Пошук по сайту

Етапування та медзабезпечення – одні з основних факторів катувань та жорстокого поводження у місцях несвободи

У дослідженні 2017 року «В’язниця очима в’язня» експерти ЕЦПЛ Юрій Бєлоусов і Злата Швець піднімали важливі питання щодо умов тримання ув’язнених та наслідків для суспільства: умови тримання – питання не тільки покарання, але й колективної відповідальності за сучасне і майбутнє.

Нещодавно представники Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів (Асоціація УМДПЛ) створили карту спостережень для виявлення місць несвободи підвищеного ризику і 4 квітня в Українському кризовому медіацентрі презентували результати проведеного дослідження.

Етапування та медзабезпечення одні з основних факторів катувань та жорстокого поводження у місцях несвободи вважають експерти Асоціації УМДПЛ.

«Під час моніторингу місць несвободи громадські монітори зафіксували значні проблеми із медичним забезпеченням у в’язницях, – зауважив Олександр Федорук, керівник пенітенціарного напрямку Асоціації УМДПЛ. – Також є достатні підстави говорити про проблеми, пов’язані з переміщенням ув’язнених та засуджених із однієї установи в іншу. У процесі переміщення вони фактично випадають із поля зору рідних, захисників та не мають будь-яких контактів із зовнішнім світом, при цьому перебувають у повній владі конвойного підрозділу. Умови в автозаках та вагонзаках доволі жорсткі: транспорт для конвоювання уже тривалий час не оновлюється і, відповідно, не обладнаний належним чином. Вузькі приміщення автозаків непридатні до тривалого тримання, вентиляція практично відсутня, харчування конвойованим протягом дня надається лише зранку у вигляді т.зв. сухпайку і потім ввечері після повернення в слідчий ізолятор (якщо встигнуть). Такі умови та поводження мають всі ознаки порушення ст. 3 Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод».

Презентація результатів моніторингу місць несвободи в УКМЦ 4 квітня 2019 року

 

Запобігання подібним речам важливе у контексті європейських стандартів дотримання прав людини. До прикладу, належні умови утримання у країнах ЄС сприяють кращій соціалізації в’язнів після відбування покарання і це, відповідно, дає значно менший відсоток рецидивів у порівнянні з українською статистикою.

«Думаю, що у ХХІ столітті вже ні в кого не виникає сумніву, що катування – це ганебна практика. Однак, вона продовжується. На жаль, державні установи не мають повної картини того, про яку кількість жертв можна говорити», – зазначила Маргарита Тарасова, координаторка проектів громадської організації «ZMINA. Центр прав людини».

Результати моніторингу:

http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/6219-ld-fakti-pobittya-nenalezhnij-oblik-ta-porushennya-prava-lyudini-na-zaxis/

http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/28119-qk-nenalezhni-umovi-utrimannya-uvyaznenix-u-zamkovij-vipravnij-koloniii/

http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/6219-ld-fakti-pobittya-nenalezhnij-oblik-ta-porushennya-prava-lyudini-na-zaxis/

http://www.ombudsman.gov.ua/ua/all-news/pr/7219-ob-perevireno-stan-dotrimannya-prav-lyudini-v-du-kremenchutska-vixovna-ko/

Фото надано Real Stories Production

Правозахисники розповіли про те, що можна розцінювати як катування та чому умови , які їх спричиняють, не залежать від типу  та підпорядкування місця несвободи і нагадали про Стамбульський протокол. Чому це важливо? Належні умови утримання у Європі сприяють кращій соціалізації  після відбування покарання і це, відповідно, дає значно менший відсоток рецидивів.

Моніторингові візити до місць несвободи найчастіше відображають стан дотримання прав в’язнів та законність дій адміністрації установ. Але найбільшим джерелом інформації є самі ув’язнені. Саме на цьому зробила акцент творча група студії Real Stories Production, яка зняла документальний фільм про щоденне життя в’язнів «Дорогою до в’язниці». «Нам важливі людські історії, адже кожна історія унікальна. Права людини – найбільша цінність у житті. Ми захищаємо права людини та мовою мистецтва виносимо на обговорення гострі соціальні теми», – йдеться на сайті студії. Офіційний трейлер документального фільму можна переглянути на Youtube за посиланням:

Студія Real Stories Production працює у сфері документального кіно, соціальних відеопродуктів та анімаційних фільмів. Про права людини мовою мистецтва – слоган команди. Фільм створений продакшеном Real Stories Production у співпраці з ГО «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів» за фінансової підтримки міжнародного фонду «Відродження». Режисерка — Ксенія Кравцова (Ksenya Kravtsova).

Моніторинг проходив в рамках діяльності Національного превентивного механізму (НПМ) за проектом «Посилення ефективності Національного превентивного механізму: моніторинг місць несвободи підвищеного ризику», який реалізувався у 2018-му році громадською організацією за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Схожі публікації