В законі необхідно визначити момент, з якого починається адміністративне затримання, – Бєлоусов
Сьогодні неофіційні затримання стали буденною практикою правоохоронців. Вони зрозуміли, що реєструючи затримання, фактично запускають секундомір, який починає відлік усіх процесуальних термінів. Відтак, на їхню думку, простіше просто не реєструвати затримання, що є злочином.
Про це розповів керівник Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов на круглому столі “Ефективна співпраця зацікавлених осіб – запорука дотримання прав людини у кримінальному процесі” в Одесі.
На заході окремо обговорювалися проблеми, пов’язані з адміністративним затриманням, зокрема, його використанням щодо осіб, які фактично підозрюються у вчиненні злочину. Така практика є грубим порушенням права на свободу, про що неодноразово вказував у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини.
“Останнім часом подібних випадків стало менше. Втім, пов’язано це не з тим, що правоохоронці раптово стали виконувати рішення Європейського суду. Поліцейські вирішили “спростити собі життя” та не витрачати час на маскування кримінального затримання під адміністративне. Тепер вони взагалі перестали реєструвати факт затримання. При цьому, найбільшою проблемою у сфері адміністративного затримання, на мою думку, є відсутність чіткого законодавчого визначення моменту, з якого починається відлік часу адміністративного затримання! Отже, необхідно вносити термінові зміни до законодавства”, – наголосив експерт.
Захід організовано в рамках регіонального заходу Ради Європи “Нові перспективи та подальші кроки у співпраці між Україною та Радою Європи”.
фото – Facebook Марини Єлісеєвої