Пошук по сайту

Проблеми інформаційної стійкості: естонський досвід для України

Авраам Лінкольн колись сказав: «Всюди, наскільки це можливо, люди мусять відчувати себе на вищому рівні безпеки, який найбільш сприяє тому, щоб спокійно мислити та міркувати». Для жителів України усвідомлення інформаційної безпеки приходить разом із реформами, соціальними проектами, навчальними курсами, які переважно пов’язані з протидією інформаційній пропаганді.

Але тільки усвідомлення того, чим є інформаційна стійкість сьогодні вже недостатньо, потрібні ефективні стратегії на регіональному та локальному рівнях, комплексні програми з впровадження систем інформаційної безпеки державних органів, бізнесу, банківської системи, заходи з кібербезпеки та розвитку медіаграмотності. Список можна продовжити далі, проте, як зауважив виконавчий директор Міжнародного центру оборони і безпеки (ICDS) Дмитро Теперік, «виклики національної стійкості можуть бути глобальні, а рішення для забезпечення національної стійкості — локальні». І тому важливо дослідити, проаналізувати та зрозуміти особливості кібер- інформаційної та комунікаційної вразливості регіонів України, а далі — спільно шукати можливості для заповнення прогалин.

На фото: експертна група дослідників проекту «Resilient Ukraine 2018-2020»

З 2016 року експертна група проекту «Стійка Україна» вивчає стуацію кібер- інформаційної та комунікаційної стійкості, з якими стикається Україна. Цього року команда у складі 20 експертів розробила інструментарій для ідентифікації прогалин у цих сферах та почала роботу в південно-східних областях України. Проект включає дослідження, програму тренінгів і консультацій для фахівців з інформаційної та кібербезпеки, публічні заходи, навчальні візити до Естонії.

У квітні розпочався перший етап польового дослідження, в планах експертів також проведення моніторингу соціальних мереж південно-східних областей України, аналіз даних та розроблення рекомендацій для впровадження локальних стратегій із кібер- інформаційної та комунікаційної стійкості.

На цей момент Міжнародний центр безпеки та оборони підписав Меморандуми про співпрацю в напряму розвитку комунікаційної, інформаційної та кібербезпеки з муніципалітетами Херсону, Миколаєва, Маріуполя.

На фото: Підписання Меморандуму між муніципалітетом Маріуполя та Міжнародним центром оборони й безпеки (ICDS)

 

Нещодавно в Маріуполі з’явився  перший в Україні веб-поліцейський. Ця інновація – теж результат співпраці Естонії та Україні у сфері інформаційної стійкості. Познайомитися з ним ближче ви можете переглянувши це відео, а «потоваришувати» за наступним посиланням https://www.facebook.com/web.patrol.police

https://www.facebook.com/web.patrol.police/videos/126307115207065/?__tn__=%2CdK-R-R&eid=ARDAKsaIl5RX85yBAPe8wlQ02-nEpdce_twg2nfhFw82MXMpsSRoOiE1Ego5ritCpoBRUuD-x9frlF7Y&fref=mentions

 

Презентація першого в Україні віртуального поліцейського

 

Фокус-групи показали, наскільки важливою у сучасному суспільстві є культура сприйняття інформації — у будь-яких форматах: в епоху постправди люди легко вірять фейкам, пліткам, «авторитетним думкам» та «великим змовам». Тому, як зауважила експертка ЕЦПЛ Анастасія Апетик, яка залучена до робочої групи проекту «Resilient Ukraine 2018-2020», громадянам, які хочуть створити інформаційно стійку країну, важливо розвивати навички критичного мислення: «Хочете жити в безпечній країні? Будьте ласкаві навчитися критично мислити, щоб відділяти “сенс від нонсенсу”». Курс з розвитку критичного мислення.

Дослідження проводиться Міжнародним центром оборони й безпеки (ICDS) у рамках естоно-української програми з розвитку співробітництва «Стійка Україна».

Фінансова підтримка: Міністерство закордонних справ Естонії.

 

нформаційнабезпека #кібербезпека

Схожі публікації