Пошук по сайту

Україна може залишитися без єдиного незалежного механізму попередження тортур

Україна може втратити Національний превентивний механізм (НПМ), учасники якого відвідують місця несвободи без попередження для превенції у них катувань.

Про це заявили правозахисники – учасники НПМ на брифінгу у Києві 6 червня.

НПМ діє в Україні з 2012 року – на виконання Факультативного протоколу до Конвенції ООН проти катувань. Шість років він працював у форматі «омбудсман+»: візити до місць несвободи здійснювали співробітники офісу Уповноваженого ВР України з прав людини (омбудсмана) та громадські монітори-волонтери.  Проте сьогодні його неупередженість та ефективність під загрозою – через залежність від політики омбудсмана.

«НПМ є найбільш ефективним та найсучаснішим засобом попередження катувань у світі. Однак його ефективність напряму залежить від його незалежності – у першу чергу, від держави. Досвід українського НПМ свідчить, що найбільш ефективним він може бути лише у випадку, якщо моніторинг здійснюватиметься силами громадянського суспільства, без жодної прив’язки до будь-якого державного органу», – вважає Юрій Бєлоусов, виконавчий директор Експертного центру з прав людини, колишній керівник Департаменту НПМ в офісі омбудсмана.

Новообрана омбудсман фактично відсторонила громадськість від участі у роботі НПМ: були скасовані заплановані візити, а спеціальні доручення моніторів анульовані. Не вдалося налагодити співпрацю з омбудсманам і організаціям, що допомогли створити та розвинути НПМ в Україні.

«Зараз є 163 монітори, які у вільний час на волонтерських засадах протягом шести років моніторили місця несвободи у складі НПМ. Ми відкрили ці місця та показали те, що було закрите від громадськості. Зараз доручення моніторів відкликані. На цьому тижні візит НПМ в Одеській області відбувається без моніторів. Ми надіслали список моніторів омбудсману, але, наскільки я розумію, відбувається якась дивна верифікація. В цих людей вкладали ресурс, вони навчені, вони мають практичний досвід та мають розуміння, що таке катування та жорстоке поводження. Вони бачили те, що не бачили інші: пролежні у старих в геріатричних пансіонатах, клітки, куди закривають людей, матраци у випорожненнях, на яких лежать діти», – пояснює Олександр Гатіятуллін, виконавчий директор організації моніторів НПМ «Україна без тортур».

Без незалежного моніторингу майже 1 мільйон людей, які наразі утримуються у 4,5 тисячах місць несвободи України, опиняються перед загрозою катувань та інших порушень прав людини.

Правозахисники наголошують: НПМ  повинен залишатися неупередженим та фаховим, а перетворення його на маріонетковий орган означатиме для держави величезний крок назад.

«НПМ – це не про покарання держави, це про реальну допомогу нам всім на шляху до розвиненої демократичної країни, де на практиці, а не декларативно на папері, поважають гідність кожної людини. Мені, як людині, що займається питаннями порушень прав людини на окупованій території, навіть страшно уявити, що буде у випадку припинення нормальної роботи НПМ в Україні. Ми з колегами ці 4 роки збройного конфлікту бачимо, до яких страшних порушень та злочинів в місцях несвободи, в тому числі, призводить відсутність механізму їх незалежного моніторингу», – наголошує Дар’я Свиридова, юристка Українскої Гельсінської спілки з прав людини та незалежний монітор НПМ.

Правозахисники оприлюднили відкрите звернення, де закликають усіх причетних не допустити втрати незалежного НПМ. Окрім цього, вони заявляють про об’єднання у Коаліцію, однією з завдань якої буде просування незалежності НПМ та продовження неупередженого моніторингу місць несвободи.

Схожі публікації