Пошук по сайту

Поліція вибиває зізнання замість того, щоб шукати докази , – дослідження

Замість того, щоб проводити слідчі дії та шукати докази, поліція часто отримує інформацію про злочин та зізнання, застосовуючи насильство. Це один з основних методів розслідування кримінальних правопорушень. Про це йдеться у дослідженні “Неналежне поводження в діяльності Національної поліції України: прояви, поширеність, причини”, яке презентував Експертний центр з прав людини 5 квітня в Прес-центрі Главком.

«Правоохоронець думає: навіщо мені бігати, шукати докази, отримувати величезну кількість дозволів, зустрічатися з агентами, якщо можна знайти підозрюваного та вибити зізнання й інформацію про злочин. Допоки зізнання буде ключовим елементом у розслідуванні, а прокурори та судді вимагатимуть його в обов’язковому порядку, тортури в поліції не припиняться», – зазначає виконавчий директор Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов.

 

Так, за 2017 рік майже 2500 осіб звернулися за медичною допомогою через травми, завдані працівниками поліції. Переважно це удари, придушення, психологічний тиск. Третина нанесених побоїв – в голову. Це лише офіційна статистика, насправді, постраждалих від свавілля правоохоронців набагато більше, але воно замовчується та не фіксується.

Причиною насилля в поліції є і безкарність, зазначає експерт. Більшість працівників поліції, провина яких доведена судом, були звільнені від реального покарання з іспитовим строком.

Голова Офісу Ради Європи Мортен Енберг наголосив, що протидія тортурам та неналежному поводженню у діяльності поліції є пріоритетною сферою діяльності Ради Європи.

Він вважає, що вирішення цієї проблеми можливе шляхом спільних зусиль та узгодженості дій всіх зацікавлених сторін – державних органів, громадянського суспільств та міжнародних організацій у запровадженні та реалізації в Україні політики нульової толерантності до неналежного поводження з боку поліції, запровадження відповідних стандартів у діяльність поліції та інших правоохоронних органів.

Дослідження “Неналежне поводження в діяльності Національної поліції України: прояви, поширеність, причини” проведене Експертним центром з прав людини у співпраці з Управлінням забезпечення прав людини Національної поліції України в рамках спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні».

За даними дослідження, 10-11% осіб, що застосовують тортури, – керівники відділів та райвідділів поліції.

Заступник голови Національної поліції України Костянтин Бушуєв засуджує такі методи правоохоронців.

«Законність та верховенство права є ключовими принципами розбудови правової держави. Не передбачені законом засоби чи методи здійснення органами влади своїх повноважень є нікчемними, а відтак, не мають права на існування, тим більше, коли мова йде про права громадян. Катування, надмірне чи непропорційне застосування сили – це ті фактори, які перешкоджають процесу становлення правового суспільства», – вважає правоохоронець.

#ачотамвпресцентріглавкома 5 квітня 2018 в прес-центрі Главкома прес-конференція на тему: «Катування в поліції: чому це стало нормою?» Запрошені гості: Мортен Енберг, голова Офісу Ради Європи в України; Костянтин Бушуєв, заступник голови Національної поліції України; Юрій Бєлоусов, голова правління ГО «Експертний центр з прав людини». Учасники прес-конференції розкажуть про причини катування та жорстокого поводження поліції, а також про методи припинення цієї ганебної практики, чому катування та жорстоке поводження досі лишаються системними проблемами в роботі поліції. За 2017 рік майже 2500 осіб звернулися за медичною допомогою через травми, завдані працівниками поліції. а також під час прес-конференції буде презентовано дослідження "Неналежне поводження в діяльності Національної поліції України: прояви, поширеність, причини", проведене Експертним центром з прав людини у співпраці з Управлінням забезпечення прав людини Національної поліції України в рамках спільного проекту Європейського Союзу та Ради Європи «Посилення імплементації європейських стандартів прав людини в Україні».

Опубліковано Главком Четвер, 5 квітня 2018 р.

З дослідженням можна ознайомитись за посиланням.

Схожі публікації