Пошук по сайту

Зміни до Правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги

МОЗ України внесено зміни до Правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0570-16#n52)

Що змінилося для пацієнтів?

Фізичне обмеження не може застосовуватися до особи в присутності інших осіб, які страждають на психічні розлади. Фізичне обмеження не може застосовуватися на ліжку з панцерною сіткою. Зазначені вимоги містять Стандарти Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводження чи покарання [CPT/Inf(2017)6] «Гамівні засоби в психіатричних лікувальних закладах для дорослих».

Що змінилося у застосуванні фізичного обмеження та (або) ізоляції?

Застосовувати фізичне обмеження та(або) ізоляцію тепер можливо також:

у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та організаційно-правової форми;
у закладах соціального захисту при постійному проживанні/перебуванні осіб із стійкими інтелектуальними та/або психічними порушеннями.

Однак, за словами експертки Олени Темченко, станом на початок 2021 року третина ДБІ (12 з 36) і майже чверть ПНІ (35 з 155) не мали ліцензії на провадження господарської діяльності з медичної практики. А з у 27 ДБІ і ПНІ, які отримали такі ліцензії, через відсутність лікарів-психіатрів на мають можливості здійснювати медпрактику за спеціалізацією «психіатрія», відтак і застосовувати фізичне обмеження чи ізоляцію. «Навіть, в тих, установах, де працюють психіатри, фізичне обмеження проблематично забезпечити із

застосуванням ізоляції або фіксації, наприклад у вихідні або святкові дні у звязку з тим, що в установі працює один лікар, а здебільшого на 0,5 ставки», — коментує Олена Темченко.
Рекомендації щодо необхідності внесення змін до наказу МОЗ України від 24.03.2016 № 240 «Про затвердження Правил застосування фізичного обмеження та (або) ізоляції при наданні психіатричної допомоги особам, які страждають на психічні розлади, та форм первинної облікової документації» надавалися в дослідженні Експертний центр з прав людини щодо імплементації Стамбульського протоколу стосовно фіксації тілесних ушкоджень осіб, які перебувають в місцях несвободи.

Нагадаємо, що про особливості виявлення, фіксації та реагування на неналежне поводження у закладах з надання психіатричної допомоги Міністерства охорони здоров’я (психіатрична лікарня) ЕЦПЛ писав у дослідженні «Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи. Аналіз законодавства»

Більше інформації про регулювання діяльності приватних та благодійних реабілітаційних центрів – дивіться у Дослідженні

#громадськездоров’я #протидіякатуванням #психічнездоров’я