Пошук по сайту

Рекомендації НПМ мають бути спрямовані на усунення джерела проблеми, а не її наслідків, – Юрій Бєлоусов

Рекомендації Національного превентивного механізму повинні бути спрямовані на усунення причин проблеми, а не її наслідків. Крім того, рекомендації повинні бути надіслані тим особам чи органам, які мають відповідні повноваження щодо їхнього виконання. Про це розповів керівник Екпертного центру з прав людини, один з засновників НПМ в Україні Юрій Бєлоусов на Робочій зустрічі керівників груп НПМ Республіки Казахстан з проведення превентивних відвідувань і підготовці звітів.

20170315_130714

Абсолютно безглуздо писати начальнику переповненого СІЗО рекомендацію на кшталт «необхідно привести чисельність осіб, які містяться в СІЗО, у відповідність до національних та міжнародних стандартів». Адже начальник СІЗО жодним чином не впливає на рішення даної проблеми – її корінь набагато глибше! Відповідальність за вирішення проблеми лежить на керівництві Міністерства юстиції, яке, в свою чергу, зобов’язане лобіювати виділення додаткового фінансування на будівництво нових установ“, – наголосив експерт.

20170315_130851

За його словами, Міністерство юстиції, а також депутати Парламенту можуть виступити з законодавчими ініціативами щодо зміни законодавства. В тому числі це може бути введення низки запобіжних заходів, які будуть альтернативою взяттю під варту. Також слід звернути увагу, що на пострадянському просторі суди часто зловживають даним запобіжним заходом, тому з ними варто проводити окрему роботу.

Юрій Бєлоусов також ознайомив учасників з позитивним досвідом роботи НПМ в Україні. Зацікавленість учасників регіональних груп Казахстану викликала електронна база по візитах. Вона дозволяє значно підвищити якість аналізу даних, зібраних в ході моніторингу, формувати статистичні дані по цілому ряду параметрів (кількість візитів в розрізі різних регіонів, відомств, типів місць несвободи), порівнювати між собою місця несвободи різних типів.

НПМ регулярно моніторить усі місця несвободи (слідчі ізолятори, інтернати, психіатричні лікарні, хоспіси, в’язниці, військові частини тощо) для попередження у них жорстокого поводження з людьми, які там перебувають. У Казахстані, як і в Україні, НПМ організований за моделлю «Омбудсман +», до якої входять Омбудсман, Координаційна рада і регіональні групи НПМ, що відбираються і затверджуються Координаційною радою. Сама ж рада формується на конкурсних засадах Спеціальною комісією, яка, в свою чергу, затверджується Омбудсманом на 5 років. До її складу входять депутати Парламенту, представники держорганів, громадських організацій, академічних кіл, ЗМІ, а також інші особи, які володіють відповідними знаннями та досвідом в сфері прав людини.

Робоча зустріч керівників груп НПМ Республіки Казахстан з проведення превентивних відвідувань і підготовці звітів пройшла 15-16 березня в Астані.

Схожі публікації