Пошук по сайту

Поліція та громада: поверхнева перевірка у Великобританії. Спецпроєкт

Експертний центр з прав людини розпочинає спецпроєкт, присвячений дослідженням тенденцій, політик, інноваційних рішень у сфері прав людини. Перший випуск підготував Руслан Саатов, випускник Nottingham Law School, Nottingham Trent University, інтерн ЕЦПЛ в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яку Міжнародний фонд “Відродження” виконує за підтримки Embassy of Sweden in Kyiv.

Він пропонує розглянути кілька цікавих аспектів законодавства Великобританії, а також питання ефективності перевірок у попередженні правопорушень: які кроки здійснив уряд цієї країни для зниження рівня інституційного расизму в поліцейських департаментах, і як такі дії вплинули на розвиток британської правоохоронної системи в контексті забезпечення прав людини.

Source: Equality and Human Rights Commission, Stop and Think: a critical review of use stop and search powers in England and Wales

 

 

Зупинка особи та її поверхнева перевірка (stop and search) залишається однією з найпоширеніших превентивних поліцейський дій у Великобританії. Упродовж останніх тридцяти років поліція мала широкі повноваження з приводу проведення перевірок. Певна частина таких дій, на жаль, негативно вплинула на забезпечення прав людини. Особливо постраждали від численних необґрунтованих та неналежних поліцейських дій представники етнічних груп.

Беззаперечно, поліція повинна мати механізми впливу для забезпечення правопорядку, але широкі повноваження в купі з низькою якістю проведених превентивних заходів призводять до суттєвих порушень прав людини.

Дослідження незалежних експертів, соціальні опитування виявили необхідність змін у законодавстві Великобританії та реформування системи правоохоронних органів. Велика кількість несправедливо проведених перевірок суттєво знизила рівень довіри та поваги до правоохоронних органів з боку населення, а випадки загибелі представників національних меншин під час поліцейських операцій стали каталізатором масових мітингів по всій країні, зокрема, у 2011 році.

Моніторинг діяльності поліції правозахисними організаціями та постійний тиск з боку суспільства стали рушіями реформування органів поліції у 2014 році.

У цій статті ми розглянемо діюче законодавство Великобританії, а також ефективність перевірок у попередженні правопорушень. Нас цікавить, які кроки здійснив уряд країни для зниження рівня інституційного расизму в поліцейських департаментах, і як такі дії вплинули на розвиток британської правоохоронної системи в контексті забезпечення прав людини.

 

ЗАКОНОДАВСТВО

Відповідно до діючого законодавства Великобританії існує два різновиди зупинки та перевірки особи. Підґрунтям для першого виду перевірки є підозра особи у вчиненні неправомірних дій (suspicion-based stop and search). Це регламентується Законом про поліцію та кримінальні дані 1984 [1] (Police and Criminal Evidence Act 1984, надалі — PACE) та проводиться у разі, якщо у представників правоохоронних органів є обґрунтовані підстави вважати, що особа має при собі наркотичні засоби, зброю, украдене майно або будь-що інше, необхідне для вчинення кримінального правопорушення.

Що вважається обґрунтованими підставами для зупинки та перевірки?

Liberty, недержавна організація, що займається захистом громадянських прав у Великобританії, наголошує на тому, що обґрунтованими підставами для зупинки та перевірки є ті, що пересічна людина вважала би за справедливі, якщо вона б володіла всією інформацію, якою володіє поліцейський [2]. Офіцер мусить пояснити затриманому, що є підставою для зупинки та підкріпити свої твердження оперативною або будь-якою іншою інформацією. Такі дані мають бути актуальними та релевантними до ситуації. Офіцер поліції не мусить керуватися здогадками про людину або власним ставленням до неї чи до її походження. Він повинен щиро вірити в наявність підстав для перевірки [3].

Така особиста властивість людини як зовнішність може бути об’єктивною підставою для перевірки лише за наявності в поліцейського попередньої інформації про особливі прикмети правопорушника. Слід додати, що поведінка особи не є визначальним об’єктивним критерієм, тому перед прийняттям рішення про перевірку правоохоронцю слід оцінити зовнішній контекст. Попереднє опитування (stop and question) може виявитися більш корисним кроком, ніж перевірка [4].

Другий вид перевірки регламентований ст. 60 Закону про кримінальне правосуддя та громадський порядок 1994 року [5] (Сriminal Justice and Public Order Act 1994, надалі — Закон про громадський порядок). Закон передбачає можливість офіцера поліції зупинити та перевірити особу, навіть, за відсутності в нього обґрунтованої підозри (suspicionless stop and search). На такі поліцейські дії повинно бути надано дозвіл (авторизацію) офіцера поліції вищого рангу. Для надання авторизації мають існувати обґрунтовані підстави, наприклад, для попередження серйозних насильницьких ситуацій, або пошуку зброї, що була використана під час нещодавно скоєного кримінального правопорушення.

Авторизація повинна діяти лише на чітко визначеній території до 15 годин, хоча строк дії може бути продовжений, якщо цього вимагатиме ситуація. Схожий варіант надання авторизації на перевірку передбачений Законом про тероризм [6] (The Тerrorism Act 2000). Поліція може зупинити та перевірити будь-кого, якщо існує реальна загроза вчинення терористичного акту.

Source: Vikram Dodd, ‘Police in England and Wales face inquiry into possible racial bias’(The Guardian). Photograph: James Veysey/Rex/Shutterstock

ПРАВА ЛЮДИНИ

Багато правозахисників висловлюють у своїх дослідженнях занепокоєння тим, що авторизація на проведення зупинки та перевірки на певній території наділяє правоохоронні органи надширокими повноваженнями. Так, королівські адвокати Пол Озін та Хізер Нортон вважають, що обґрунтовані підстави мусять існувати, як для надання дозволу на перевірку, так і під час кожної зупинки та перевірки, що передбачена ст. 60 закону про громадський порядок [7].

У справі «Джиллан та Квінтон проти Сполученого Королівства» [8] Європейський cуд з прав людини заявляє, що повноваження зупинити та перевірити без наявності обґрунтованих підстав для підозри у вчиненні правопорушення є втручанням у приватне життя людини, що є порушенням статті 8 Європейської Конвенції з прав людини. Повноваження правоохоронних органів під час таких авторизацій є надто широкими та мають неадекватні правові гарантії [9].

Поверхнева перевірка є наочним прикладом того, як широкі повноваження поліцейських можуть нашкодити правам людини та іміджу правоохоронних органів

Найбільш поширеною практика поверхневих перевірок стала у 2009–2011 роках. Відповідно до офіційних статистичних даних, опублікованих на сайті Міністерства Внутрішніх Справ (далі — Home Office) піковим виявився 2009 рік. Саме тоді правоохоронними органами було проведено 1 391 079 перевірок осіб, і 84 % складали перевірки відповідно до PACE. Слід зазначити, що найбільша частка перевірок спостерігалася в Лондон [10].

Непропорційна кількість поверхневих перевірок, спрямованих здебільшого на представників етнічних та релігійних груп привернула увагу правозахисних інституцій. Комісія з рівності та прав людини (Equality and Human Rights Commission) виявила у своєму дослідженні, що темношкірих зупиняли в 6 разів частіше, ніж білих осіб, а осіб азіатської зовнішності — приблизно вдвічі. Коефіцієнти зупинки серед етнічних меншин залишаються постійними протягом останніх п’яти років. Найбільша кількість дискримінаційних перевірок відбувається в Лондоні [11].

Source: Mattha Busby, ‘Stop-and-search plans risk ‘perpetually criminalising’ people, say UK rights groups’(The Guardian).Photograph: Thabo Jaiyesimi/Sopa Images/Rex

ЕФЕКТИВНІСТЬ

Головною метою зупинки та перевірки є запобігання вчиненню злочинів, і на жаль, важко стверджувати, що такі заходи є дійсно ефективними. Наприклад, під час операції Blunt 2 було проведено 380 000 перевірок, під час яких було вилучено понад 7500 одиниць холодної зброї.

На перший погляд, кількість вилучених предметів може вразити, але такі дані не репрезентують фактичні злочини, яких вдалося запобігти. Операція Blunt 2, проведена у 2009 році, не призвела до значного зниження рівня злочинності в районах Лондона. І цікавим є те, що в тих районах, де операція не проводилася, рівень злочинності виявився, навіть, нижчим [12].

Статистика не є дуже позитивною. Відповідно до дослідження Центру Злочинності та Правосуддя (Centre of Crime and Justice) у разі збільшення кількості поверхневих перевірок на 10 % — кількість правопорушень пов’язаних із незаконним обігом наркотичних засобів знижувалась всього на 2 %. Водночас, кількість більш жорстких правопорушень, пов’язаних, скажімо, з використанням вогнепальної або холодної зброї знизилася на 0.01 %, кількість нічних крадіжок зі зломом знизилася на 0.17 %.

Відповідно, складно зменшити рівень злочинності шляхом збільшення кількості поверхневих перевірок. Ці поліцейські дії відіграють значну роль у процесі розслідування злочинів, натомість їхня ефективність як превентивних заходів ще не підтверджена [13].

Автор: Руслан Саатов, випускник Nottingham Law School, Nottingham Trent University, інтерн ЕЦПЛ в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів», яку Міжнародний фонд “Відродження” виконує за підтримки Embassy of Sweden in Kyiv

Список літератури:

1.Police and Evidence Act 1984 (PACE) – code A (UK) s 1.

2. Liberty, ‘Stop and Search – Advice and Information’, available at < https://www.libertyhumanrights.org.uk/advice_information/stop-and-search/> accessed May 2, 2021

3. O’Hara v Chief Constable of the RUC [1997] AC 286 abs 5.

4. Paul Ozin, Heather Norton, PACE: The Police and Criminal Evidence Act (5th edn, Oxford University Press, 1984) p 12,16 (Ozin, Norton).

5. Criminal Justice and Public Order Act 1994 (UK) s 60.

6. The Terrorism Act 2000 (UK) s 47A.

7. Ozin, Norton (n.4) p 15.

8. Gillan and Quinton v the United Kingdom EHRR 2010.

9. ibid. s 87.

10. Home Office, ‘Ethnicity facts and figures. Stop and Search’, available at < https://www.ethnicity-facts-figures.service.gov.uk/crime-justice-and-the-law/policing/stop-and-search/4.3 > accessed 02 May 2021 (Home Office, Ethnicity facts and figures).

11. Equality and Human Rights Commission, Stop and Think: a critical review of use stop and search powers in England and Wales (Equality and Human Rights Commission, critical review, 2010) p 46.

12. ibid. p 11.

13. Ben Bradford, Matteo Tiratelli, Does Stop and Search reduce crime? (Centre for Crime and Justice Studying, 2019) p 46.

#поверхневийогляд #поліція #TTDI #аналітика #безпекагромад #цивільнийконтроль #communitypolicing