Пошук по сайту

“Необхідно реформувати всю систему кримінальної юстиції”, – Юрій Бєлоусов

В Україні, як і в інших пострадянських країнах, в основі системи кримінальної юстиції досі лежить отримання від підозрюваного зізнання у вчиненні злочину. Без такого зізнання справа фактично не має судових перспектив, вона взагалі може не бути направлена прокурором до суду. Як наслідок, катування є основним засобом отримання таких зізнань, а затримання слугує основною передумовою для збору “доказів”. В той час як в західних країнах людину затримують вже маючи певні докази, у нас її затримують щоб такі докази зібрати.

Про це розповів керівник Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов 23 вересня у Варшаві під час робочої зустрічі “Міжнародні гарантії запобігання катуванням та іншим видам жорстокого поводження під час утримання під вартою в поліції і досудового утримання під вартою” в рамках Наради ОБСЄ з питань людського виміру.

20160923_105238-1-1

Експерт зазначає: стан імплементації міжнародних стандартів запобігання катуванням треба оцінювати з точки зору специфіки функціонування всієї системи кримінальної юстиції в країні. Міжнародні стандарти щодо належної реєстрації затримання, повідомлення про права, забезпечення права на адвоката фактично лише “перешкоджають” звичним методам роботи українських правоохоронців. Відповідно, значна кількість поліцейських, прокурорів та суддів їх не сприймають. Необхідно реформувати всю систему кримінальної юстиції, змінивши її фокус з отримання зізнання за будь-яку ціну на належний збір доказів у відповідності до кращих світових практик правоохоронної діяльності.

В рамках робочої зустрічі Юрій Бєлоусов презентував висновки дослідження “Дотримання прав і гарантій затриманих осіб в Україні”. Дослідження проводилося у 2014 – 2015 рр. спільною групою програмної ініціативи «Права людини і правосуддя» Міжнародний фонд “Відродження”, Офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Координаційного центру з надання правової допомоги та Центру «Дослідження проблем верховенства права та його втілення у національну практику України» Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Дослідження за посиланням goo.gl/IKnFxz

Схожі публікації