Пошук по сайту

День міжнародного правосуддя

17 липня важлива дата для людства. На неї випадає відзначення Дня міжнародного правосуддя, адже саме 17 липня 1998 року дипломатична конференція у Римі ухвалила Статут Міжнародного кримінального суду – першого в історії постійного органу міжнародного правосуддя, що має юрисдикцію безпосередньо на підставі міжнародного права притягати індивідів до кримінальної відповідальності за найтяжчі злочини.

Саме з Міжнародним кримінальним судом пов’язані сподівання на правосуддя та припинення безкарності щодо тих, хто масово нехтує життям, гідністю та іншими основоположними правами та свободами людини, незважаючи на причини, якими злочинці намагаються виправдати свої дії. У своїй роботі Міжнародний кримінальний суд змушений долати величезний спротив держав та безліч юридичних проблем, і мабуть, тому донині ще не досяг достатньо вагомих результатів. Проте важливість цього органу для прогресу всієї людської цивілізації настільки велика, що він потребує якнайповнішої підтримки з боку держав та громадянського суспільства.

Україна є державою, де потреба у міжнародному правосудді відчувається ледь на найгостріше. Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду кваліфікував події, що відбуваються на її території з 2014 року від початку окупації Російською Федерацією частин території України як такі, що безумовно належать до юрисдикції Суду і можуть кваліфікуватися як воєнні злочини та злочини проти людяності.

Один з найтрагічніших епізодів цього збройного конфлікту стався теж 17 липня, проте 2014 року – коли у повітряному просторі України було злочинно збито цивільний літак «Малайзійських авіаліній», що виконував рейс MH17.

Не минуло ще й місяця від набрання чинності новою частиною шостою статті 124 Конституції України, яка нарешті дозволяє нашій державі повноправно долучитися до побудови ефективної системи міжнародного кримінального правосуддя, ратифікувавши Римський статут.

Сьогодні, у День міжнародного правосуддя, хотілося б нагадати про першочерговість цього рішення усім політикам, які за наслідками виборів, що відбудуться найближчої неділі, увійдуть до складу українського парламенту. Ратифікація Римського статуту та приведення у відповідність до нього українського законодавства мають стати одними з найперших його рішень. Боротьба з безкарністю на всіх рівнях – одне з основних завдань Української держави, без виконання якого саме її існування завжди буде залишатися під загрозою.

 

Автор: Микола Гнатовський, президент Європейського комітету з питань запобігання катуванням, член Правління ЕЦПЛ

#кримінальна_юстиція