Пошук по сайту

Черговий крок до посилення прав вразливих груп населення на системному рівні

28 липня в офісі Експертного центру з прав людини пройшла робоча зустріч “Підвищення організаційної та правової спроможності споживачів наркотиків, учасників програми ЗПТ, РКС протидіяти порушення їхніх прав в діяльності правоохоронних органів “. У ній взяли участь представники ЕЦПЛ, Міжнародного фонду «Відродження», регіональні команди з протидії порушенням прав вразливих груп та Управління захисту прав людини Національної поліції України.

Зустріч складалася з двох секцій: обговорення пропозицій до проекту Правил внутрішнього розпорядку в ізоляторах тимчасового тримання Національної поліції України та звітування представників регіональних команд про свою діяльність.

Потрапляючи в ізолятор тимчасового тримання, особи, які потребують безперервного лікування, зокрема ті, які вирішили позбавитись наркотичної залежності та стали пацієнтами замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) або ВІЛ позитивні люди, які перебувають на антиретровірусній терапії (АРТ) часто потерпають від ненадання їм належної медичної допомоги. Однією з обов’язкових умов лікування пацієнтів ЗПТ/АРТ є забезпечення безперервності лікування. Переривання терапії ЗПТ та АРТ може призвести до погіршення здоров’я пацієнта і навіть до смерті (відомі випадки у Києві та Львові).

img_4021

Присутні на зустрічі погодились, що однією з причин протиправного переривання лікування препаратами ЗПТ/АРТ є недосконалість відомчих нормативно-правових актів функціонування місць несвободи, у тому числі ізоляторів тимчасового тримання Національної поліції України.

img_3931

Координаторка програмної ініціативи «Громадське здоров’я» МФ «Відродження» Олена Кучерук зазначила, що робота над кожним окремим випадком неналежного поводження правоохоронців з вразливими групами населення не виправить ситуацію в цілому. За словами координаторки, потрібен системний підхід, в тому числі зміни до законодавства, які захищатимуть права цих осіб. З цим погодився і керівник Управління захисту прав людини Національної поліції України Євген Дзюба. Він відмітив, що наразі в правовому полі в цій сфері багато прогалин.

img_3936

З метою посилення прав вразливих груп населення на безперервне лікування, Експертний центр з прав людини та регіональні команди підготували пропозиції та доповнення до Правил внутрішнього розпорядку в ізоляторах тимчасового тримання. Вони передбачають, що в Правилах будуть прописані конкретні дії адміністрації ізоляторів тимчасового тримання у випадку поміщення осіб, які потребують безперервного лікування. На думку експертів, у правилах має бути чіткий алгоритм дій чергового ізолятора, аби лікування затриманих пацієнтів ЗПТ та АРТ не переривалось. Окрім цього, особливу увагу в пропозиціях було приділено посиленню права на правову допомогу та виконання інших процесуальних прав затриманих осіб.

Учасники зустрічі обговорили усі надані пропозиції. Представники Національної поліції погодились із необхідністю їх внесення до проекту правил внутрішнього розпорядку ізоляторів тимчасового тримання.

Під час другої частини зустрічі представники регіональних команд з протидії порушенням прав вразливих груп за участі Експертного центру з прав людини обговорили досягнення та перспективи реалізації програми «Підвищення організаційної та правової спроможності споживачів наркотиків, учасників програм ЗПТ, РКС протидіяти порушенням їхніх прав в діяльності правоохоронних органів» у своїх областях.

img_3979

В усіх регіонах вдалось створити сильні осередки, до яких увійшли адвокати, журналісти, представники вразливих груп та сервісних організацій, які опікуються проблемами цих осіб. З часом до команд долучається все більше і більше зацікавлених та небайдужих. Регіональні команди збирають інформацію про випадки порушення прав вразливих груп, беруть участь у громадських розслідуваннях таких випадків, а також проводять освітні заходи.

Так, Сумській команді вдалось допомогти пацієнту замісної підтримувальної терапії протистояти неправомірним діям поліції та не допустити безпідставного збільшення покарання (перекваліфікації злочину  на більш тяжкий). Одеська команда відпрацювала схему виявлення порушень завдяки направленню інформаційних запитів до ГУНП в Одеській області, Департаменту охорони здоров’я та соціального захисту населення Одеської обласної державної адміністрації та особистій перевірці інформації. Всі команди надають консультації наркозалежним та секс-робітницям у випадку неналежного до них ставлення з боку правоохоронців.

img_4048

Учасники зустрічі водночас відмітили, що переконати вразливі групи у тому, що проблеми з поліцією варто вирішувати правовим шляхом все ще доволі важко. Ці люди досі не вірять, що їм вдасться протистояти системі правоохоронних органів і замість того, щоб звертатися до юристів безоплатної правової допомоги, вони намагаються домовитись про “поблажки” з поліцією. Представники регіональних команд відмітили: на цю ситуацію впливає позитивна співпраця юристів з наркозалежними проти неналежного ставлення до них з боку поліції. “Коли вдається допомогти пацієнту ЗПТ в його проблемі, про цей позитивний випадок швидко дізнаються інші й таким чином уявлення про методи боротьби наркозалежних з неналежним до них ставленням  змінюються“, – зазначила учасниця Сумської команди, юристка Валентина Волобуєва.

img_4031

В Дніпровській, Сумській, Херсонській та Одеській областях були проведені тренінги підвищення правової спроможності представників вразливих груп. На них адвокати та правозахисники розповіли пацієнтам замісної підтримувальної терапії та громадськості про те, як краще діяти в тій чи іншій взаємодії з поліцією та у кого просити допомоги в критичній ситуації. Згодом освітні заходи відбудуться також в Кіровограді та Львові.

Регіональної команди протидії порушенням прав вразливих груп працюють у Дніпровській, Херсонській, Одеській, Львівській, Сумській та Кіровоградській областях за підтримки ЕЦПЛ та Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Проект «Підвищення організаційної та правової спроможності споживачів наркотиків, учасників програм ЗПТ, РКС протидіяти порушенням їхніх прав в діяльності правоохоронних органів» реалізується ЕЦПЛ за підтримки Програмної ініціативи «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Схожі публікації