Пошук по сайту

Щонайменше 6 тисяч підопічних інтернатів залишаються на окупованих територіях

За оцінками правозахисників, в інтернатах на окупованих або оточених територіях залишаються не менше 6 тисяч людей. Щонайменше сорок дві інтернатні установи перебувають на територіях, що контролюються або оточені російськими військами, або іншим чином відрізані від контрольованих урядом територій. При цьому всі ці установи працюють, незважаючи на небезпеку, зокрема, завдяки волонтерській допомозі. 

Зокрема, йдеться про геріатричні, психоневрологічні, соціальні інтернати, будинки для людей з інвалідністю тощо. За даними станом на 25 березня, у Чернігівській, Луганській, Харківській та Сумській областях таких закладів щонаймеше по шість. Загалом частина інтернатів залишається  в небезпеці також у Київській, Запорізькій та Миколаївській областях.

За оцінками правозахисників, майже всі дитячі будинки-інтернати з фактично окупованих або заблокованих територій були евакуйовані, в тому числі, за кордон. 

За словами Олени Темченко, експертки Експертного центру з прав людини, до прийняття Порядку тимчасового переміщення та забезпечення умов перебування на території України (Мінсоцполітики, 28.03.2022), відповідальність за евакуацію закладів фактично  було покладено на місцеві органи влади, які могли перевозити людей тільки в межах області. Але вони мають дуже обмежені ресурси для того, щоб організовувати евакуацію в складних обставинах.

“Евакуацію людей, що перебувають під контролем держави, повинні забезпечити органи державної влади. Абсолютно безвідповідально перекладати це на місцеві адміністрації. Зараз цим фактично змушені займатися обласні адміністрації або директори закладів самотужки. На жаль, якби все було зроблено вчасно, смертей у зруйнованих інтернатах можна було би уникнути”, – наголошує правозахисниця. 

 

На думку Маргарити Тарасової, координаторки проєктів Української Гельсінської спілки з прав людини, складність ситуації обумовлена не лише активними бойовими діями, а й відсутністю доступу до інформації про заклади. Подекуди втрачається зв’язок з адміністрацією інтернатів, і зрозуміти, що відбувається, буває непросто. 

“Дуже суперечлива інформація потрапляє у ЗМІ і до відповідальних органів. Як приклад – один із інтернатів у Київській області, який, за повідомленнями,  то захоплювався, то звільнявся російськими військовими. По факту – інтернат ані захоплювався, ані звільнявся, проте був заблокований через активні бойові дії і неможливість дістатися до нього. При цьому відповідальні органи влади були впевнені, що інтернат у безпеці”, – зазначає Маргарита Тарасова.

Правозахисники закликають відповідальні міністерства та відомства провести оцінку ситуації з інтернатами і негайно організувати евакуацію там, де це можливо. 

#місцянесвободи #протидіякатуванням #правалюдини

Схожі публікації