Пошук по сайту

Стартував новий проект ЕЦПЛ по роботі з вразливими групами

Побиття, катування, ґвалтування – ці ганебні практики поводження із затриманими  у відділках Національної поліції ще й досі мають місце. На жаль, таке ставлення спостерігається і на допитах свідків. Кагарлик – один із жахливих прикладів цьому.

Хто частіше за все опиняється у зоні небезпеки та стає жертвами неналежного поводження з боку поліції?

За даними моніторингових візитів представників НПМ та наукових досліджень експертів громадської організації «Експертний центр з прав людини», в епіцентрі порушень зазвичай перебувають особи з наркотичною залежністю, працівниці комерційного сексу та інші особи, які не здатні самостійно захистити себе через острах подальшого переслідування з боку правоохоронців. Як правило, такі люди стигматизуються суспільством та відчувають негативне ставлення до себе у громадах. Про це ми дізналися за результатами досліджень можливостей інтеграції вразливих груп населення в життя громади м. Ірпеня та м. Полтави задля створення безпечного середовища, а також – громадських обговорень і різних регіонах України.

Дані цих досліджень показують, що наркотично-залежні особи, працівниці комерційного сексу та особи звільнені з місць несвободи, сприймаються громадами як загрози чи потенційні носії ризиків захворювань та злочинності. Все разом впливає на процеси дезінтеграції в громадах, сприяє подвійній стигматизації та формуванню осередків небезпеки для молоді. Тому Експертний центр з прав людини запропонував продовжити міжсекторальний діалог на місцевому рівні, проводив стратегічні сесії зі стейкхолдерами та акцентував увагу на розгляді факторів поляризації стосунків у громаді в контексті розбудови політик громадського здоров’я.

У новому проекті «Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп з боку правоохоронців» крім важливої просвітницької та правозахисної роботи в інтересах забезпечення громадського здоров’я, Експертний центр з прав людини звертається до посилення механізмів об’єктивного і неупередженого розслідування фактів порушень прав затриманих осіб. Йдеться про систему фіксації даних Custody Records, яка є надійним джерелом та інструментом протидії порушенням прав людини в місцях несвободи. Custody Records дає змогу фіксувати та відстежувати всі етапи взаємодії представників поліції з затриманими особами, вносити дані в спеціальну програму та робити відеозапис інтерв’ю. Наразі Custody Records працює у 5-х ізоляторах тимчасового тримання, але упродовж 2020–2021 року, відповідно до стратегій розвитку МВС та НПУ, система має бути розповсюджена не тільки на діяльність ізоляторів тимчасового тримання, але й на роботу відділів поліції. Тому ми вважаємо за необхідне розробити та запровадити додаткові опції до алгоритму фіксації даних, а саме:  cистему оцінювання дотримання прав затриманих та автоматичного формування звіту у разі виявлення порушень, інформаційний модуль для врахування специфіки роботи поліцейських з  вразливими групами, спеціальні освітні програми для офіцерів з дотримання прав людини та працівників патрульної поліції, просвітницькі матеріали для представників сервісних організацій для інформування населення та формування превентивних заходів щодо можливих порушень.

 

Ключові партнери проекту – УДПЛ, Офіс Омбудсмана, БПД, Офіс Генерального прокурора України готові надавати підтримку на всіх етапах реалізації проекту та зацікавлені в ефективній співпраці з громадськими розслідувачами, розробці навчальних програм для підготовки кастоді-офіцерів та моніторингу системи Custody records.

Для стейкхолдерів проекту – Національної поліції України, ГПУ, ДБР  Custody records стає найбільш ефективним механізмом реагування на системні порушення стандартів прав людини, оскільки він підсилює можливості розслідування та інструменти державного контролю.

Раніше джерелом інформації про випадки порушень стандартів прав людини в ізоляторах тимчасового тримання ставали результати моніторингових візитів представників Офісу Омбудсмана України (Національний превентивний механізм). З 2016 року їм активно допомагають громадські розслідувачі («громадські детективи») – мобілізовані та навчені експертами громадської організації «Експертний центр з прав людини». Завдяки діяльності громадських детективів, упродовж 2019 року Державним бюро розслідувань було зареєстровано і розпочато 15 кримінальних проваджень щодо протиправних дій поліцейських (побиття, незаконні затримання і тримання, порушення права на захист тощо) стосовно наркозалежних осіб. Громадські розслідувачі збирають та систематизують інформацію стосовно порушень прав людини та передають її до Офісу Омбудсмана, який після перевірки всіх фактів готує Акт реагування та направляє до Офісу генерального прокурора з проханням розглянути та внести дані до ЄРДР.

Співпраця Експертного центру з прав людини з регіональними представниками Офісу Омбудсмана та новоствореним Департаментом процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про катування та інші серйозні порушення прав громадян з боку правоохоронних органів у 2020-го році призвела до розгляду 10 справ, за якими або порушено кримінальне провадження або триває розслідування.

Враховуючи, що відповідно до стратегій розвитку МВС та НПУ у 2021 році система Custody Records має бути розповсюджена не тільки на діяльність ізоляторів тимчасового тримання, але й на роботу відділів поліції, вважаємо за необхідне розробити та запровадити додаткові опції до алгоритму фіксації дій, а саме:

програмний модуль для роботи системи Custody Records з вразливими групами,

освітні програми для офіцерів з дотримання прав людини та працівників патрульної поліції,

просвітницькі матеріали для представників сервісних організацій та інформування населення щодо нових механізмів превенції порушень.

В рамках проекту «Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп з боку правоохоронців» ГО «Експертний центр з прав людини» пропонує всім організаціям і громадським об’єднанням, зацікавленим у розв’язанні проблем громадського здоров’я, об’єднати зусилля навколо розбудови нового механізму розслідувань порушень прав вразливих груп.

 

#custodyrecords #вразливігрупи  #громадськездоров’я #допомогабезупереджень #протидіякатуванням #громадськідетективи

Вячеслав Свірець, Виконавчий директор ЕЦПЛ, юрист

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист