Пошук по сайту

Проведення громадсько-парламентських розслідувань. Практичний посібник

Інститут експертів від громадськості є одним із ефективних механізмів громадянського суспільства щодо протидії порушенням прав і свобод людини допущених у місцях несвободи або органами правопорядку.

Експерти від громадськості – це активні громадяни, які пройшли спеціалізоване навчання та були відібрані для співпраці з працівниками відділів регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо проведення перевірок за зверненнями до Омбудсмана про порушення прав людини у місцях несвободи або допущених органами правопорядку.

Запровадження вказаного вище інституту обумовлено об’єктивними обставинами, які мають місце у суспільстві (зовнішні фактори) та організаційними процесами діяльності Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (внутрішні фактори).

Посібник містить алгоритми взаємодії експертів від громадськості з Регіональними представництвами Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо протидії порушенням прав людини, а також їх повноваження, права та обов’язки під час здійснення розслідувань порушень прав людини в місцях несвободи або вчинених органами правопорядку.

Також він пропонує інструменти, що застосовується у процесі розслідування порушень прав людини: проведення інтерв’ю, опитувань, збір інформації, фіксація слідів правопорушень, тощо, описує порядок збору відомостей і матеріалів та їх аналіз, реагування на виявлені порушення.

На особливу увагу заслуговує розділ додатків зі зразками звернень, заяв, нормативно-правових актів та інших документів, які розглядаються при проведенні розслідувань.

Завантажити посібник

 

Автори: Сергій Іллюк, проєктний менеджер ЕЦПЛ, Олег Боднар, проєктний менеджер ЕЦПЛ. В посібнику використовувались матеріали Костянтина Запорожцева (додаток №3. Зразки тілесних ушкоджень, як об’єктивних ознак можливих протиправних дій правоохоронних органів)

Посібник підготовлено в рамках проєкту «Права людини для України», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2019–2023 рр..

#громадськірозслідування #протидіякатуванням

 

Сергій Іллюк, Експерт

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист