Пошук по сайту

Як зламати систему: у сумському СІЗО діє унікальна модель надання лікування наркозалежним

Згідно з законом, затримані в СІЗО мають право на медичну допомогу. Втім, наркозалежним на замісній підтримувальній терапії (ЗПТ) часто в цьому праві відмовляють. Переривання лікування призводить до тяжких наслідків, іноді – смертельних. У Сумах вироблений унікальний для України механізм безперервного надання медичної допомоги в’язням СІЗО з наркотичною залежністю.

IMG_9441

Ми домоглися, аби лікування пацієнтів ЗПТ та АРТ здійснювалась безпосередньо в СІЗО. Зазвичай затриманих конвоюють до лікарні або ж просто ігнорують їхні потреби у терапії, у Сумах все інакше. За потреби лікар виїжджає з наркодиспансеру у СІЗО для того, аби видати необхідні препарати“, – розповів керівник сумської регіональної групи з протидії порушенням прав вразливих груп населення Олексій Загребельний 10 березня на круглому столі “Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів” в Сумах. Захід організований Експертним центром з прав людини за підтримки Програмної ініціативи “Громадське здоров’я” Міжнародного фонду “Відродження”.

IMG_9462

Сумська область стала першою, де вдалося налагодити дієву схему співпраці громадських активістів, представників Сумського обласного наркологічного диспансеру та Сумського СІЗО. На думку Тараса Злиденного, головного лікаря Сумського обласного наркодиспансеру, такі результати стали можливі лише завдяки постійній спільній роботі по підвищенню рівня правової обізнаності представників уразливих груп населення.

IMG_9491

Під час круглого столу правозахисники, громадські активісти, журналісти та правоохоронці обговорювали шляхи недопущення порушень прав вразливих верств населення – секс-робітниць та наркозалежних.

Чому правоохоронці порушують права вразливих груп і чим це загрожує громадянам України розповів експерт Експертного центру з прав людини Віктор Чупров, презентуючи дослідження “Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів”.

IMG_9473

“У цьому звіті ми зібрали широкий спектр порушень прав уразливих груп: порушення права на життя, на свободу, збір персональних даних та розголошення конфіденційної інформації про стан здоров’я, незабезпечення ЗПТ та АРТ терапією затриманих в слідчих ізоляторах. Наше дослідження – це зріз ситуації по Україні в цілому, і Суми, на жаль, не виключення. Описані проблеми – реальні та конкретні, і ми маємо вести з  ними боротьбу”, – зазначила експерт ЕЦПЛ Злата Швець.

Майже з усіма переліченими порушеннями прав зіткнулися представники сумської регіональної команди протидії порушенню прав вразливих груп.

“Ми починали з громадських розслідувань порушень прав наркозалежних з боку представників правоохоронних органів і поступово цей процес набирав обертів. Зараз можемо говорити про швидкий, відпрацьований до дрібниць алгоритм у випадку звернення до нас по допомогу”, – розповів Олексій Загребельний

IMG_9472

Здавалося б, що логічним завершенням будь-якого злочину є покарання винних. Втім, представниця управління забезпечення прав людини при Національній поліції в Сумській області Аліна Курова повідомила: зазвичай службові перевірки щодо неналежного поводження поліції з наркозалежними порушень “не виявляють”.

IMG_9447

IMG_9456

 

Учасники круглого столу відзначили, що система правоохоронних органів має працювати згідно з законом, а не всупереч йому. Досвід сумської команди показує, що досягнути цього можна лише спільними зусиллями.

 

Схожі публікації