Пошук по сайту

Попередження та реагування на насильство на ґрунті ненависті: проєкт обласної стратегії

Міжнародні та національні інституції неодноразово зверталися до теми злочинів ненависті. Так, у довіднику «Злочини на ґрунті ненависті: попередження та реагування», який видано у 2015 році Організацією з безпеки і співробітництва в Європі, міститься таке визначення: «Злочини на ґрунті ненависті – це злочинні діяння, викликані упередженим ставленням до певних груп людей».

Насильство та злочини на ґрунті ненависті є особливо небезпечними для суспільства, адже вони негативно впливають на соціум через нівелювання основоположних засад рівності, порушують людську гідність через те, що причиною такої протиправної поведінки є упереджене та/або стереотипне ставлення до гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, кольору шкіри чи інших етнічних ознак певної людини чи групи людей.

Такі діяння крім того, що направлені на порушення прав певної групи людей, мають інший негативний вплив – розколюють суспільство, створюють упереджене ставлення до конкретної суспільної групи, що може призвести до вкрай негативних наслідків, виникнення та загострення соціальної напруги, направленої проти ЛГБТ спільноти, представників різних етнічних, расових та релігійних груп, зокрема ромської спільноти. Вказані правопорушення протиставляють одну групу іншій і можуть легко призвести до ескалації, включаючи насильство, продиктоване помстою, громадських заворушень чи навіть, більш масштабних конфліктів.

Отже, саме спільні дії органів влади, правоохоронних органів та представників громадянського суспільства можуть покращити суспільну реакцію на насильство на ґрунті ненависті в Україні і зрештою знизити кількість подібних інцидентів.

У рамках реалізації проєкту «Об’єднані для протидії насильству на ґрунті ненависті в Україні», який підтримується Freedom House Ukraine, упродовж четвертого кварталу 2021 року в п’яти регіонах України проведено дводенні сесії-діалоги  з метою встановлення прямої комунікації між представниками місцевих спільнот, на які спрямоване насильство на ґрунті ненависті, а також – правозахисними організаціями, правоохоронними та правозахисними органами та органами державного соціального забезпечення.

Основні заходи відбулися в містах: Рівне, Дніпро, Херсон, Сєвєродонецьк Луганської області та Краматорськ Донецької області. До роботи долучилися представнки органів державної влади та місцевого самоврядування, правоохоронних органів, Збройних Сил України.

Активну участь в розробці  стратегічних напрямів протидії насильству на ґрунті ненависті взяли представники громадянського суспільства, які щоденно працюють з ключовими групами населення, здійснюють безпосередню діяльність в регіонах та мають глибокі знання щодо проблем, з якими стикаються представники ЛГБТ+ спільнот та ромських громад, механізмів співпраці в сфері захисту прав людини та надають відповідні соціальні послуги.

Після проведених сесій-діалогів доєднатися до розробки та втілення відповідних політик виявили бажання інші громадські організації, що  здійснюють діяльність в даних регіонах.

Мета стратегічних сесій – визначення та попередня діяльність з розробки та прийняття конкретних політик щодо реагування на насильство на ґрунті ненависті із систематичним залученням громадянського суспільства та органів державної влади та місцевого самоврядування.

Серед ключових питань, які було опрацьовано зі стейкхолдерами, такі: поняття та види  ключових груп населення та оцінка основної цільової  аудиторії, що є суб’єктами правопорушень на ґрунті ненависті, враховуючи специфіку регіонів, питання дискримінації та мови ворожнечі, ЛГБТ/ЧСЧ та СОҐІ: термінологічні визначення, соціальні та поведінкові особливості. Акцентували увагу на прогнозованих ризиках для «діючих осіб» та механізмах їх попередження, а також – розробці стратегічних напрямів діяльності регіональних спільнот щодо попередження насильства на ґрунті ненависті в регіоні.

Фінальними результатом проведених сесій є проєкти регіональних стратегій, що визначають методи протидії та посилення комунікації між спільнотами, які постраждали від насильства, та органами влади, а також політичні рішення проблеми насильства на ґрунті ненависті.

 

Автори: Олег Боднар, юрист, проєктний менеджер, Сергій Іллюк, адвокат, експерт ЕЦПЛ 

 

Обласна соціальна програма з протидії, попередження та реагування на насильство на ґрунті ненависті на період до 2025 року (підготовлено Вірою Яковенко)

Додаток (Завдання і заходи з виконання Обласної програми з попередження та реагування на насильство на ґрунті ненависті на період до 2025 року 

 

Кадр із фільму An American Hate Crime (2018)

#hateсrime #моваворожнечі #злочининенависті

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист