Пошук по сайту

Освітні перспективи у сфері кримінальної юстиції: світ без обмежень #3

Від керівника у сфері пробації — до соціального працівника: що ще пропонує закордонна біржа праці? Зважаючи на багатий перелік освітніх програм та різноманіття курсів, не дивуйтеся варіативності професій у сфері кримінальної юстиції. У третьому випуску рубрики «Освітні перспективи у сфері кримінальної юстиції: світ без обмежень» говоримо про таке:

Чим займаються спеціалісти у сфері пробації, профайлери, аналітики органу розвідки, кризис-менеджери? Яке відношення до кримінальної юстиції мають SWAT Officer та Homeland Security Officer? Діапазон повноважень для представників цих професій насправді визначений дуже конкретно. Тому буде цікаво порівняти з українською системою підготовки фахівців для роботи у сфері кримінальної юстиції.

 

Спеціалісти у сфері пробації (correctional counselor) — у той час, коли українська система пробації великою мірою тримається на добрій волі волонтерів та громадських діячів, у США та Великобританії працює низка фахівців, що спеціалізуються на питаннях пробації ще в університетах. Вони вивчають процес організації «виправного шляху» особи, яка відбуває покарання, можливості її реінтеграції в суспільство, проходять психологічні тренінги та досліджують мотивацію людини, що готується до звільнення. Крім того, саме такі спеціалісти займаються прогнозуванням ймовірності повторного вчинення злочину особою на основі її психологічних та поведінкових звичок.

 

Профайлер (Сriminal Profiler) — кримінальне профілювання вважається доволі новим профілактичним заходом протидії злочинності в Україні, втім його ефективність раніше була доведена практикою США та Канади. Спеціалісти з кримінального профілювання вивчають історію окремих злочинів, спілкуються зі злочинцями, що вчинили певний вид злочину, досліджують місця подій, використовуючи знання віктимології та складають стандартизовані профайли злочинця. Завдяки цим профайлам, експерти допомагають правоохоронним органам у розслідуванні найскладніших злочинів. Колишній агент ФБР, спеціаліст із кримінального профілювання дав чудове інтерв’ю, яке ілюструє суть роботи його колег.

Аналітик органу розвідки (Intelligence Analyst) — вміння приймати рішення, надати аналітичну оцінку подіям та документам, складати стратегії та виявляти внутрішні та зовнішні ризики є інструментами, якими користується аналітик органу розвідки на постійній основі. Ця кар’єрна опція є однією з найбільш оплачуваних у сфері кримінальної юстиції (від 80,000–120,000 доларів на рік) та найбільш вимогливою до освіти потенційних кандидатів (зазвичай, тут є поєднання major у сфері комп’ютерних наук, біології чи китайської/арабської мови та minor у сфері кримінальної юстиції). Крім того, аналітики мусять обов’язково пройти тест на поліграфі і так званий, background-check (дослідження кредитної історії, спілкування із сусідами, колишніми роботодавцями, родиною кандидата). Докладніше про вимоги до аналітика органу розвідки можна прочитати на сайті FBI.

SWAT (Special Weapon and Tactics) Officer — найближчим українським відповідником такого фахівця є поліцейські спеціальних полків, які відповідають за правопорядок у найскладніших ситуаціях, захист будівель особливого призначення та беруть участь в антитерористичних операціях. Приблизно такі ж посадові обов’язки має і SWAT Officer. Окрім вищезазначеного, такі офіцери мусять володіти навичками стрільби, вміти вправлятись із вибуховими матеріалами та іншими видами зброї, а також володіти навичками стратегування та ведення переговорів.

Photo by Getty Images

 

Homeland Security Officer — це працівники спеціалізованих органів державної влади, що спеціалізуються на превенції конфліктів і вирішенні проблем, пов’язаних із національною безпекою (незаконна міграція, тероризм, торгівля людьми та наркотиками). Окрім того, офіцери із забезпечення національної безпеки беруть участь у міжнародних відносинах, комунікують із представниками аналогічних професій для розробки міжрегіональних та глобальних стратегій превенції того чи іншого виду злочинності. Тож, представників цієї професії можна порівняти з держслужбовцями, які мають  особливі повноваження, а тому до кандидатів висуваються суворі освітні вимоги. По-перше, на відміну від інших професій, для яких бакалаврського рівня достатньо, у сфері національної безпеки кандидатам для кар’єрного просування потрібен магістерський, та навіть, докторський рівень освіти у сфері кримінальної юстиції, кримінології, судової експертизи чи, власне, національної безпеки. По-друге, кандидати також проходять ретельну перевірку минулого, а також складають тест на поліграфі.

Кризис-менеджер (Emergency Management Director) — ця професія, на відміну від попередніх, властива не лише публічному сектору, але й приватному. Останнім часом стає доволі популярним наймати кризис-менеджерів у штат великих компаній. Це й не дивно, адже кризис-менеджери чудово знаються на бізнес-середовищі та володіють всіма необхідними навичками, що притаманні звичайним управлінцям. Серед відмінного те, що кризис-менеджери знають правоохоронну систему країни, потенційні технологічні та природні ризики регіону, добре знаються на зброї та обладнанні, необхідному для якнайшвидшої ліквідації загрози.

Насправді, перелік професій у сфері кримінальної юстиції є набагато ширшим та включає також і звичні для нас посади судді та його помічника, поліцейського, судового експерта та психолога, волонтера в правозахисних організаціях та технічного спеціаліста.

Проте, більшість із наведених професій у переліку демонструє, що сфера кримінальної юстиції є набагато різноманітнішою, ніж здається.

Текст підготувала Валерія Устюгова, стажерка Експертного центру з прав людини

 

#criminaljusticeedu #освіта