Пошук по сайту

Як протидіяти порушенням прав вразливих груп населення на системному рівні – досвід Одеси

Експертний центр з прав людини проводить круглі столи в Кропивницькому, Сумах, Одесі, Херсоні, Львові та Дніпрі. На них експерти організації презентують аналітичний звіт “Дотримання прав вразливих груп населення у діяльності правоохоронних органів”, а учасники регіональних команд розповідають про свій майже річний досвід протидії порушенням прав наркозалежних та секс-робітниць.

17240365_496903674031666_5141684053681722105_o

Заходи покликані об’єднати державні органи та громадські ініціативи, аби спільно знайти рішення для наболілих питань щодо порушення прав вразливих груп. За одним столом збираються представники Уповноваженого ВРУ з прав людини, Національної поліції, Управління патрульної поліції, сервісних організацій, лікарі-наркологи, адвокати та учасники регіональних команд. Круглі столи дають змогу людям, дотичним до даноъ сфери, почути одне одного та виробити механізми співпраці.

17240058_496903684031665_8406693075411983444_o

14 березня такий круглий стіл пройшов в Одесі. Соціолог ЕЦПЛ Злата Швець розповіла про дослідження організації. Згідно з ним, 74% виявлених у 2016 році наркозлочинів стосуються виробництва, зберігання та перевезення наркотиків без мети збуту. Водночас злочини, пов’язані зі збутом наркотичних речовин, становлять лише 8%. Злочини, пов’язані з організацією наркобізнесу, складають менше 2%. Це свідчить про те, що правоохоронці все ще борються з наркозалежними особами, а не з наркомафією, – вважають експерти ЕЦПЛ.

 

«Дані нашого звіту показують – правоохоронці продовжують імітувати боротьбу з наркозлочинністю, переслідуючи хворих людей, а не наркоторговців. Поліції вигідніше засудити кількох споживачів наркотиків, а не перекрити наркотрафік. Бо в першому випадку буде “розкрито” кілька злочинів, а в другому – лише один», – наголосила соціолог.

17309949_496903614031672_3903489139757133963_o

Експерт ЕЦПЛ Віктор Чупров розповів про механізм, завдяки якому громадськість може захищати права наркозалежних та секс-працівниць. В Одесі діє регіональна команда з протидії порушенням прав вразливих груп населення. Громадські активісти, працівники сервісних організацій, юристи, журналісти, а також самі представники вразливих груп входять до складу регіональної команди. Спільними зусиллями вони борються з випадками протиправних дій правоохоронців, проводять тренінги для наркозалежних ы секс-працівниць та вчать їх захищати свої права.

Експерт також навів приклад Сумської області, де діє унікальна модель надання лікування наркозалежним на ЗПТ безпосередньо в СІЗО. В області вдалося налагодити дієву схему взаємодії громадських активістів, представників Сумського обласного наркологічного диспансеру та Сумського СІЗО, користь від якої отримують всі учасники співпраці.

Одеська регіональна команда постійно стикається з випадками незаконного затримання наркозалежних правоохоронними органами. Як правило, це відбувається з метою отримання необхідних для правоохоронців показів. Порушуються право на захист, на медичну допомогу, застосовуються тортури і жорстке поводження. Одеська команда регулярно проводить роз’яснювальні бесіди з правоохоронними органами, тренінги з наркозалежними, а також співпрацює з Координаційним центром правової допомоги“, – розповіла керівник одеської регіональної команди, адвокат Наталія Маркочева.

17212023_496903607365006_511235055077003457_o

Регіональна команда виявила серйозну проблему – один із закладів охорони здоров’я, який повинен забезпечувати безперервність лікування затриманих препаратами ЗПТ в Одесі, за вказаю адресою не знаходиться. Це може призвести до порушення прав пацієнтів ЗПТ, – вважають експерти. Аби вирішити проблему, Наталія Маркочева запропонувала підписати меморандум, в якому будуть вказані заклади охорони здоров’я Одеської області, що забезпечують безперервність лікування препаратами ЗПТ, які діють на сьогодні. В документі слід також зазначити їхню правильну контактну інформацію. Всі учасники круглого столу підтримали таку ініціативу.

Правозахисниця також зазначила, що в Одеській області в місцях відбування покарання не надається замісна терапія, а отже пацієнти ЗПТ, які там знаходяться, вимушені відмовитися від свого лікування.

Головний позаштатний нарколог Департаменту охорони здоров’я ООДА Ольга Замнюкова наголосила, що лікар-нарколог не може виїжджати в СІЗО і там надавати ЗПТ. Для цього у медичної частини установи має бути ліцензія на роботу з наркотичними препаратами.

Вразливі групи населення в очах правоохоронців є потeнційними злочинцями. Часто їх шантажують та принижують, аби “зробити” показники. Стeрeотипну систeму відносно даних осіб потрібно викорінювати з органів поліції, аджe всі ми люди і маємо однакові права”, – зазначив рeгіональний прeдставник уповноважeних Голови УЗПЛ НП Сергій Чоботаренко.

Керівник проекту психосоціально-медицинського супроводу клієнтів ЗПТ «Веселка» Костянтин Подолян наголосив на важливості замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Завдяки лікуванню, наркозалежним більше не потрібно шукати кошти на чергову дозу вуличних наркотиків, вони не наражаються на небезпеку заразитися під час ін’єкції, не становлять загрозу суспільству внаслідок свого хворобливого стану, не лишають використані шприци в публічних місцях. Втім, важливо, щоб наркозалежний відчував впевненість, що його дані та його стан не використають проти нього. Якщо хворий відчуває таку загрозу, він може припинити ЗПТ та знов повернутись до вуличних наркотиків.

На сьогодні в Одеській області функціонують три з чотирьох закладів охорони здоров’я, де запроваджена ЗПТ. Такої кількості закладів не достатньо для всієї Одеської області, – вважає нарколог. “Замісна терапія — це шлях звільнення від хвороби та повернення до суспільства, коли людина сама керує своїм життям“, – зазначив Подолян.

17349934_496903770698323_3869341489910451096_o

Представники поліції зазначили, що готові вирішувати ситуацію, яка склалася з систематичним порушенням прав вразливих груп правоохоронцями. Втім, вони зазначили, що очікують на виконання законних вимог поліції з боку самих наркозалежних та пацієнтів ЗПТ. З цією метою патрульні поліцейські та Наталія Маркочева домовились про проведення спільного тренінгу для вразливих груп за участі поліції та регіональної команди.

Аналітичний звіт ЕЦПЛ показав, що часто права наркозалежних та секс-робітниць порушуються через необізнаність правоохоронців. Наприклад, вони часто не знають, як виглядають препарати ЗПТ, довідка від нарколога і затримують пацієнтів ЗПТ, які мають з собою видані їм ліки. Аби уникнути таких ситуацій, було вирішено провести тренінг для патрульних поліцейських, де вони зможуть отримати необхідну інформацію на цю тему.

Також учасники круглого столу домовились, що в усіх органах та спеціальних установах поліції буде розміщена інформація про те, куди варто повідомляти, якщо затримано пацієнта ЗПТ або людину в стані наркотичного сп’яніння.

Захід відбувся за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження».

Схожі публікації