльності, включаючи й правотворчість. Ця дилема і професійна відповідальність рівною мірою торкається не лише правників, а й політиків-законотворців».

Ще однією важливою проблемою для України, на думку Володимира Сущенка, є розпорошеність правничої спільноти «по хуторах»:

«Зазвичай колеги роблять щось корисне для суспільства і належать до різних професійних об’єднань та асоціацій, але коли зусилля розпорошені, це не дозволяє правникам ґрунтовно впливати на правову політику держави, яка, на жаль, часто потерпає від свавілля, невігластва і тимчасових інтересів певних прошарків політиків і державотворців…».

Фото і доступ до перегляду фільму на сайті: ©Imdb.com
Фото надані В.Сущенко

 

#професійнаетика #кримінальний_кодекс #правничіпрофесії

Володимир Сущенко, голова правління ГО «Експертний центр з прав людини», кандидат юридичних наук, доцент