Пошук по сайту

Усунення спонукальних причин тортур та фіксація дій правоохоронців

Універсальна і абсолютна заборона катувань є непорушною нормою міжнародного права. Це – принцип звичаєвого міжнародного права та імперативна норма (норма «jus cogens»), яка означає, що заборона не може бути скасована будь-яким іншим видом національного чи міжнародного права.

Заборону підтверджено численними міжнародними та регіональними договорами. Усі 57 держав-учасниць ОБСЄ ратифікували Міжнародний пакт про громадянські та політичні права та Конвенцію ООН проти катувань.

Однак на практиці багато держав-учасниць не виконують міжнародне зобов’язання щодо заборони та запобігання тортурам й іншим видам жорстокого поводження. Ризик тортур та інших видів жорстокого поводження існує в широкому розмаїтті обставин, але він зростає, коли підозрювані, обвинувачувані та підсудні беруться під варту в рамках розслідування та провадження в кримінальній справі.

Визнаючи, що це – одна із основних ситуацій, в якій відбуваються тортури, експерти дослідження “Усунення спонукальних причин тортур. Базове дослідження та практичні вказівки для регіону ОБСЄ” зробили аналіз чинників, які сприяють тортурам і підготували рекомендації для представників сфери кримінальної юстиції, зокрема тих, хто займається питаннями досудового розслідування.

 

 

Ще один важливий аспект в питаннях дотримання прав затриманих – доступ до медичної допомоги.

З моменту поміщення підозрюваного в ізолятор тимчасового тримання йому буде складно отримати будь-яку медичну допомогу, зокрема в зв’язку з симптомами туберкульозу, або – продовжити замісну терапію у разі, якщо йдеться про хвороби із залежністю: в ІТТ немає медчастини і медпрацівників.

Для фіксації потреб представників вразливих груп система Custody Records, яка вже працює у 5-х ізоляторах тимчасового тримання та поступово впроваджується в різних регіонах України, доповнюється спеціальним програмним модулем, який дозволить контролювати стан здоров’я затриманих «на вході», щоби убезпечити дотримання їхніх прав та прав поліцейських від необґрунтованих звинувачень у порушеннях.

В рамках проекту «Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп з боку правоохоронців» ГО «Експертний центр з прав людини» пропонує всім організаціям і громадським об’єднанням, зацікавленим у розв’язанні проблем громадського здоров’я, об’єднати зусилля навколо розбудови нового механізму розслідувань порушень прав вразливих груп.

Більше інформації на CustodyRecordsWIKI

 

 

Проєкт «Налагодження сталої системи реагування на порушення прав вразливих груп з боку правоохоронців» впроваджується ГО “Експертний центр з прав людини” за підтримки програми «Громадське здоров’я»
Міжнародний фонд “Відродження”

#custodyrecords #вразливігрупи #громадськездоров’я #допомогабезупереджень #протидіякатуванням #вразливігрупи
©depositphotos.com

Віктор Чупров, Керівник програми "Права людини в місцях несвободи"