Пошук по сайту

Громадські детективи: розслідування 2019 року. Випуск 1

З 2018 року в Україні працює Інститут громадських детективів, завданням якого є розслідування та відвернення порушень прав людини з боку правоохоронних органів.

За перший рік роботи було проведено 12 громадських та 18 громадсько-парламентських розслідувань. У 2019-му з’явилися нові справи. 

Аналіз звітів та деталей кожного кейсу, на жаль, підтверджує інформацію багатьох правозахисних організацій щодо неналежних умов тримання та застосування насильницьких заходів, які не відповідають нормам дотримання прав людини.

Більше інформації:

Моторошні кейси від громадських детективів за червень

«Фіксація та розслідування катувань у місцях несвободи». Презентація

Поліцейські VS представники вразливих груп: права людини для кожного

 

Над якими справами громадські детективи працювали у 2019 році?

До вашої уваги огляд піврічної роботи детективів.

 

#ГРОМАДСЬКІ ДЕТЕКТИВИ

ВИПУСК 1

Карта прав, які захищають #громадськідетективи

 

Потерпіла: Т*

Дата отримання інформації: 14.03.2019

Джерело наджодження інформації: брат потерпілої Р*

Географія: м.Рівно

 

Обставини справи:

14.03.2019 до офісу громадських детективів у Рівненській області надійшло звернення від  Р* про те, що він отримав повідомлення від сестри Т* щодо тілесних ушкоджень, які вона отримала в Рівненському слідчому ізоляторі.

Зміст звернення: 11.03.2019 Т* отримала  тілесні ушкодження від одного з затриманих слідчого ізолятора. За словами заявника, вказаний факт приховувався адміністрацією установи, до його сестри – оскільки вона неодноразово скаржилася на умови тримання – часто застосовувалася фізична сила з боку  ув’язнених і представників адміністрації СІЗО.

Офісом громадських детективів було прийнято рішення про початок розслідування ситуації за цим фактом.

Незважаючи на те, що громадські детективи не мають доступу до установ попереднього ув’язнення, між братом ув’язненої та адвокатом офісу В. В.Мервіньским було укладено договір «PRO BONO».

15.03.2019 В. В.Мервіньский відвідав потерпілу в Рівненському слідчому ізоляторі та здобув офіційне звернення від неї, а також – пояснення щодо обставин вчинення злочину. На підставі повноважень, наданих Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», він зібрав документи, що свідчать про вчинення цього злочину та його укриття адміністрацією СІЗО.

Згідно з медичною документацією було встановлено, що Т* спричинено тілесне ушкодження (розсічення лівої брови, забій м’яких тканин лівого ока).

Під час проведення громадського розслідування також було встановлено, що адміністрація СІЗО намагалася сховати злочин В*, чинила психологічний тиск на потерпілу та примусила написати заяву 11.03.2019 про те, що вказані тілесні ушкодження отримані нею внаслідок самопадіння.

Надалі командою офісу громадських детективів було підготовлено та 20.03.2019 подано до Рівненського ВП ГУ НП у Рівненській області офіційне звернення про вчинення злочину В*, і відомості були внесені до ЄРДР. До прокуратури Рівненської області направлено звернення щодо факту службової недбалості адміністрації слідчого ізолятора.

Наразі проводиться досудове розслідування за ознаками злочину, як передбачено ч.1 ст.125 КК України.

Крім того, про вказаний факт 25.03.2019 було поінформовано Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та Західне міжрегіональне управління з питань виконання покарань та пробації.

Питання проведення досудового розслідування та об’єктивності перевірок, які будуть проведені зазначеними правоохоронними органами та установами, перебуває під контролем Офісу.

Регіональний координатор: Сергій Іллюк

Експерт, відповідальний за координацію провадження: Олег Боднар

 

#громадські детективи  #громадські розслідування

 

 

 

Віктор Чупров, Керівник програми "Права людини в місцях несвободи"

Олег Боднар, проектний менеджер, юрист, Проектний менеджер, юрист