Пошук по сайту

Належний контроль – одна з гарантій попередження катувань

В перші години затримання підозрювана особа є найбільш вразливою для неналежного поводження з боку працівників поліції. На цьому етапі вчиняється чи не найбільша кількість процесуальних порушень, найголовніше з яких – неналежна реєстрація затриманої особи. Про це свідчать результати моніторингових візитів національного превентивного механізму, а також висновки спеціальних проваджень Уповноваженого ВРУ з прав людини.

Відсутність запису про затримання в журналі реєстрації у відділку поліції призводить до так званого «невизнаного затримання». Воно автоматично позбавляє затриману особу всіх гарантій захисту прав та свобод людини, передбачених Конвенцією з прав людини та основоположних свобод та національним законодавством України.

 

Новим Кримінальним процесуальним кодексом України (КПК), який набув чинності у листопаді 2012 року, було враховано майже всі вищезазначені рекомендації Комітету. Серед найважливіших нововведень варто відмітити запровадження інституту службових осіб, відповідальних за затриманих осіб.

 

Стаття 212 КПК покладає на працівника органу досудового розслідування, відповідального за перебування затриманих осіб, ряд обов’язків. Зокрема, він має реєструвати доставлену до правоохоронного органу затриману особу в Книзі (журналі) затриманих із зазначенням дати, точного часу доставлення, повних анкетних даних. Крім цього, особі оголошують підстави, за якими її було затримано, роз’яснюють її право мати захисника на першу вимогу, на відмову від послуг захисника, на отримання безоплатної правової допомоги, у тому числі у зв’язку з відсутністю коштів на її оплату. Затриманій особі також повідомляють про право давати пояснення та покази з приводу підозри, право в будь-який момент відмовитися їх давати, не говорити нічого з приводу підозри проти неї та в будь-який момент відмовитися відповідати на запитання, вимагати перевірки обґрунтованості його затримання та ряд інших прав, передбачених законодавством. Відповідальний за перебування затриманих осіб має проконтролювати, аби всі ці права дотримувались.

Таким чином, однією з гарантій забезпечення кожній особі дотримання її прав та недопущення будь-яких катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження є належна діяльність в органі досудового розслідування службової особи, відповідальної за перебування затриманих.
Експертний центр з прав людини розпочав дослідження стану виконання статті 212 КПК України. Фахівці ЕЦПЛ виявляють причини недієвості інституту осіб, відповідальних за перебування затриманих, аби проаналізувати їх та запропонувати ефективні моделі покращення внутрішньовідомчого нормативного врегулювання та виконання статті 212 КПК.

Попередні результати дослідження демонструють незадовільний стан виконання статті 212 КПК підрозділами Національної поліції України. Було досліджено 4 області (Дніпропетровська, Донецька, Одеська та Херсонська), де стан виконання статті 212 КПК перевірено у 10 підрозділах Національної поліції. Так, штатним розписом особу, відповідальну за перебування затриманих, передбачено у 8 підрозділах з 10, з них в одному посада попала під скорочення.

Призначені такі особи у 5 підрозділах з 10, з них 1 перебуває у тривалій відпустці (до листопада 2017 року), в іншому, Костянтинівському ВП Артемівського ВП ГУНП в Донецькій області, особа відповідальна за перебування затриманих призначена, але, відповідно до функціональних обов’язків, відповідає лише за осіб, що перебувають в ІТТ та на момент візиту перебувала на лікарняному.
Функціональні обов’язки осіб, відповідальних за перебування затриманих, визначені лише у трьох досліджуваних підрозділах. 
У жодному з підрозділів не виявлено службової документації, що має вестися особою, відповідальною за перебування затриманих, та у жодному з випадків особи фактично не виконували покладених на них обов’язків.
Таким чином, можна зробити попередній висновок, що вимоги статті 212 Кримінального процесуального кодексу України підрозділами Національної поліції не виконуються. Дослідження триває, але ми вже хочемо звернути увагу керівництва Національної поліції до проблеми відсутності контролю за затриманням. Щоденно підрозділами поліції затримується велика кількість осіб і кожна з них є потенційною жертвою неналежного поводження з боку працівників правоохоронного органу. Дослідження проводиться за підтримки Офісу Ради Європи в Україні.
Злата Швець, Експертний центр з прав людини
фото – flickr.com

Схожі публікації