Пошук по сайту

Уряд схвалив стратегію протидії катуванням у системі кримінальної юстиції та план заходів з її реалізації

Нарешті це сталося! Від зародження ідеї до її втілення у вигляді рішення Уряду пройшло цілих два роки, й нарешті в Україні з’явилася спеціалізована державна політика у сфері протидії катуванням!

28 жовтня, Уряд своїм розпорядженням затвердив Стратегію протидії катуванням в системі кримінальної юстиції та План заходів з її реалізації. Цей документ має чіткий фокус – створити в Україні ефективний та злагоджений механізм розслідування випадків катувань з боку правоохоронців.

Що передбачає Стратегія протидії катуванням в системі кримінальної юстиції?

розроблення системи збору статистичних даних, яка буде акумулювати максимально повну інформацію про масштаби катувань та забезпечувати можливість ґрунтовного аналізу зібраних даних

впровадження механізму фіксації тілесних ушкоджень, які можуть бути ознаками катувань;

впровадження сучасних стандартів розслідування катувань – Офіс Генерального прокурора наполягає на розробці методології розслідування катувань та інших грубих порушень прав людини з боку правоохоронців, проведення навчання слідчих ДБР та прокурорів, що працюють із провадженнями цієї категорії.

Необхідне також впровадження механізму викривачів в середині системи кримінальної юстиції – працівників, які будуть повідомляти про вчинення катувань з боку їх колег та будуть захищені від можливих утисків та переслідувань за такі повідомлення.

«Стратегія передбачає комплекс заходів, спрямованих на запобігання неналежному поводженню з боку правоохоронних органів, а у разі виникнення таких випадків – розслідування заяв громадян. Документ розрахований на середньостроковий період та обмежений визначеною метою — протидія катуванням у системі кримінальної юстиції, виконання Україною зобов’язань перед Радою Європи та побудова ефективної системи протидії катуванням, що передбачає належну координацію і взаємодію державних органів, а також міжнародне співробітництво», – коментує рішення заступниця Міністра юстиції України Валерія Коломієць.

Стратегію протидії катуванням у системі кримінальної юстиції розроблено за ініціативою Офіс Генерального прокурора, який забезпечує загальну координацію діяльності органів правопорядку щодо досудового розслідування, у співпраці з Мін’юстом та провідними національними експертами у сфері кримінальної юстиції.

Грунтовні дослідження, які ЕЦПЛ проводив з проблематики протидії катуванням в системі кримінальної юстиції, розроблення механізмів фіксації тілесних ушкоджень, стандартів досудового розслідування, було здійснено, завдяки потужній співпраці з партнерами та експертами міжнародного рівня.

 

Нагадаємо кілька важливих матеріалів із цієї тематики:

 

«Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи»

 

«Розкажи мені, що сталося, або зізнайся!»

 

Неналежне поводження в діяльності Національної поліції України: прояви, поширеність, причини

 

Офіс Ради Європи в Україні – Київ
Міжнародний фонд “Відродження”

#протидія катуванням #місцянесвободи