Пошук по сайту

Зміни у в’язницях, слідчих ізоляторах та процедурах умовно-дострокового звільнення у перший рік пандемії (нові дані РРІ)

Bureau of Justice Statistics (BJS) – основне джерело Сполучених Штатів для статистики кримінального правосуддя. Місія BJS – збір, аналіз, публікація і поширення інформації про злочини, кримінальних злочинців, потерпілих від злочинів, а також функціонування систем правосуддя на всіх рівнях влади. За останні кілька тижнів BJS оприлюднило багато нових даних, які нарешті допомагають побачити на національному рівні і на рівні штатів, як політичні рішення, що були прийняті в перший рік пандемії, вплинули на виправні установи. Не дивно, що цифри документують трагедію тисяч людей, які втратили життя за ґратами, і свідчать про деякі політичні рішення, що призвели до збільшення загиблих.

Але якщо вдаватися до деталей, ми також бачимо кілька причин для надії і кілька помітних покращень для тих із нас, хто приділяє пильну увагу питанням, що стосуються того, як BJS може збирати дані та повідомляти про це. Насамперед, ми бачимо, як швидко все може змінитися під тиском, — на краще або на гірше — і обговорюємо деякі питання та політичні рішення, яких, спираючись на ці дані, слід побоюватися.

Перш за все — коротка примітка про терміни публікації цих даних: розчаровує те, що ми наближаємося до третього року пандемії, але офіційні урядові дані за перший рік отримали тільки зараз. Водночас це й корисніше, оскільки документування минулих рішень допомагає зрозуміти індикатори поточних умов. Затримки з даними BJS — постійна проблема, яка набула актуальності через пандемію, і  дослідникам РРІ довелося знайти альтернативні способи відстеження того, що відбувається з виправними групами, які наражаються на підвищений ризик зараження і смерті. Деякі результати цього огляду не стануть «новиною» для багатьох наших читачів, тому що ми змогли знайти інші джерела інформації швидше, ніж BJS змогла зібрати, проаналізувати та опублікувати свої дані. Дещо з висновків, зроблених на основі вивчення цих джерел, ми додали до огляду, щоби розширити контекст, який ховається за цифрами BJS.

Тим не менш, оновлення даних BJS є довгоочікуваним доповненням до тієї інформації, яку ми та інші збирали протягом останніх двох років: агентство стандартизує та агрегує дані з безлічі розрізнених та децентралізованих «систем правосуддя» усіх штатів, федерального уряду та тисячі округів і міст щороку, і це дає змогу виявляти чіткі тенденції і ключові відмінності у різних географічних регіонах.

Основні висновки зі звітів BJS « Ув’язнені у 2020 р.», « Ув’язнені у в’язницях у 2020 р.» та «Умовно-дострокове звільнення в США, 2020 р.» :

У 2019-2020 роках різко скоротилася кількість ув’язнених та умовно-достроково звільнених. Але причина – екстрене реагування на COVID-19, і чисельність виправних установ вже почала відновлюватися до рівня, який був до пандемії.

К 2020 році по всій країні штати та федеральний уряд фактично випустили з в’язниць менше людей, ніж у 2019-му. Зменшення числа ув’язнених було пов’язано не зі звільненням, а скоріше з падінням на 40% кількості новоприбульців до в’язниць на 16%.

Смертність у в’язницях збільшилася на 46% з 2019 по 2020 рік, на 32% – серед людей, умовно-достроково звільнених, та на 6% – серед людей,що перебувають на випробувальному терміні. Про смерті у в’язницях у 2020 році поки не повідомляється.

Навіть, під тиском пандемії у місцевих в’язницях утримувалося дуже багато людей за незначні правопорушення та технічні порушення.

Реакції державної та федеральної політики на загрозу COVID-19 для ув’язнених сильно відрізнялися, при цьому кілька штатів, мабуть, взагалі ігнорували пандемію.

Хоча здебільшого істотних змін у виправних установах навряд чи збережуться після або навіть, під час пандемії, є кілька позитивних змін, які слід вважати переломними моментами, або змін щодо ставлення до  певних проблем, які здаються нерозв’язаними. За постійного тиску на політиків такі зміни можуть закріпитися:

Кількість жінок у в’язницях скоротилася на більший відсоток, ніж кількість чоловіків.

Корінні народи зазнали найбільшого пропорційного скорочення кількості ув’язнених — майже на 35%. До 2020 року американські індіанці та корінні жителі Аляски були групою населення, що переживала непропорційне зростання кількості ув’язнених, яке майже подвоїлося у період з 2000 по 2019 рік.

Кількість молодих людей, що перебувають у в’язницях для дорослих, скоротилася майже вдвічі (46%), і ще три штати поповнили частку тих, хто більше не утримує осіб, молодших 18 років, у в’язницях для дорослих, внаслідок чого їхня загальна кількість досягла 21.

 

У 2020-му році ми дійсно побачили таке скорочення кількості людей, що перебувають під виправним наглядом, яке нам потрібно буде спостерігати щорік, щоби фактично покласти край масовому ув’язненню. З цього приводу звіти BJS висловлюють певний оптимізм у таких коментарях: «У 2020 році кількість ув’язнених була… найнижчою у порівнянні з 1992 роком» та «Зменшення кількості ув’язнених на 15% у в’язницях штатів та федеральних в’язницях… було найбільшим річним зниженням, зареєстрованим з … 1926-го».

Таке різке скорочення використання тюремного ув’язнення в країні насправді було б приводом для радощів, якби це не було тимчасовим і все ще «надто малим, надто пізнім» для тисяч людей, що захворіли чи померли у в’язниці від COVID-19. Насамперед ми не повинні очікувати, що ці тенденції збережуться без стійких реформ, на відміну від стратегії «реагування на надзвичайні ситуації».

Кілька тенденцій, які ми спостерігали у 2020 році:

По всій країні кількість ув’язнених уже відновилася майже до пандемічного рівня.

Населення в’язниць, як і раніше, було занадто великим, навіть, тоді, коли в середині 2020 року воно було найнижчим.

Здебільшого скорочень кількості ув’язнених відбулося у федеральному бюро в’язниць, і лише у трьох штатах: Каліфорнії, Флориді та Техасі.

Смертність у в’язницях збільшилася на 46% по всій країні. У 2020 році у в’язницях померло понад 6100 осіб, що на 1930 осіб більше, ніж у 2019 році. Тільки у 2020 році у в’язницях Каліфорнії, Флориди, Техасу та Федерального бюро в’язниць загинуло понад 500 осіб (з того часу смертей побільшало).

Державні та федеральні в’язниці звільнили на десять відсотків менше людей протягом першого року пандемії, що у порівнянні з типовими щорічними коливаннями кількості звільнених на 1-3% є значною зміною. Частково таке зниження можна пояснити уповільненням роботи рад, які розглядають питання умовно-дострокового звільнення.

Отримання даних зі звітів щодо ситуації у в’язницях та кількості умовно-достроково звільнених у 2020 році, є ключем до виявлення важливих фактів, оскільки в іншому випадку вони були б приховані за потужними загальнонаціональними тенденціями. Дані BJS, показали, що деякі штати, схоже, значною мірою ігнорували невідкладність і серйозність впливу пандемії на виправні установи.

Наприклад, у 2020-му році кількість ув’язнених на Алясці збільшилася більш, ніж на 2% (більше 100 осіб) Це був єдиний штат, де спостерігалося зростання. А ще гірше те, що значна частина приросту складається з тюремного населення, яке ще не мало вироку. Це означає, що влада зробила вибір на користь ув’язнення багатьох людей, які навіть, не відбували покарання.

Ще один приклад: у 2020-му році у в’язницях для дорослих п’яти штатів утримувалося більше молодих людей віком до 18 років, ніж у 2019-му: Аляска, Айова, Небраска (де кількість таких осіб подвоїлася), Пенсільванія та Теннессі.

Нарешті, хоча BJS ще не опублікувала дані про смерті у в’язницях за 2020-й рік, наявні дані говорять про деякі політичні рішення на місцевому рівні, що дійсно збивають з пантелику. Одна зі змін, яка, ймовірно, матиме довгострокові наслідки, полягає в тому, що під час пандемії місткість в’язниць фактично значно збільшилася по всій країні та за один рік зросла на 6000 ліжок (можна порівняти це зі збільшенням на 700 ліжок роком раніше). Завдяки цим додатковим можливостям влада може ув’язнювати на 5% більше людей, ніж десять років тому.

Упродовж 2020-го року люди провели в небезпечних умовах в’язниці у середньому на два дні довше, ні ж у 2019-му. Загалом за період з 2010 по 2020 рік передбачуваний середній термін перебування в місцях несвободи збільшився на цілий тиждень (31%).

Люди, які навіть, не були засуджені за злочин (тобто ті, хто утримувався в місцях несвободи до суду), становили більшу частку від загальної кількості ув’язнених, ніж вони були принаймні з 1995 року — ймовірно, більше, ніж будь-якого іншого року. Чому у в’язницях утримувалося так багато юридично невинних людей, в той час, коли кількість ув’язнених мала бути зведена до мінімуму?

У відповідь на пандемію багато юрисдикцій прагнули скоротити використання в’язниць за дрібні правопорушення. Але влітку 2020-го майже кожна четверта (23%) людина все ще перебувала у в’язниці за цивільні правопорушення або невідомі правопорушення, тобто не кримінальні злочини.

 

Бріф підготовлено за матеріалами звіту РРІ New data: The changes in prisons, jails, probation, and parole in the first year of the pandemic’ By Wendy Sawyer, January 11, 2022

 

Переклад здійснено в рамках інформаційної кампанії ініціативи “Діалог безпеки”:

Партнери “Діалогу безпеки”:

Freedom House Ukraine
Експертний центр з прав людини
Восток SOS
Український інститут з прав людини
Управління дотримання прав людини Національної поліції України
Координаційний центр з надання правової допомоги

#діалогбезпеки #регіональніплатформи #громадськийконтроль #ЕЦПЛ